wtorek, 23 kwietnia 2024

Newsroom

Tydzień na kredyt - komentarz tygodniowy DI Investors

Krzysztof Kubiszewski, Marek Szymański - analitycy rynku obligacji DI Investors | 11 lutego 2014
Analitycy DI Investors o najważniejszych wydarzeniach minionego tygodnia. Plus komentarz dotyczący zaangażowania OFE w obligacje korporacyjne.

Pełna treść komentarza dostępna jest tu.

Wzrosty i spadki. Największe obroty

Największy wzrost w minionym tygodniu odnotowano na największej emisji Multimedia Polska – MMP0520. Kurs serii wzrósł o 350 pb, do 99,5 proc. wartości nominalnej. Rentowność serii spadła do 6,0 proc.. Obrót na serii wyniósł 3,5 mln PLN i był drugim co do wielkości na rynku w tym tygodniu. Najmocniej handlowano tymi papierami na wtorkowej sesji, gdy dokonano 10 transakcji na kwotę 3,2 mln PLN. Papiery NAV0915 spółki Navi Group rosły o 150 pb w minionym tygodniu przy obrocie przekraczającym 0,4 mln PLN. Kurs serii uplasował się na 101,5 proc., a YTM wynosi obecnie 8,1 proc. w porównaniu do drugiej serii spółki NAV0314, której rentowność na piątkowym zamknięciu wyniosła 7,1 proc.

Najsilniejszy spadek odnotowano na papierach MNX0414 spółki Minox, obligacje tej spółki potaniały o 690 pb, do 90 proc. wartości nominalnej pomimo zbliżającego się terminu wykupu 25 kwietnia. Rentowność obligacji wzrosła do 66 proc. z 27 proc. tydzień wcześniej. Obroty wyniosły 0,1 mln PLN.

Coraz bardziej zniżkuje także kurs obligacji Orła ORL0814, które po spadku o 286 pb są wyceniane na 32 proc. wartości nominalnej po informacji o coraz większych trudnościach w porozumieniu się z obligatariuszami. Obroty na serii wyniosły prawie 0,3 mln PLN. Najwyższe obroty w minionym tygodniu odnotowano na obligacjach GTC serii GTC0418. Wartość obrotu przekroczyła 10 mln PLN w wyniku jednej transakcji. Znowu pojawił się znaczny obrót na obligacjach PKN Orlen, który na detalicznej serii PKN1117 przekroczył 2 mln PLN, a kurs serii wzrósł o 7pb, do 100,46 proc. Rentowność serii spadła z 3,96 proc. do 3,94 proc. YTM drugiej serii wyemitowanej w listopadzie zeszłego roku wynosi 3,89 proc.

Wartość obrotu na całym rynku wyniosła 28 mln PLN w porównaniu do 39 mln PLN tydzień wcześniej.

Pod Lupą: Obligacje korporacyjne w OFE

Oczekujemy, że w wyniku przekazania obligacji skarbowych do ZUS oraz nowego dolnego limitu inwestycji w akcji fundusze emerytalne będą zwiększać portfel obligacji korporacyjnych. OFE powinny zaktywizować się na tym rynku w drugiej połowie roku, po terminie wyborów między ZUS i OFE, gdy będą pewne stabilności aktywów i będą mogły sobie pozwolić na inwestycje w mniej płynne aktywa.

Według nowych limitów OFE będą się musiały bardziej skupić na obligacjach emitowanych w trybie oferty publicznej. Maksymalny potencjał inwestycyjny OFE nie skutkujący przekroczeniem limitu szacujemy na 6 – 28 mld PLN w zależności od rodzaju nabywanych obligacji.

Tydzień w skrócie – główne wydarzenia

BBI Development – Spółka zakończyła emisję trzyletnich obligacji o wartości 53 mln PLN. Celem emisji jest refinansowanie zapadających 23 lutego 2014 papierów o wartości 26,5 mln PLN.

Best – Spółka planuje publiczny program emisji obligacji. Program zakłada pozyskanie do 300 mln PLN w jednej lub kilku transzach obligacji. Spółka planuje wprowadzić planowane emisje na Catalyst.

Bogdanka – Spółka planuje nakłady inwestycyjne w 2014 roku na poziomie ok. 600 mln PLN. Prezes podał, że spółka może wspomagać te inwestycje poprzez emisję długu.

Integer – Spółka rozważa emisję obligacji zamiennych na akcje w celu sfinansowania rozwoju sieci paczkomatów. Integer szacuje koszty rozwoju sieci na 150 mln EUR.

Millennium – Bank rozważa emisję obligacji krajowych w pierwszej połowie 2014. Nie podano szczegółów co do kwoty emisji.

Mirbud – Prezes poinformował o planie emisji obligacji do PLN 50m. Celem 3-4 letniej emisji ma być konwersja krótkoterminowego zadłużenia na długoterminowy.

Organika – Spółka podjęła uchwałę o publicznej emisji trzyletnich obligacji do wartości 10 mln PLN. Spółka zdecydowała się na stałe oprocentowanie, a kupon będzie wynosić 8,5 proc..

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Stałokuponowe trzylatki wypierają obligacje antyinflacyjne

    23 kwietnia 2024
    Spadek inflacji, a z nią i kuponów od czteroletnich obligacji oszczędnościowych sprawił, że inwestorzy umorzyli już ponad 40 proc. papierów kupowanych na początku 2022 r. Ich miejsce zajmują prawdopodobnie trzyletnie obligacje o stałym oprocentowaniu.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Ostatnia linia obrony

    19 kwietnia 2024
    Nowe, lokalne szczyty rentowności obligacji skarbowych prezentują się niepokojąco, ale wciąż jeszcze mogą się okazać tylko korektą. Póki co, stopy zwrotu większości funduszy dłużnych pozostają dodatnie i przecena długu może być brana za okazję.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

    12 kwietnia 2024
    Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (marzec 2024)

    12 kwietnia 2024
    W marcu obrót na Catalyst osiągnął 307,83 mln zł – poniżej 12-miesięcznej średniej (463,97 mln zł) i aż o 32,1 proc. mniej niż miesiąc wcześniej.
    czytaj więcej