poniedziałek, 25 listopada 2024

Newsroom

ING zdetronizował Giełdę

ems | 22 lutego 2013
Wprowadzone w piątek do obrotu na Catalyst obligacje ING Banku Śląskiego mają najniższą marżę spośród obligacji korporacyjnych tu notowanych (pomijając BGK) - 0,9 proc. ponad WIBOR6M.

   ING bank charakteryzuje się niezwykle wysokim współczynnikiem wypłacalności, który na koniec grudnia wyniósł 14,55-16,51 proc. (w zależności od metody liczenia). Tłumaczy to dlaczego agencja Fitch nadała papierom wprowadzanym do obrotu długoterminową ocenę na poziomie A oraz niski kupon. Dla porównania inne banki uniwersalne notowane na Catalyst (Pocztowy i Getin Noble Bank) oferują 1,7-3,95 pkt proc. marży, a Bank Ochrony Środowiska 1,4-2,85 proc. marży w zależności od terminu wykupu. Obligacje Aliora czy Meritum oprocentowane są na odpowiednio 4,75 pkt proc. i 6 pkt proc. ponad WIBOR. Z kolei średnia marża dla obligacji banków spółdzielczych przekracza 3 pkt proc.

   Po drugie z tak wysokim współczynnikiem wypłacalności ING mógł pozwolić sobie na emisję obligacji zwykłych, podczas gdy gros emisji pozostałych banków to emisje podporządkowane. Status emisji podporządkowanej pozwala zaliczyć wpływy z emisji obligacji do funduszu zapasowego i tym samym do kapitału własnego, co z kolei podnosi współczynnik wypłacalności. ING ze swoim współczynnikiem nie miał powodu, by emitować tego rodzaju papiery, zwłaszcza że zwykle obligacje podporządkowane mają wyższe oprocentowanie od zwykłych papierów (ich ryzyko jest wyższe, bowiem w przypadku bankructwa lub likwidacji banku posiadacze obligacji podporządkowanych spłacani są w ostatniej kolejności). 

   Wszystko to razem pozwoliło ING na emisję papierów, których kupon jest nie tylko najniższym z obligacji banków notowanych na Catalyst, ale najniższy w ogóle na rynku obligacji korporacyjnych (poza BGK). Co prawda w obecnym okresie odsetkowym oprocentowanie obligacji ING jest równe oprocentowaniu obligacji Giełdy, ale decyduje o tym tylko moment ustalenia oprocentowania w bieżącym okresie odsetkowym. Giełda płaci bowiem za swoje obligacje 1,17 pkt proc. ponad WIBOR6M, lecz jej obecny okres odsetkowy rozpoczął się później (w styczniu) niż ING (w grudniu), gdy WIBOR był już wyraźnie niższy.

   Obligacje ING trafiły do obrotu tylko na BondSpot - rynku zarezewowanego dla inwestorów instytucjonalnych. Jak zwykle w takich przypadkach w dniu debitu do południa nie tylko nie zawarto żadnych transakcji, ale nie wystawiono nawet żadnych zleceń.

Więcej wiadomości o ING Bank Śląski S.A.

  • Poprawa perspektywy ratingu ING

    15 lutego 2023
    Agencja ratingowa EuroRating zmieniła perspektywę ratingu kredytowego nadanego bankowi ING Bank Śląski S.A. z negatywnej na stabilną. Rating banku został utrzymany na dotychczasowym poziomie BBB.
    czytaj więcej
  • Fitch może obniżyć ratingi siedmiu kolejnych banków

    5 sierpnia 2022
    Agencja umieściła na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywny oceny siedmiu banków, w tym mBanku, Pekao, czy Santandera, których papiery dłużne notowane są na GPW.
    czytaj więcej
  • Banki komercyjne chcą własnego systemu ochrony

    8 czerwca 2022
    Osiem banków komercyjnych planuje uruchomienie działającego w formie spółki akcyjnej systemu ochrony, który miałby służyć zapewnieniu płynności i wypłacalności jego uczestników. Na początek banki mogą zasilić fundusz wkładem sięgającym prawie 3,2 mld zł.
    czytaj więcej
  • Stabilna perspektywa ratingu ING BSK

    30 marca 2022
    Agencja ratingowa EuroRating zmieniła perspektywę ratingu kredytowego nadanego ING Bank Śląski S.A. z pozytywnej na stabilną. Rating banku został utrzymany na dotychczasowym poziomie BBB+.
    czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Catalyst