sobota, 27 kwietnia 2024

Newsroom

Oprocentowanie papierów skarbowych bez zmian. Ale tylko na chwilę

Michał Sadrak, Obligacje.pl | 28 stycznia 2015
Ministerstwo Finansów zaoferuje w lutym obligacje na tych samych warunkach co miesiąc wcześniej. Jednak rynek hurtowy wskazuje, że w następnych miesiącach odsetki będą niższe.

W lutym, podobnie jak w styczniu, stałokuponowe dwulatki dadzą zarobić 2 proc. rocznie, zaś oprocentowanie papierów trzyletnich w pierwszym sześciomiesięcznym okresie odsetkowym wyniesie 2,4 proc. w skali roku. W kolejnych okresach odsetki będą równe stopie WIBOR 6M, co przy aktualnych oczekiwaniach rynku oznacza wysokie prawdopodobieństwo spadku oprocentowania poniżej 1,6-1,7 proc. rocznie.

W przypadku cztero- i dziesięcioletnich obligacji skarbowych bez zmian pozostaje nie tylko oprocentowanie w pierwszym roku (odpowiednio 2,6 i 3 proc.), ale także marże ponad inflację dla kolejnych rocznych okresów odsetkowych. W przypadku papierów czteroletnich marża wyniesie więc 1,25 pkt proc. ponad GUS-owski wskaźnik CPI, natomiast dla dziesięciolatek będzie ona o 0,25 pkt proc. wyższa. W okresie deflacji oprocentowanie równe jest wysokości samej marży.

Przedłużający się okres deflacji i oczekiwanie dalszego cięcia stóp sprawiają, że na rynku hurtowym polskie papiery skarbowe notują rekordowo niskie rentowności. Prawdopodobnie nie bez znaczenia jest także zapowiedź uruchomienia luzowania ilościowego przez Europejski Bank Centralny, które pośrednio może wpłynąć także na polski rynek długu. Już teraz rentowność dwuletnich papierów na rynku hurtowym jest  o przeszło 0,4 pkt proc. niższa od oferty skierowanej dla inwestorów detalicznych, a dla obligacji 3-, 4- i 10-letnich różnice są jeszcze większe (0,7-0,9 pkt proc. w odniesieniu do pierwszych okresów odsetkowych).  

Wzrost różnicy pomiędzy oprocentowaniem obligacji detalicznych i rentownością papierów hurtowych wskazuje, że w kolejnych miesiącach można oczekiwać obniżenia odsetek dla inwestorów indywidualnych. Każde poprzednie cięcie, co zrozumiałe, było tłumaczone spadkiem rentowności polskiego długu, więc podobnie będzie i tym razem. 

Więcej wiadomości kategorii Analizy