sobota, 20 kwietnia 2024

Newsroom

Tydzień na kredyt - komentarz tygodniowy DI Investors

Maciej Werdejn, Marek Szymański - analitycy DI Investors S.A. | 22 lipca 2014
Analitycy DI Investors o najważniejszych wydarzeniach minionego tygodnia.

Pełna treść komentarza dostępna jest tu.

Tydzień w skrócie – główne wydarzenia.

JSW – NWZ spółki uchwaliło program emisji obligacji o wartości PLN 1.2bn oraz USD 0.4bn. Nadrzędnym celem emisji jest sfinansowanie przejęcia kopalni Knurów-Szczygłowice za PLN 1.5bn.

BZ WBK – Bank zakończył emisję obligacji o wartości PLN 475m z trzyletnim terminem wykupu. Oprocentowanie papierów wynosi WIBOR6M plus 1pp marży. Obligacje trafią na BondSpot.

TAURON – Fitch potwierdził rating spółki na poziomie BBB z perspektywą stabilną. Analitycy agencji zwracają jednak uwagę na prognozy pogorszenia się wskaźników kredytowych w latach 2014-2018.

GHELAMCO INVEST – Spółka zamknęła emisję obligacji serii K o wartości PLN 11.2m. Łącznie w lipcu spółka pozyskała do tej pory PLN 102m emitując cztery serie papierów dłużnych.

AB – Spółka ustanowiła program emisji obligacji niezabezpieczonych do kwoty PLN 100m. AB rozważa możliwość wprowadzenia wyemitowanych papierów na rynek Catalyst i BondSpot.

PCC ROKITA – DM BDM ogłosił sprzedaż kaskadową trzeciej transzy obligacji serii BA (PCR0419) o wartości PLN 4m. Zapisy rozpoczęły się 21 lipca i potrwają maksymalnie do końca sierpnia.

J.W. CONSTRUCTION – Spółka jest w trakcie emisji akcji, w ramach której planuje pozyskać do PLN 126m. Środki zostaną przeznaczone na inwestycje oraz wykup obligacji o wartości PLN 40m.

MO-BRUK – Spółka podpisała umowę kredytową na PLN 30m, z przeznaczeniem na wykup obligacji serii A (MBR0814) o wartości PLN 50m i emituje obligacje serii B do PLN 20m.

INTEGER.PL – Spółka podjęła decyzję o wprowadzeniu do obrotu na rynek BondSpot obligacji serii INT0617 o wartości PLN 30m.

VOXEL – Spółka zapowiedziała przedterminowy wykup obligacji serii C (VOX0615) o wartości PLN 5m. Środki na wykup będą pochodzić z nowej emisji serii E o wartości PLN 10m.

GANT DEVELOPMENT – Spółka zawarła porozumienie z inwestorem, który sfinansuje postępowanie upadłościowe w zamian za przekazanie udziałów, jako zabezpieczenia pod pożyczki od inwestora.

LEASING-EXPERTS – Spółka, która zadebiutowała na rynku Catalyst 2.07, wprowadzając do obrotu obligacje serii (LEX0317) o wartości PLN 1m, ogłosiła zamiar przedterminowego wykupu tej serii.

 

Pod Lupą: Ratingi polskich spółek energetycznych.

W tym Tygodniu na Kredyt dokonujemy podsumowania ostatnich wydanych ocen ratingowych dla sektora energetycznego w Polsce przez agencję ratingową Fitch.

Analitycy Fitch wśród głównych ryzyk dla bieżących ratingów widzą duże planowane nakłady inwestycyjne, co może doprowadzić do istotnego wzrostu zadłużenia w stosunku do generowanych przepływów pieniężnych.

Wśród szans dla poprawy ratingów analitycy Fitch widzą głównie pomyślne zakończenie inwestycji, większą dywersyfikację źródeł energii i obniżenie emisji CO2. 

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Ostatnia linia obrony

    19 kwietnia 2024
    Nowe, lokalne szczyty rentowności obligacji skarbowych prezentują się niepokojąco, ale wciąż jeszcze mogą się okazać tylko korektą. Póki co, stopy zwrotu większości funduszy dłużnych pozostają dodatnie i przecena długu może być brana za okazję.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

    12 kwietnia 2024
    Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (marzec 2024)

    12 kwietnia 2024
    W marcu obrót na Catalyst osiągnął 307,83 mln zł – poniżej 12-miesięcznej średniej (463,97 mln zł) i aż o 32,1 proc. mniej niż miesiąc wcześniej.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Korekta dłuższa niż trend

    05 kwietnia 2024
    Odreagowanie rentowności skarbowych trwa już ponad trzy miesiące, i póki co, to długość korekty, a nie jej zasięg może rodzić pytania o kontynuację rajdu. Pytania o tyle istotne, że wyniki funduszy dłużnych przestają zachwycać, a więc być może także przyciągać kapitał.
    czytaj więcej