sobota, 23 listopada 2024

Newsroom

Spada oprocentowanie obligacji skarbowych

Michał Sadrak, analityk Open Finance | 2 stycznia 2013
Z miesiąca na miesiąc kurczą się zyski z obligacji skarbowych. Najlepsze z nich dają zarobić już tylko 5 proc. To zaledwie połowa przeciętnego kuponu od papierów korporacyjnych.

   Resort finansów korzysta na luzowaniu polityki pieniężnej oraz utrzymującym się popycie inwestorów zagranicznych na polskie obligacje. Spada więc koszt finansowania długu publicznego, a w efekcie mniej zarobić dają także detaliczne obligacje skarbowe, których oprocentowanie spada od połowy roku.

   Od Nowego Roku dwuletnie stałokuponowe papiery dłużne dostępne dla inwestorów indywidualnych dają zarobić 3,5 proc. w skali roku. Miesiąc wcześniej ich oprocentowanie było o 0,4 pkt proc. wyższe, zaś w lipcu dawały one zarobić 4,75 proc. w skali roku. Oprocentowanie trzyletnich obligacji spadło z 4,6 proc. przed miesiącem do 4,15 proc. w ofercie styczniowej i będzie się ono kurczyć w kolejnych miesiącach, bo jest równe stopie WIBOR 6M, która w połowie 2013 r. – według oczekiwań rynku – ma wynieść ok. 3,1 proc. Kupione w styczniu trzylatki z sześciomiesięcznym okresem odsetkowym lada moment mogą więc dawać znacznie niższe zyski niż, i tak mało atrakcyjne, stałokuponowe papiery dwuletnie.

   O 0,5 pkt proc. spadły także zyski w pierwszym okresie odsetkowym dla cztero- i dziesięcioletnich obligacji indeksowanych wskaźnikiem inflacji. Czterolatki w pierwszym roku dadzą zarobić 4,5 proc., a w kolejnych rocznych okresach odsetkowych zyski będą o 1,5 pkt proc. wyższe od publikowanego przez GUS wskaźnika inflacji. Należy więc oczekiwać, że w drugim roku zyski z zakupionych w styczniu br. papierów czteroletnich będą niższe. Podobnie będzie z obligacjami emerytalnymi, które aktualnie są oprocentowane na 5 proc. (2,8 proc. inflacji z listopada ub.r. plus 2,2 pkt proc. marży). Ich marża w kolejnych rocznych okresach odsetkowych spadnie o 0,45 pkt proc. do 1,75 proc. Inflacja w listopadzie 2013 r. musiałaby więc wynieść 3,25 proc., aby zysk obligatariuszy pozostał bez zmian. Prawdopodobieństwo takiego scenariusza jest jednak niewielkie – według projekcji Narodowego Banku Polskiego będzie to wartość zbliżona do 2 proc., zaś średnioroczny wskaźnik inflacji zapisany w ustawie budżetowej wynosi 2,7 proc.

   Naturalnie spadek zysków z papierów dłużnych dotknie także obligacji komunalnych, spółdzielczych i korporacyjnych, których oprocentowanie w większości ustalane jest w oparciu o stawkę WIBOR i marżę. Z tą jednak różnicą, że w przypadku wymienionych typów papierów dłużnych oprocentowanie ma – w porównaniu z obligacjami skarbowymi – z czego spadać. Według serwisu Obligacje.pl średni kupon notowanych na Catalyst papierów komunalnych wynosi 6,01 proc., spółdzielczych – 7,4 proc., a korporacyjnych 10,03 proc. I choć powszechnie przyjmuje się, że jest to zupełnie inna klasa aktywów od papierów skarbowych, to zauważalna różnica w zyskach, od kilku miesięcy skłania do porzucenia myśli o inwestowaniu w papiery emitowane przez skarb państwa.

Więcej wiadomości kategorii Analizy