wtorek, 16 kwietnia 2024

Newsroom

Wyższe zadłużenie IPF

msd | 29 lipca 2015
Międzynarodowa firma pożyczkowa, działająca w Polsce pod marką Provident, zwiększyła w I półroczu wartość zadłużenia netto o 52 mln GBP do 464 mln GBP.

W połączeniu z majową wypłatą dywidendy (18 mln GBP) i związanym z tym obniżeniem kapitału własnego wskaźnik zadłużenia grupy IPF wzrósł z 1,14x w grudniu do 1,34x w czerwcu. Jak na firmę pożyczkową to wciąż poziom relatywnie niski, jeden z najniższych na Catalyst, gdzie notowane są obligacje IPF Investments Polska, spółki celowej odpowiedzialnej za pozyskiwanie finansowania dla grupy IPF.

Większych zmian nie odnotowano natomiast pod względem ogólnego zadłużenia (0,61x vs 0,62x).

Na koniec czerwca grupa IPF posiadała 146,3 mln GBP zobowiązań krótkoterminowych, z czego na zadłużenie finansowe (licząc z instrumentami zabezpieczającymi) przypadało 38,2 mln GBP. Miało ono całkowite pokrycie w środkach pieniężnych, które podliczono na 51,7 mln GBP.

Z uwagi na wysokie należności (portfel pożyczkowy na 751,7 mln GBP) aktywa obrotowe stanowiły ponad 5,7-krotność krótkoterminowych zobowiązań. Bardziej miarodajna płynność natychmiastowa wynosiła natomiast 0,35x, co jest wartością gwarantującą bieżącą obsługę zobowiązań oraz umożliwiającą udzielanie kolejnych pożyczek bez konieczności zmniejszania skali prowadzonego biznesu.

W I półroczu przychody IPF wyniosły 372,9 mln GBP wobec 394,1 mln GBP przed rokiem. Poprawę na poziomie zysku netto (26,9 mln GBP vs 15,8 mln GBP) umożliwiły niższe odpisy na niespłacone pożyczki oraz niższe koszty jednorazowe.

W połowie lipca IPF poinformował, że nie wyklucza pogorszenia wyników z powodu wniesienia poprawki do planowanej ustawy, która będzie miała za zadanie uregulować działalność firm pożyczkowych. Chodzi o dookreślenie pojęcia kosztów pozaodsetkowych, do których wliczać się będą także opłaty za obsługę domową pożyczkobiorców (to bardzo istotne źródło zysków polskiego Providenta).

Za uplasowane na początku czerwca pięcioletnie papiery dłużne na 200 mln zł IPF Investments Polska płaci WIBOR 6M plus 4,25 pkt proc. marży.

Od czasu informacji o możliwym negatywnym wpływie planowanych regulacji na wyniki IPF osiągane na polskim rynku, obligacje IPP0620 podrożały o 1,39 pkt proc. do 101,4 proc. Inwestorzy mogą liczyć więc na 5,7 proc. rentowności brutto przed uwzględnieniem prowizji maklerskiej.  

Więcej wiadomości o IPF Investments Polska Sp. z o.o.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst