czwartek, 28 marca 2024

Newsroom

Podsumowanie tygodnia: Triumf podejrzliwości

Emil Szweda, Obligacje.pl | 28 marca 2013
Rynek wrócił do nastawienia znanego z wakacji i jesieni ubiegłego roku i podejrzliwie traktuje każdą informację. Co nie znaczy, że bez zasadnie.

   Kluczowy dzień tygodnia tym razem wypadnie w czasie, kiedy handel nie będzie możliwy. Może to i lepiej, będzie sporo czasu by ochłonąć i przemyśleć sytuację. Mowa oczywiście o zaplanowanym na piątek wykupie marcowej serii Ganta. Na dzień przed tym wydarzeniem nadal nie wiadomo, czy deweloper podpisał umowy w sprawie refinansowania zadłużenia, oraz jaką pulą gotówki dysponuje (potrzebuje ok. 23,5 mln zł). Milczenie w takich sytuacjach zawsze jest złą wróżbą, gdyby Gant porozumiał się z wierzycielami powinien przecież poinformować o tym fakcie.

   Mimo że sprawa pozostaje nierozstrzygnięta do piątku, kładzie się długim cieniem na postrzeganiu przede wszystkim innych emitentów. Trudna sytuacja Marvipolu nie jest już tajemnicą więc przecena papierów tej spółki nie dziwi. Ale już wycena Wikany na 81 proc. (najlepsza oferta kupna z czwartku) na trzy i pół miesiąca przed wykupem, 37 proc. rentowności obligacji Włodarzewskiej na dwa miesiące przed wykupem, słabsze notowania Trustu, Murapolu czy Rank Progress – to wszystko są grupowe i indywidualne sygnały pojawiającej się ponownie nieufności.

   Jednym z niewielu jaśniejszych punktów tygodnia był czwartkowy wzrost notowań obligacji Redanu, kiedy stało się jasne, że inwestorzy instytucjonalni nie przedstawią papierów do przedterminowego wykupu. Mogą to zrobić inwestorzy detaliczni, ale z wydaniem 400 tys. zł Redan powinien sobie poradzić. Kolejny już raz inwestorzy detaliczni mieli okazję nieprzeciętnie wzbogacić się na papierach odzieżowej spółki (ich zakup przed tygodniem dawał 45 proc. rentowność w przypadku przedstawienia ich do przedterminowego wykupu).

   Przy słabnącym zapale do zakupów obligacji korporacyjnych, w przyszłym tygodniu o względy inwestorów rywalizować będą co najmniej trzej emitenci na rynku pierwotnym (a być może czterej). Mowa o PCC Rokita i e-Kancelarii, oraz dwóch innych firmach, które przeprowadzą emisję prywatne. Nie ma w tym gronie żadnego dewelopera i dobrze, bo emisja w tym czasie byłaby skazana na porażkę (choć prywatna emisja Vantage się zamknęła – wynika z naszych informacji).

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Bycze nastroje

    22 marca 2024
    Inwestorzy otrzymali od Fed to czego chcieli – podtrzymanie nadziei na trzy obniżki stóp procentowych w tym roku. Recesja w niemieckim przemyśle zepchnęła rentowności bundów, natomiast nasze obligacje tym razem ruszyły pod prąd globalnym trendom.
    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (luty 2024)

    19 marca 2024
    W lutym obrót na Catalyst osiągnął 453,45 mln zł – mniej od 12-miesięcznej średniej (471,50 mln zł), ale i o 4 proc. więcej niż w styczniu.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Wyżej na dłużej

    15 marca 2024
    Rentowność amerykańskich dziesięciolatek wróciła do lokalnych szczytów z połowy lutego i globalny rynek długu znalazł się w newralgicznym położeniu. Pokonanie szczytów mogłoby spłoszyć inwestorów, którzy w ostatnich miesiącach tak chętnie wpłacali pieniądze do funduszy dłużnych.
    czytaj więcej
  • Inflacyjna niespodzianka w lutym

    15 marca 2024
    Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wyhamował ze zrewidowanych 3,7 proc. r/r w styczniu do 2,8 proc. w lutym, wynika z danych GUS.
    czytaj więcej