piątek, 1 listopada 2024

Newsroom

MF dopuszcza okres przejściowy przy reformie WIBOR-u

msd | 29 czerwca 2022
Resort finansów zaczął dostrzegać, że wyznaczenie zamiennika dla stawek WIBOR bynajmniej nie jest kwestią samych tylko kredytów, ale i szeregu obligacji oraz instrumentów pochodnych.

Piotr Patkowski, wiceminister finansów, potwierdził podczas środowego wystąpienia w Senacie, że intencją rządu pozostaje przeprowadzenie reformy WIBOR-u do 1 stycznia 2023 r. Jak jednak przyznał, konieczne może okazać się jednak zastosowanie okresu przejściowego przy stosowaniu nowej stawki wobec niektórych instrumentów finansowych.

- Pamiętajmy, że WIBOR nie jest wskaźnikiem stosowanym tylko i wyłącznie do umów kredytowych, ale także do obligacji, czy szeregu instrumentów pochodny, więc tutaj musimy też się wykazać bardzo dużą ostrożnością, tak żeby sektor i rynki finansowe przyjęły to ze spokojem. Więc być może pojawią się tutaj pewne kwestie, które pozwolą zastosować jakiś okres przejściowy dostosowania tego. Natomiast nie chcemy na ten moment zmieniać głównych założeń, czyli daty 1 stycznia 2023 r. – powiedział Piotr Patkowski podczas omawiania w Senacie ustawy o pomocy kredytobiorcom, która zakłada między innymi wprowadzenie wakacji kredytowych, zwiększenie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, czy właśnie zmianę wskaźnika WIBOR.

Jak przypomniał, sam projekt ustawy nie określa dokładnie, jak wyglądać ma nowy wskaźnik, ani jaki będzie termin jego wprowadzenia. 

- Jeśli chodzi o zamiennik WIBOR, to będzie się odbywało w drodze propozycji Komisji Nadzoru Finansowego, następnie zaopiniowanej przez Komitet Stabilności Finansowej, w której członkami jest NBP, KNF, BFG i Ministerstwo Finansów. Potem będzie on wprowadzony już rozporządzeniem ministra finansów. I to rozporządzenie określi dokładny wskaźnik, jaki będzie zamiennikiem i dokładną datę jego wprowadzenia – wyjaśnił Piotr Patkowski. – Odrębną kwestią jest wskaźnik alternatywny wobec WIBOR-u. Tu z kolei wiodącą rolę ma spółka GPW Benchmark, która wyznacza taką procedurę. Tu nawet nie ma potrzeby rozporządzenia ministra finansów. Po prostu GPW Benchmark taki wskaźnik alternatywny opracuje. Natomiast chcielibyśmy i to bardzo wyraźnie podkreślę, żeby zarówno zamiennik, jak i wskaźnik alternatywny były tymi samymi miernikami i żeby w miarę możliwości weszły w życie (…) w tym samym momencie – dodał także

W ostatnich tygodniach posypały się gromy na Ministerstwo Finansów za plan przeprowadzenia w pół roku reformy wskaźników, która w innych krajach zajęła kilka lat. Podczas niedawnego Kongresu Wskaźników Referencyjnych przedstawiciele rynku finansowego przestrzegali, że zbyt szybkie przeprowadzenie tych zmian może wręcz grozić destabilizacją systemu finansowego – począwszy od zaniku instrumentów pochodnych, przez problemy w rozliczeniu obligacji zmiennokuponowych, konieczność jednorazowego zaksięgowania ogromnych strat w bankach i falę pozwów ze strony kredytobiorców, czy wreszcie odwrót inwestorów zagranicznych i wyprzedaż polskiego długu skarbowego. 

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Prawo