Zapisy na obligacje PKN Orlen od 100 zł

2013-05-28 Od dziś do 14 czerwca trwają zapisy na obligacje PKN Orlen oferowane inwestorom detalicznym. Wykup nastąpi za cztery lata, a odsetki płatne będą co pół roku.

   Oprocentowanie ustalono na poziomie 1,5 pkt proc. przewyższającym WIBOR6M, co w obecnych warunkach daje 4,2 proc. w skali roku (a więc jest zgodne z naszymi wcześniejszymi szacunkami, gdy typowaliśmy wysokość oprocentowania w pierwszym okresie odsetkowym na poziomie 4-4,5 pkt proc.).

   Choć nie wydaje się to wysoką wartością, to jednak warto przypomnieć, że inwestorzy detaliczni już raz obejmowali papiery oprocentowane jeszcze niżej - zimą 2012 r. 70 mln zł pozyskała od nich Giełda, która płaci 1,17 pkt proc. ponad WIBOR6M, a więc mniej niż Orlen. Po drugie punktem odniesienia mogą być w tym przypadku raczej detaliczne obligacje skarbowe lub lokaty, ponieważ to do ich posiadaczy kierowana jest emisja Orlenu. Za czterolatki skarb państwa płaci 3,5 proc. w pierwszym okresie odsetkowym, zaś średnie oprocentowanie lokat bankowych to ok. 3,2 proc. - Orlen płaci więc wyższe odsetki i ich poziom wydaje się dobrze skalkulowany.

   Wartość emisji określono na 200 mln zł, przy czym minimalny składany zapis może dotyczyć jednej tylko obligacji o nominale 100 zł. Cały program wart jest 1 mld PLN, więc od razu wiadomo, że realizowane będą kolejne transze, których warunki nie muszą się pokrywać z tymi z pierwszej transzy.

   Nowością jest sposób opłacania zapisów - cena emisyjna rośnie z każdym kolejnym dniem (o wysokość doliczanych odsetek czyli o 1 grosz dziennie). Bodaj żaden korporacyjny emitent wcześniej nie korzystał z tego mechanizmu, choć jest on dobrze znany w przypadku obligacji skarbowych - jeszcze jeden dowód na to, że to właśnie do nich w pierwszym rzędzie kierowana jest oferta. Warto zwrócić też uwagę na oferującego - wybór DM PKO BP to nie przypadek, właśnie PKO BP jest agentem emisji detalicznych obligacji skarbowych.

   Zapisy przyjmowane będą do 14 czerwca. 18 czerwca ma nastąpić przydział, a wynik emisji zostanie upubliczniony 19 czerwca. Już 2 lipca papiery mają trafić do notowań na Catalyst.

Dodano 2013-05-28 | Autor: ems


Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone.

Więcej wiadomości z tej kategorii
Więcej wiadomości o spółce PKN Orlen S.A.

2013-05-24 KNF zatwierdziła prospekt obligacji PKN Orlen

Oferującymi obligacje będą DM PKO BP i Unicredit CAIB Poland.

2013-05-24 Nowa emisja GNB - 25,6 proc. w pięć lat

W nowej emisji obligacji Getin Noble Bank oferuje 3,0 pkt proc. marży ponad WIBOR6M. Po raz pierwszy w historii emisji GNB oprocentowanie w pierwszym okresie nie przekroczy 6 proc.

2013-05-15 PKN Orlen wystartował z promocją emisji obligacji

Banery internetowe "Spójrz w bezpieczną przyszłość" to najprawdopodobniej początek kampanii marketingowej związanej z publiczną emisją obligacji koncernu.

2013-05-10 Nowa emisja PCC Rokita - 24,5 proc. netto w cztery lata

Do 24 maja trwają zapisy w publicznej emisji obligacji PCC Rokita. To ostatnia transza emitowana na podstawie aktualnego prospektu emisyjnego. Skierowana głównie do drobnych inwestorów.

2013-05-24 KNF zatwierdziła prospekt obligacji PKN Orlen

Oferującymi obligacje będą DM PKO BP i Unicredit CAIB Poland.

2013-05-17 Podsumowanie tygodnia: Emisja PKN rozgrzeje rynek

Świat obligacji korporacyjnych potrzebuje znacznego przyspieszenia wzrostu ich liczby drobnych inwestorów. Impulsem mogłaby być duża i głośna emisja do nich skierowana.

2013-05-15 PKN Orlen wystartował z promocją emisji obligacji

Banery internetowe "Spójrz w bezpieczną przyszłość" to najprawdopodobniej początek kampanii marketingowej związanej z publiczną emisją obligacji koncernu.

2012-10-05 Orlen wyemituje obligacje detaliczne za 100-200 mln zł

Ponad 90 proc. naszego finansowania opiera się bankach. Musimy zmienić tę strukturę. Dlatego wyjdziemy do inwestorów detalicznych - deklarował dziś Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes PKN.