sobota, 20 kwietnia 2024

Newsroom

Królujące spadki rentowności - miesięczny raport z rynku obligacji

Łukasz Siwek, doradca inwestycyjny, analityk DM NWAI S.A. | 05 września 2014
Kontrakt na trzymiesięczny Wibor rozliczany za dwa miesiące notowany był po 2,20 proc., co oznacza, że rynek dyskontuje scenariusz październikowej obniżki wynoszącej aż 50 punktów bazowych.

Pełna treść raportu dostępna jest tu.

Rynek polski – obligacje korporacyjne

Spadki rentowności zaobserwować można było również w minionym miesiącu na rodzimym rynku obligacji korporacyjnych. Nieznaczny wzrost notowań w ujęciu miesięcznym jak również niższe kwotowania przyszłych stóp procentowych przyczyniły się do mniejszych rentowności tych papierów. Inwestorzy jako najbezpieczniejszy oceniają sektor dużych spółek związanych z paliwami, gazem i energią, którego mediana stopy zwrotu mierzona za pomocą Zero Discount Margin (obrazująca rentowności sektora powyżej krzywej stóp procentowych) kształtuje się na poziomie 1,11 %. O dwa punkty procentowe wyżej wyceniana jest mediana stopy zwrotu sektora Bankowego. Na najwyższą nominalną stopę zwrotu mogą potencjalnie liczyć kupujący obecnie obligacje spółek z sektora Gier i IT oraz Pożyczek.

W sierpniu na rynku zadebiutowało 20 nowych emisji z czego trzy dotyczyły nowych emitentów: CUBE.ITG S.A., Wierzyciel S.A. oraz Mirbud S.A.. Na koniec sierpnia notowanych na GPW było 510 serii obligacji o łącznej wartości 534 mld PLN wyemitowanych przez 194 emitentów. Łączne obroty w sierpniu kształtowały się na poziomie nieznacznie wyższym od ich mediany liczonej od początku 2013 r. i wyniosły 193 mln PLN. Wśród inwestorów największym zainteresowaniem na rynku wtórnym cieszyła się zapadająca w czerwcu 2017 r.seria obligacji spółki PCZ.

W najbliższych dwóch miesiącach zapada 14 serii obligacji o wartości ok. 362 mln PLN. Obawy o zdolność do wykupu zapadających serii obligacji widać szczególnie w przypadku dwóch spółek Uboat–Line oraz e-Kancelaria S.A. Niepokój inwestorów potwierdzają również sierpniowe zmiany notowań pozostałych serii tych spółek

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Ostatnia linia obrony

    19 kwietnia 2024
    Nowe, lokalne szczyty rentowności obligacji skarbowych prezentują się niepokojąco, ale wciąż jeszcze mogą się okazać tylko korektą. Póki co, stopy zwrotu większości funduszy dłużnych pozostają dodatnie i przecena długu może być brana za okazję.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

    12 kwietnia 2024
    Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (marzec 2024)

    12 kwietnia 2024
    W marcu obrót na Catalyst osiągnął 307,83 mln zł – poniżej 12-miesięcznej średniej (463,97 mln zł) i aż o 32,1 proc. mniej niż miesiąc wcześniej.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Korekta dłuższa niż trend

    05 kwietnia 2024
    Odreagowanie rentowności skarbowych trwa już ponad trzy miesiące, i póki co, to długość korekty, a nie jej zasięg może rodzić pytania o kontynuację rajdu. Pytania o tyle istotne, że wyniki funduszy dłużnych przestają zachwycać, a więc być może także przyciągać kapitał.
    czytaj więcej