sobota, 12 kwietnia 2025

Newsroom

Podsumowanie tygodnia: Stały kupon poszukiwany

Emil Szweda, Obligacje.pl | 7 września 2012
Choć RPP nie zmieniła stóp, to stopy WIBOR spadły o ponad 15 pkt bazowych w ciągu tygodnia, ponieważ rynek jest przekonany, że stopy będą obniżane nawet o 100 pkt w ciągu roku.

Kontrakty FRA na WIBOR wyceniają nawet obniżkę o 100 pkt w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Jest to informacja niekorzystna dla inwestorów na Catalyst, gdzie oprocentowanie 79 proc. obligacji komercyjnych plus oprocentowanie wszystkich obligacji banków opiera się o stopy WIBOR3 i 6M. Wynika bowiem z tego, że średnie oprocetowanie obligacji korporacyjnych, które dziś przekracza 10 proc., za rok o tej porze może być znacząco niższe.

Czy są to już podstawy, dla których inwestorzy mieliby poszukać w portfelu miejsca dla obligacji o stałym oprocentowaniu? W ich przypadku średnie oprocentowanie wynosi 10,95 proc. i wiadomo, że bez względu na decyzje RPP, nie zmieni się. Jednak problemem jest ograniczony wybór. Wprawdzie 21 proc. rynku to nie mało, ale mówimy raptem o 37 seriach obligacji, z których spora część przypada na serie o niewielkiej wartości, w dodatku notowane na mało płynnym rynku. Dlatego przesiadka na stałe oprocentowanie może być trudna do wykonania. Być może łatwiej uda się znaleźć obligacje o stałym oprocentowaniu na rynku pierwotnym. Ostatnia emisja obligacji Ganta wskazuje, że emitenci wiedzą jak skusić inwestorów (Gant zaproponował właśnie stałe oprocentowanie w nowej emisji, choć wszystkie dotychczasowe notowane na Catalyst mają oprocentowanie zmienne).

Skoro jesteśmy przy Gancie – inwestorzy sprzedawali obligacje dewelopera nie tyle po publikacji raportu półrocznego, w którym wykazał on niższą sprzedaż i stratę operacyjną (ale także dalszy spadek zobowiazań), ile w wyniku negatywnych komentarzy dotyczących spółki, które pojawiły się po publikacji raportu. W przypadku serii wygasającej w marcu przyszłego roku, rentowność przekracza już 24 proc. (w dniu wykupu inwestorzy mogą liczyć na 6,25 pkt proc. premii ponad nominał). Gant naturalnie protestuje w przedstawianiu go w negatywnym świetle, w czym jest sporo racji, bowiem postrzeganie deweloperów nie ogranicza się do jednej tylko spółki. Dla przykładu obligacje Marvipolu także notowane są poniżej nominału mniej więcej w tym samym stopniu co obligacje Ganta.

Ogółem poniżej nominału notowanych jest 63 ze 176 serii obligacji (pomijając skarbowe, spółdzielcze i gminne). Najczęściej jest to efekt niewielkiej płynności rynku, która daje o sobie znać. Jeśli pojawiają się chętni do sprzedaży, a brakuje kupujących, ceny spadają. Ale w kilku przypadkach mamy też czytelne votum nieufności wobec perspepektyw terminowej spłaty obligacji.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Skok rentowności obligacji USA

    11 kwietnia 2025
    Niecodzienny obrazek na rynku obligacji - wyprzedaży papierów amerykańskich towarzyszyło umocnienie obligacji europejskich. To najpewniej próby zdyskontowania ulgowego potraktowania Europy przez Donalda Trumpa. Ale samym USA inwestorzy odpuszczać nie zamierzają.
    czytaj więcej
  • Przed nami kilkanaście miesięcy spadku oprocentowania obligacji firm

    9 kwietnia 2025
    Po sezonie na kompresję obligacyjnych marż, teraz spadają WIBOR-y. Na koniec tego roku przeciętny kupon notowanych na Catalyst korporatów może być więc o około 1,5 pkt proc. niższy niż obecnie.
    czytaj więcej
  • Umiarkowana reakcja Catalyst na przecenę akcji

    7 kwietnia 2025
    Do Catalyst dotarły echa wyprzedaży z rynków akcji, ale zmiany notowań są bez porównania słabsze i wydają się opierać na bardziej racjonalnych przesłankach. W poniedziałek taniały przede wszystkim obligacje o długich terminach wykupu oraz wybranych emitentów.
    czytaj więcej
  • WIBOR już spada

    7 kwietnia 2025
    W odpowiedzi na słowa Adama Glapińskiego, prezesa NBP, trzymiesięczny WIBOR spadł w piątek do 5,69 proc., a jego terminowe wyceny na lipiec i październik obniżyły się kolejno do 4,66 i 4,19 proc.
    czytaj więcej