sobota, 20 kwietnia 2024

Newsroom

Grecja dryfuje na południe - raport miesięczny DM NWAI

Grzegorz Balcerski - analityk DM NWAI | 11 sierpnia 2015
"(...) skarbowy dług Polski wgryzł się w trendy obserwowane na globalnym rynku długu, do którego inwestorzy zdali się wrócić właśnie w lipcu powodując wzrosty ceny obligacji".

Pełna treść raportu dostępna jest tu.

Rynek polskich obligacji korporacyjnych

Lipiec przyniósł nam spadki notowań zdecydowanej większości sektorów wyróżnianych przez nas na Catalyst. Najbardziej negatywna średnia zmiana notowań w odniesieniu do czerwca dotknęła sektora Fundusze (-6,01 proc.), a to za sprawą zapadających w listopadzie br. papierów PTI. Seria PTI1115 jest w chwili obecnej oceniana jako wręcz niemożliwa do spłaty. Jej kurs na koniec lipca wyniósł 3,1 proc. nominału. Przypomnijmy, że spółka nie wykupiła w czerwcu obligacji serii B i z opóźnieniem przekazała środki na spłatę odsetek obligacji C.

Stosunkowo duże straty poniosły także notowania długu banków, za czym stoi obniżka kursów obligacji GNB. Związana ona jest przede wszystkim z bardziej ostrożnym podejściem do walorów banku Leszka Czarneckiego, co było wynikiem ryzyka ustawowego przewalutowania kredytów frankowych, wzrostu kursu CHF/PLN i wprowadzenia podatku od aktywów bankowych. Po przegłosowaniu w Sejmie ostatnimi dniami ustawy nakazującej bankom poniesienie 90 proc. kosztów przewalutowania kredytów walutowych, w sierpniu spodziewać się możemy dalszej presji na notowania długu GNB oraz pozostałych banków, zwłaszcza tych z duży udziałem kredytów walutowych w portfelu. Warto dodać także, że EuroRating obniżył w lipcu ocenę kredytową GNB z BB na BB- z perspektywą negatywną.

Po połowie podzieliły się sektory jeżeli brać pod uwagę wzrosty/spadki mediany Discount Margin. Najbardziej poprawiła się perspektywa postrzegania sektora Retail, a to ze względu na duży skok na notowaniach Próchnika. Seria PRC1215 należała do liderów wzrostu w lipcu (+6,5 proc.) co poskutkowało obniżeniem DM do 11 proc. z 26 proc. W ubiegłym miesiącu producent odzieży zdołał uplasować emisję 5,09 mln obligacji rocznych płacących stałe 8 proc. w skali roku. Najwyższy wzrost mediany DM (+0,76 pp.) dotyczył w lipcu sektora bankowego co można łączyć ze wspomnianymi już problemami GNB.

Po dobrym czerwcu (największy wzrostu kursu m/m) do niełaski powróciła seria WLO0516 Włodarzewskiej. W lipcu walory te taniały o ponad 53 proc. (trzeci najgorszy wynik). Tak słaby performance związany jest z informacjami podanymi przez Puls Biznesu, jakoby podwykonawcy inwestycji prowadzonych przez emitenta zamierzali wnioskować o jego upadłość. Kolejny miesiąc z rzędu najbardziej popularnym emitentem wśród inwestorów był PKN Orlen. Najchętniej handlowano serią PKN0418 (9,0 mln PLN obrotu). Chętnie handlowano także obligacjami banków. Seria ALR1022 Alior Banku wygenerowała obroty rzędu 6,4 mln PLN, a seria MBK0125 mBanku 5,9 mln PLN. Pewne odbicie możemy obserwować w obrotach na rynku wtórnym. Osiągnęły one poziom 183,2 mln PLN co jest najlepszym rezultatem od pięciu miesięcy. Wynik ten jest wyższy od mediany liczonej od początku roku 2013, co cieszyć może zwłaszcza w kontekście urlopowego okresu. Uzasadnienie zwiększonej aktywności inwestorów na wtórnym rynku korporacyjnym można się doszukiwać w spadkach notowań obligacji skarbowych, które zachęciły fundusze do szukania wyższych stóp zwrotu wśród korporatów. Na koniec lipca na Catalyst notowanych było 540 serii obligacji wyemitowanych przez 196 podmiotów, których łączna wartość nominalna wynosiła 596,4 mld PLN.

W lipcu na Catalyst zadebiutowało 20 nowych serii obligacji, największy debiut dotyczył 750-milionowej emisji mBanku. Do większych debiutów zaliczyć należy także emisje kolejnych dwóch banków. BZ WBK i Bank Millennium umieściły na Catalyst emisje o wartościach odpowiednio 485 i 300 mln PLN.

W lipcu nowy dług pozyskiwali zwłaszcza mniejsi emitenci. Wyjątek stanowi 1-miliardowa emisja Cyfrowego Polsatu dotycząca 6-letnich walorów oprocentowanych 2,5 pp. ponad WIBOR6M. Kolejna nowa emisja dotyczyła 5-letnich obligacji AB o wartości 70 mln PLN. Łącznie 40 mln pozyskał w dwóch emisjach Open Finance, również 40 mln udało się uplasować Torpolowi, 25 mln PLN pozyskał z rynku SCO PAK. Mniejsze emisje ulokowały także Próchnik (5,1 mln PLN), Drop (5,0), Capital Service (3,2), Premium Pożyczki (3,0), LZMO (3,0) i Kleba Invest (2,0).

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Ostatnia linia obrony

    19 kwietnia 2024
    Nowe, lokalne szczyty rentowności obligacji skarbowych prezentują się niepokojąco, ale wciąż jeszcze mogą się okazać tylko korektą. Póki co, stopy zwrotu większości funduszy dłużnych pozostają dodatnie i przecena długu może być brana za okazję.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

    12 kwietnia 2024
    Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (marzec 2024)

    12 kwietnia 2024
    W marcu obrót na Catalyst osiągnął 307,83 mln zł – poniżej 12-miesięcznej średniej (463,97 mln zł) i aż o 32,1 proc. mniej niż miesiąc wcześniej.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Korekta dłuższa niż trend

    05 kwietnia 2024
    Odreagowanie rentowności skarbowych trwa już ponad trzy miesiące, i póki co, to długość korekty, a nie jej zasięg może rodzić pytania o kontynuację rajdu. Pytania o tyle istotne, że wyniki funduszy dłużnych przestają zachwycać, a więc być może także przyciągać kapitał.
    czytaj więcej