piątek, 19 kwietnia 2024

Newsroom

Zapowiedź najważniejszych wydarzeń lutego na Catalyst

Emil Szweda, Obligacje.pl | 01 lutego 2013
Nowe emisje, debiuty, wykupy obligacji i początek okresów odsetkowych - syntetyczna zapowiedź lutego na rynku obligacji.

Rynek pierwotny

Po okresie pewnej posuchy na rynku pierwotnym w styczniu, w lutym inwestorzy mogą liczyć na liczne propozycje obejmowania nowych emisji. Z naszych informacji wynika, że pojawi się co najmniej siedem emisji, do których dostęp mieć będą inwestorzy detaliczni, z czego w trzech przypadkach zapisy już trwają, a dwóch kolejnych rozpoczną się w najbliższych dniach.

Debiuty

W lutym można oczekiwać także większej niż dotąd liczby debiutów na Catalyst. W kolejce czekają obligacje Scan-Med oraz M.W. Trade i Instalexport. W przypadku M.W. Trade chodzi o emisje przeprowadzane w listopadzie ubiegłego roku – spółka oferowała trzyletnie papiery o kuponie przekraczającym WIBOR6M o 4,4 pkt proc. o wartości 40 mln zł w emisjach publicznej i prywatnej (informowaliśmy o nich użytkowników serwisu). Instalexport jest spółką zaangażowaną w projekty deweloperskie – także jesienią oferowała obligacje ramach prywatnej subskrypcji zabezpieczone hipoteką i oprocentowane na 6,75 proc. ponad WIBOR6M.

Wykupy

W lutym przypada największy tegoroczny wykup obligacji notowanych na Catalyst – zapada seria papierów Banku Gospodarstwa Krajowego o wartości 1 mld zł. Ponadto zapadają także obligacje NFI Magna Polonia (6,59 mln zł), BBI Development (8,5 mln zł), Navi Goup (2 mln zł). Lutowa seria Navi to obecnie najwyżej oprocentowane obligacje o zmiennym kuponie – marża wynosi 10 pkt proc. ponad WIBOR3M.

Nowe okresy odsetkowe

Ustalenie praw do odsetek jest najdogodniejszym momentem do zawierania transakcji na Catalyst ze względu na uwarunkowania podatkowe (nabywcy mogą kupić papiery wolne od naliczonych odsetek, od których trzeba zapłacić podatek w dniu wypłaty odsetek). W lutym ustalone zostaną okresy odsetkowe w przypadku 56 serii notowanych na detalicznej części Catalyst (szczegóły w Kalendarium oraz w poniedziałkowym wydaniu „Parkietu”.). Ich średnie oprocentowanie wynosi obecnie 10,72 proc., ale w nowych okresach odsetkowych spadnie do 9,99 proc. (zakładając dalszy spadek WIBOR o 15 pkt bazowych na przestrzeni najbliższych czterech tygodni). Należy pamiętać, że wpływ na rentowność inwestycji w obligacje ma także zapłacona cena, a nie samo oprocentowanie.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst