wtorek, 23 kwietnia 2024

Newsroom

Podsumowanie tygodnia: Stały kupon poszukiwany

Emil Szweda, Obligacje.pl | 07 września 2012
Choć RPP nie zmieniła stóp, to stopy WIBOR spadły o ponad 15 pkt bazowych w ciągu tygodnia, ponieważ rynek jest przekonany, że stopy będą obniżane nawet o 100 pkt w ciągu roku.

Kontrakty FRA na WIBOR wyceniają nawet obniżkę o 100 pkt w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Jest to informacja niekorzystna dla inwestorów na Catalyst, gdzie oprocentowanie 79 proc. obligacji komercyjnych plus oprocentowanie wszystkich obligacji banków opiera się o stopy WIBOR3 i 6M. Wynika bowiem z tego, że średnie oprocetowanie obligacji korporacyjnych, które dziś przekracza 10 proc., za rok o tej porze może być znacząco niższe.

Czy są to już podstawy, dla których inwestorzy mieliby poszukać w portfelu miejsca dla obligacji o stałym oprocentowaniu? W ich przypadku średnie oprocentowanie wynosi 10,95 proc. i wiadomo, że bez względu na decyzje RPP, nie zmieni się. Jednak problemem jest ograniczony wybór. Wprawdzie 21 proc. rynku to nie mało, ale mówimy raptem o 37 seriach obligacji, z których spora część przypada na serie o niewielkiej wartości, w dodatku notowane na mało płynnym rynku. Dlatego przesiadka na stałe oprocentowanie może być trudna do wykonania. Być może łatwiej uda się znaleźć obligacje o stałym oprocentowaniu na rynku pierwotnym. Ostatnia emisja obligacji Ganta wskazuje, że emitenci wiedzą jak skusić inwestorów (Gant zaproponował właśnie stałe oprocentowanie w nowej emisji, choć wszystkie dotychczasowe notowane na Catalyst mają oprocentowanie zmienne).

Skoro jesteśmy przy Gancie – inwestorzy sprzedawali obligacje dewelopera nie tyle po publikacji raportu półrocznego, w którym wykazał on niższą sprzedaż i stratę operacyjną (ale także dalszy spadek zobowiazań), ile w wyniku negatywnych komentarzy dotyczących spółki, które pojawiły się po publikacji raportu. W przypadku serii wygasającej w marcu przyszłego roku, rentowność przekracza już 24 proc. (w dniu wykupu inwestorzy mogą liczyć na 6,25 pkt proc. premii ponad nominał). Gant naturalnie protestuje w przedstawianiu go w negatywnym świetle, w czym jest sporo racji, bowiem postrzeganie deweloperów nie ogranicza się do jednej tylko spółki. Dla przykładu obligacje Marvipolu także notowane są poniżej nominału mniej więcej w tym samym stopniu co obligacje Ganta.

Ogółem poniżej nominału notowanych jest 63 ze 176 serii obligacji (pomijając skarbowe, spółdzielcze i gminne). Najczęściej jest to efekt niewielkiej płynności rynku, która daje o sobie znać. Jeśli pojawiają się chętni do sprzedaży, a brakuje kupujących, ceny spadają. Ale w kilku przypadkach mamy też czytelne votum nieufności wobec perspepektyw terminowej spłaty obligacji.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Ostatnia linia obrony

    19 kwietnia 2024
    Nowe, lokalne szczyty rentowności obligacji skarbowych prezentują się niepokojąco, ale wciąż jeszcze mogą się okazać tylko korektą. Póki co, stopy zwrotu większości funduszy dłużnych pozostają dodatnie i przecena długu może być brana za okazję.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

    12 kwietnia 2024
    Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (marzec 2024)

    12 kwietnia 2024
    W marcu obrót na Catalyst osiągnął 307,83 mln zł – poniżej 12-miesięcznej średniej (463,97 mln zł) i aż o 32,1 proc. mniej niż miesiąc wcześniej.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Korekta dłuższa niż trend

    05 kwietnia 2024
    Odreagowanie rentowności skarbowych trwa już ponad trzy miesiące, i póki co, to długość korekty, a nie jej zasięg może rodzić pytania o kontynuację rajdu. Pytania o tyle istotne, że wyniki funduszy dłużnych przestają zachwycać, a więc być może także przyciągać kapitał.
    czytaj więcej