piątek, 22 listopada 2024

Newsroom

Obligacje skarbowe na nie więcej niż 4 proc.

Michał Sadrak, analityk Open Finance | 7 maja 2013
W nowej ofercie papierów dłużnych skarbu państwa oprocentowanie spadło o 0,5-1 pkt proc. Stałokuponowe dwulatki dają zarobić już tylko 3 proc. brutto w skali roku.

Obniżka stóp procentowych oraz wysoki popyt na polski dług ze strony zagranicznych inwestorów, który przekłada się na spadek rentowności nie pozostają bez wpływu także na odsetki oferowane inwestorom detalicznym. Resort finansów obniżył oprocentowanie wszystkich dostępnych obligacji skarbowych, tj. 2-, 3-, 4- i 10-letnich.

W ofercie obowiązującej do końca maja stałokuponowe dwulatki dają zarobić 3 proc. brutto w skali roku. Miesiąc wcześniej ich oprocentowanie było o 0,5 pkt proc. wyższe, a rok wcześniej o 1,25 pkt proc. wyższe. Kupon od obligacji trzyletnich, który równy jest sześciomiesięcznej stopie WIBOR, obniżony został z 4 proc. w kwietniu do 3,3 proc. w maju. Na podstawie notowań kontraktów FRA na stopy procentowe można wnioskować, że w kolejnym półrocznym okresie kupon od trzyletnich papierów spadnie poniżej 2,5 proc.

Oprocentowanie czterolatek dla pierwszego rocznego okresu odsetkowego spadło o 1 pkt proc. do 3,5 proc. W kolejnych latach wysokość kuponu ustalana byłaby na podstawie wskaźnika inflacji powiększonego o 1,25 pkt proc. marży (podobnie jak miesiąc wcześniej). W praktyce inflacja za marzec 2014 r. musiałaby wynieść 2,25 proc. r/r, aby poziom oprocentowania nie został obniżony. Kupon od obligacji dziesięcioletnich spadł natomiast z 5 do 4 proc. W kolejnych latach marża ponad inflację wynosić będzie tyle samo co w kwietniu, tj. 1,5 pkt proc. Odczyt wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2014 r. musiałby wynieść co najmniej 2,5 proc., aby zyski inwestorów były takie same lub wyższe.

Obligacje skarbowe, które dają zarobić od 3 do 4 proc., zauważalnie przegrywają z ofertą bankowych lokat. Wprawdzie średnie oprocentowanie tych drugich wynosi od 3,2 do 3,35 proc. w zależności od terminu, ale wciąż bez trudu można znaleźć promocje ze stawkami powyżej 4 proc. w skali roku.

Choć to raczej wyłącznie ciekawostka (ze względu na diametralnie różne postrzeganie ryzyka przez inwestorów), warto zwrócić uwagę, że procentowanie oferowanych w maju obligacji skarbowych jest nawet trzykrotnie niższe od średniego kuponu dla obligacji korporacyjnych, który wynosi aktualnie 9,44 proc. (bez BGK i EBI). 

Więcej wiadomości kategorii Analizy