piątek, 22 listopada 2024

Newsroom

Chwilowy wzrost oprocentowania obligacji korporacyjnych

Emil Szweda, Obligacje.pl | 18 października 2012
Dopiero teraz widać wpływ majowej podwyżki stóp procentowych na średnie oprocentowanie obligacji korporacyjnych, ale także lokat bankowych. Jest to jednak chwilowe działanie.

   Od dwóch miesięcy stopy WIBOR spadają i to wyraźnie, bo o ponad 35 pkt bazowych (0,35 pkt proc.), co teoretycznie powinno mieć wpływ na średnie oprocentowanie obligacji korporacyjnych notowanych na Catalyst, bowiem większość z nich (ok. 80 proc.) to obligacje o zmiennym oprocentowaniu opartym o WIBOR. Tymczasem – jak wynika z naszego kwartalnego zestawienia – stało się wręcz odwrotnie, średnie oprocentowanie obligacji komercyjnych wynosi obecnie 10,63 proc. - o 34 pkt bazowe... więcej niż w połowie lipca, gdy po raz ostatni przygotowywaliśmy podobne zestawienie.

   Jednak tylko pozornie jest to zaskakujące zjawisko. Oprocentowanie obligacji ukatualniane jest bowiem nie wraz ze zmianą stóp WIBOR, lecz w okresach czasowych (sześcio- lub trzymiesięcznych). Oznacza to, że obecnie średnie oprocentowanie obligacji uwzględnia wzrost stóp WIBOR wywołany majową podwyżką stóp, na którą zdecydowała się Rada Polityki Pieniężnej, a tylko nieliczne grono spółek aktualizowało oprocentowanie obligacji w ostatnich dniach z uwzględniem spadku WIBORu. Trwający obecnie spadek stóp WIBOR znajdzie swoje odzwierciedlenie w średniej, w miarę jak kolejne spółki na nowo będą aktualizować oprocentowanie obligacji. Zatem już w styczniu (opublikujemy wówczas kolejne podobne zestawienie) średnia będzie wyraźnie niższa niż obecnie i zapewne wróci w okolice 10,3 proc. lub nawet niżej jeśli spadek WIBORu będzie postępował. Trzeba przy tym pamiętać, że pewien wpływ na średnią wywiera też rotacja obligacji na Catalyst – do obrotu trafiają serie emitowane w trudnym dla rynku okresie, a więc z podwyższonym oprocentowaniem, zaś znikają te, które oferowano w minionych latach, gdy chętnych do zakupów było więcej, a kupony niższe niż obecnie.

   Co ciekawe, bardzo podobny mechanim opóźnionego wpływu WIBOR na oprocentowanie, widać w przypadku lokat bankowych, które oprocentowane są średnio na 5,06 proc., czyli 14 pkt bazowych wyżej niż w lipcu. Najmocniej, o 29 bipsów, wzrosło oprocentowanie lokat sześciomiesięcznych.

   Natomiast najbardziej „rynkowe” okazują się w tym gronie detaliczne obligacje skarbowe. Na ich oprocentowanie największy wpłwy wywiera bowiem rentowność obligacji skarbowych na rynku hurtowym, tu zaś cieszą się one niesłabnącym powodzeniem i krajowych i zagranicznych inwestorów instutucjonalnych. Stąd obligacje detaliczne oprocentowane są niżej trzy miesiące temu. Dotyczy to także obligacji trzyletnich, których oprocentowanie oparte jest o WIBOR6M. W tym wypadku spadek stopy WIBOR znajduje co miesiąc odzwierciedlenie w oferowanych przez MF obligacjach, a więc szybciej niż w przypadku średniej na Catalyst, gdzie efekt ten jest rozkładany na sześć miesięcy.  

Porównanie średniego oprocentowania lokat obligacji skarbowych i obligacji korporacyjnych
lokaty Obligacje skarbowe Obligacje koporacyjne
3M 4,81 2R 4,3 banki 7,71
6M 5,16 3R 5 deweloperzy 10,22
12M 5,42 4R 5,5 wierzyciele 11,05
24M 4,85 10R 5,8 średnia 10,63

źródło: obligacje.pl, Open Finance, obligacjeskarbowe.pl

Więcej wiadomości kategorii Analizy