sobota, 20 kwietnia 2024

Newsroom

Organika nie wykupi w terminie zapadających w czwartek obligacji

ems | 27 marca 2014
Prywatna emisja obligacji serii E, z której wpływy miały posłużyć spłacie zapadających obligacji serii C2 o wartości 35 mln, nie dojdzie do skutku - dowiedzieliśmy się nieoficjalnie.

Informację potwierdził częściowo Dariusz Kwieciński, prezes Organiki, w rozmowie z serwisem Obligacje.pl.

- Przekonaliśmy wielu inwestorów do objęcia obligacji nowej serii, w tym także - jak sądziliśmy - największego posiadacza serii C2. Niestety, na początku tygodnia zmieniły się władze w tej instytucji - powiedział prezes spółki.

Z naszych informacji uzyskanych z dwóch niezależnych źródeł, wynika, że kluczowym inwestorem posiadającym większość obligacji serii C2, który nie zgodził się na ich zrolowanie na serię E, był Bank Polskiej Spółdzielczości, który mimo początkowych wątpliwości miał zamiar wziąć udział w emisji, a nawet zaangażować dodatkowe środki, gdyby była taka konieczność. W ostatni wtorek rada nadzorcza banku przyjęła jednak rezygnację prezesa BPS, a nowe władze banku nie dały się przekonać na wzięcie udziału w emisji.

Organika miała czas do 14:30 na przekazanie środków na wykup serii C2 do Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.

- Spółka skierowała do nas informację o podjętych staraniach na rzecz przekazania środków do godziny 16:00 - poinformował nas Dariusz Marszałek z biura prasowego KDPW. Depozyt wydał już kolejny komunikat, z którego wynika, że Organika nie przekazała środów na wykup.

- Liczę, że porozumiemy się z wierzycielami. Wyniki za 2013 r. mieliśmy najlepsze od kilku lat. Od kilku lat nie mieliśmy także opóźnień w spłacie zobowiązań finansowych. Tak naprawdę nasze zobowiązania finansowe nie są duże. To jest kwestia osiągnięcia porozumienia z dwiema instytucjami i z kontrahentami - powiedział Dariusz Kwieciński.

- W umowach kredytowych nie ma klauzul, które pozwalałby innym wierzycielom domagać się spłaty zobowiązań finansowych, jeśli nie spłacimy obligacji. Natomiast mogą wypowiedzieć umowy na zasadach ogólnych - powiedział Adam Młodkowski, pełnomocnik spółki, doradca do spraw finansowych, także w rozmowie z serwisem Obligacje.pl.

Prawo takie przysługiwać będzie natomiast posiadaczom obligacji serii D, której publiczna emisja przyniosła Organice 6,2 mln zł opłaconych przez inwestorów detalicznych.

- Zamierzamy obsługiwać to zadłużenie. Ale w razie potrzeby to nie są kwoty, które mogą zachwiać Organiką, to są środki z 3-4 dni obrotu - zadeklarował Dariusz Kwieciński.

Z przekazanych informacji wynika, że głównym punktem negocjacji Organiki z BPS była kwestia zabezpieczeń. Bank obawiał się ryzyka, że przez dwa miesiące od daty objęcia emisji do faktycznego ustanowienia zabezpieczeń, jego wierzytelności pozostaną niezabezpieczone. W przeszłości taka praktyka kosztowała BPS utratę zabezpieczeń wobec jednego z deweloperów, który zbankrutował, zanim w hipotekach pojawiły się wpisy na rzecz BPS.

- Czekają nas teraz negocjacje z posiadaczami obligacji serii C2. Zapropnujemy im umowę stabilizującą sytuację. Oczywiście zamierzamy ich spłacić, mamy kilka wariantów pozyskania finansowania - powiedział Adam Młodkowski. 

Więcej wiadomości kategorii Emisje