poniedziałek, 20 maja 2024

Newsroom

MF ponownie tnie odsetki od detalicznych obligacji

msd | 25 stycznia 2024
Od lutego resort finansów obniży wyjściowe oprocentowanie większości obligacji oszczędnościowych o 0,1 pkt proc.

Inwestorom pozostało jeszcze kilka dni, aby załapać się na wyższe oprocentowanie detalicznych papierów skarbu państwa, ponieważ od 1 lutego wysokość odsetek ponownie ulegnie obniżeniu. W przypadku obligacji 12- i 24-miesięcznych będzie to więc kolejno 6,05 proc. oraz 6,3 proc. rocznie dla pierwszego miesięcznego okresu odsetkowego. Później zaś w obu przypadkach wysokość kuponu uzależniona będzie od stopy referencyjnej NBP, ale dla dwuletniej serii powiększona będzie ona – jak dotychczas – o 0,5 pkt proc. marży.

Oprocentowanie stałokuponowych trzylatek spadnie natomiast z obecnych 6,5 do 6,4 proc. rocznie. Z kolei cztero- i dziesięcioletnie papiery zapłacą w pierwszym roku odpowiednio 6,55 i 6,8 proc., a w kolejnych latach nadal ich oprocentowanie zależeć będzie od wysokości wskaźnika inflacji powiększonego kolejno o 1,25 i 1,50 pkt proc. marży. Podobny los podzielą sześcio- i 12-letnie obligacje rodzinne, których wyjściowe oprocentowanie spadnie do 6,75 i 7,05 proc. rocznie, a później uzależnione będzie od inflacji powiększonej odpowiednio o 1,75 i 2,0 pkt proc. marży.

Bez zmian utrzymane zostanie wyłącznie oprocentowanie papierów trzymiesięcznych, które nadal płacić będą 3 proc. w skali roku.

- W lutym zdecydowaliśmy się na kolejne dostosowanie oprocentowania obligacji oszczędnościowych. Wiąże się to z niewielką obniżką oprocentowania obligacji o zapadalności od jednego roku i powyżej. Zachowujemy przy tym atrakcyjne marże w kolejnych okresach odsetkowych. Obligacje z segmentu detalicznego pozostają nadal oprocentowane preferencyjnie względem rynku hurtowego – powiedział Jurand Drop, wiceminister finansów, cytowany w komunikacie.

W czwartek po południu rentowność hurtowych dziesięciolatek sięga prawie 5,4 proc., znajdując się najwyżej od początku grudnia.   

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Emisje