piątek, 1 listopada 2024

Newsroom

Wywiad: Perspektywy PSH są wysoce obiecujące, a prognozy konserwatywne

pytania przygotował Michał Sadrak, Obligacje.pl | 28 czerwca 2017
William Buba, CEO i przewodniczący rady dyrektorów w Polski Solar Holding, odpowiada na pytania Obligacje.pl.

Obligacje.pl: - Polski Solar Holding jest bardzo młodą spółką. Jakie stoi za nią doświadczenie na rynku OZE?

William Buba, CEO w Polski Solar Holding: - Polski Solar Holding Sp. z o.o. istnieje od 2016 r., ale Polski Solar S.A., spółka dominująca i jedyny udziałowiec Polski Solar Holding działa na rynku polskim od 2013 roku. Przed przybyciem do Polski w 2012 roku jeden z głównych i strategicznych doradców Polski Solar S.A., David Arenberg z firmy DAI Inc., z powodzeniem zrealizował 180 MW projektów fotowoltaicznych  w prowincji Ontario w Kanadzie.

- Polski Solar, podmiot dominujący i zarazem poręczyciel obligacji emitowanych przez PSH, mimo nieco dłuższej obecności na rynku zakończył ubiegły rok z ujemnymi kapitałami własnymi. Dlaczego, skoro spółka  jak podano – jest wiodącym deweloperem elektrowni słonecznych i biolelektrowni rolniczych?

- Polski Solar S.A., jako podmiot dominujący, ponosi koszty związane z rozwojem spółki Polski Solar Holding. Poręczyciel w 2014 podwoił kapitał akcyjny, a w 2017 zwiększy swoje kapitały własne o kwotę ok. 1 700 000 PLN. Decyzje dotyczące tej kwestii zostały już podjęte, a transakcja zaplanowana jest na trzeci kwartał 2017 roku. Oprócz tego spółka Polski Solar prowadzi szereg własnych projektów m.in. Centrum Energii Odnawialnej w Jeleniej Górze. Projekt zakłada budowę elektrowni fotowoltaicznej i bioelektrowni o łącznej mocy 14 MW. Spółka jest w trakcie finalizacji dokumentacji do emisji obligacji dla inwestorów kanadyjskich, która planowana jest na koniec lipca 2017 r. Wartość emisji to 20 milionów złotych, które zamierzamy przeznaczyć na pokrycie kosztów realizacji projektu w Jeleniej Górze. Ponadto, do końca 2016 roku Polski Solar S.A. zainwestował przeszło 8 milionów PLN w rozwój projektów z zakresu OZE i B+R.

- W jaki sposób realizacja inwestycji w porozumieniu z jednostkami samorządu terytorialnego ma szanse przełożyć się na zwiększenie stabilności Państwa biznesu?

- Polski Solar S.A. bardzo aktywnie działa na polskim rynku OZE od 2013 roku. Po kilku latach opóźnienia ustawa o OZE nabrała ostatecznego kształtu w lipcu 2016 roku. W okresie między 2013, a 2016 rokiem Zarząd Polski Solar S.A. zidentyfikował obszar rozwoju polegający na wejściu w porozumienie z samorządami, aby przekuć zapisy ustawy o OZE dotyczące klastrów energii w unikalny model biznesowy. Ustawodawstwo pozwala na utworzenie klastra energii na obszarze do pięciu gmin. Klastry Energii mają dostęp do odrębnych aukcji i odrębnych źródeł finansowania, dlatego Zarząd Polski Solar S.A. uznał, że samorządy terytorialne mają stałe zapotrzebowanie na energię elektryczną, są zatem naturalnymi długoterminowymi nabywcami energii elektrycznej. W tym celu w lutym 2016 powołano spółkę Polski Solar Holding dedykowaną wyłącznie do tego konkretnego celu. Polski Solar Holding ma dostęp do rynków lokalnych poprzez współpracę z samorządami lokalnymi i silną pozycję strategiczną, aby wykorzystać wzrost rynku OZE w Polsce i w Europie oraz zmianę modelu wytwarzania i dystrybucji energii z tradycyjnych, scentralizowanych źródeł na rozproszone źródła lokalne. Współpraca z samorządami zapewnia Polskiemu Solarowi Holding długofalowe, stabilne źródło przychodów, które zwiększa stabilność firmy przyczyniając się jednocześnie do bezpieczeństwa energetycznego samorządów.

- W jakiej części PSH jest w stanie finansować się na preferencyjnych warunkach, zarezerwowanych dla sektora OZE?

- Klastry Energii korzystają z preferencyjnych warunków zapisanych w nowej ustawie o OZE. Polski Solar Holding powołał już trzy Samorządowe Klastry Energii na Dolnym Śląsku oraz jest udziałowcem w spółkach koordynujących działania każdego z tych klastrów. Klastry energii stanowią przyszłe mikro-rynki energetyczne, które przejmą odpowiedzialność za wytwarzanie i dystrybucję energii na terytorium klastra. Mogą one również liczyć na wsparcie finansowe ze źródeł UE i krajowych. Ponadto spółka będzie korzystała z preferencyjnego wsparcia dla projektów OZE w ramach Klastrów Energii na mocy znowelizowanej w 2016 ustawy o OZE.

- Banki ostrożnie podchodzą do finansowania OZE. Czy współpraca z JST zwiększa zatem szansę na pozyskanie finansowania bankowego?

- Ważnym elementem strategii rozwoju firmy Polski Solar Holding jest zawieranie umów inwestycyjnych przy formalizowaniu współpracy z samorządami. Samorządy, jako partnerzy, angażują się w zapewnienie dostępu do lokalnych projektów OZE. Banki są zainteresowane finansowaniem stabilnych projektów OZE, a samorządy jako partnerzy pozwalają spółce na efektywniejsze pozyskiwanie funduszy.

Spółki celowe Polski Solar Holding uzyskały już dwie pozytywne decyzje dotyczące finansowania projektów fotowoltaicznych w oparciu o pożyczki na płynność i kredyty długoterminowe.

- Z przedstawionych prognoz wynika, że spółka planuje bardzo dynamiczny rozwój. Na jak długo wystarczyć mogłyby wpływy z prowadzonej obecnie emisji obligacji i jak wygląda zapotrzebowanie na zewnętrzny kapitał w dwóch kolejnych latach?

- Firma planuje bardzo dynamiczny rozwój działalności, ale planowany wzrost wyników oparty jest na konserwatywnych założeniach. W 2018 r. Polski Solar Holding spodziewa się pokryć 5 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w ramach obiektów użyteczności publicznej na terenie powołanych Samorządowych Klastrów Energii, natomiast w 2019 ma ono wynieść 15 proc. Pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną dla gospodarstw domowych na terenie Klastrów planowane jest na 5 proc. w roku 2019 i 20 proc. w roku 2020. Uważam, że te założenia są konserwatywne i w pełni osiągalne. Wpływy z emisji obligacji zostaną wykorzystane na wsparcie rozwoju biznesu Polski Solar Holding. Główne obszary wydatków to: projekty elektrowni fotowoltaicznych - 45 proc., projekty bioelektrowni - 20 proc. i bieżące koszty operacyjne związane z projektami - 35 proc. Ponadto planujemy przeznaczyć uzyskane środki na uzyskanie wszystkich niezbędnych pozwoleń i zakwalifikowanie projektów do aukcji energii OZE. Gotowe projekty OZE w ramach klastrów mogą liczyć na wsparcie finansowe w formie preferencyjnych pożyczek i dotacji UE. Każdy ukończony projekt OZE wygeneruje przychód dla Polski Solar Holding w postaci opłat deweloperskich i za zarządzanie projektem. Spółka  otrzyma również 49 proc. zysków netto z każdego projektu. Przychody te są częścią prognoz. Zapotrzebowanie na dodatkowy kapitał zewnętrzny w ciągu najbliższych dwóch lat nie jest oczekiwane. Nasze prognozy przychodów są konserwatywne, a dostęp do projektów OZE bardzo dobry.

- Czy 51-proc. udział gmin w spółkach komunalnych względem 49 proc. udziałów dla PSH może stwarzać ryzyko dla takiej współpracy?

- Każdy partner gminny posiada 51 proc. udziałów w spółce celowej odpowiedzialnej za rozwój projektów dotyczących energii ze źródeł odnawialnych na terenie danej gminy. Polski Solar Holding jest partnerem wdrożeniowym, a ponieważ gmina posiada 51 proc., to spółka ma dostęp do projektów OZE w ramach sektora publicznego. To rozwiązanie jest korzystne dla obu stron. Gminy są doświadczonymi i przewidywalnymi partnerami, a dotychczasowa, przeszło 4-letnia współpraca przebiega modelowo.

- Przedstawione prognozy zakładają 3,11 mln zł przychodów 2017 r. i 14 oraz 26,84 mln zł w dwóch kolejnych latach. Na czym opierają się te – jakby się mogło wydawać – optymistyczne założenia? Co będzie dominować w strukturze przychodów?

- Aktualnie Polski Solar Holding rozwija projekty fotowoltaiczne w ramach klastrów energii na terenie Gminy Olszyna, Stara Kamienica, Lubomierz, Prusice i Wleń o łącznej mocy ponad 15 MWp. Te projekty są na wysokim stopniu zaawansowania. Ponadto 30 MWp projektów fotowoltaicznych znajduje się we wcześniejszych stadiach rozwoju. Projekty bioelektrowni o łącznej mocy 2 MWe w Lubomierzu i Prusicach są w trakcie procesu zatwierdzania, a kolejne 5 MWe w przygotowaniu. Polski Solar Holding będzie otrzymywał przychody z tytułu generacji energii z tych projektów oraz ze sprzedaży i dystrybucji wyprodukowanej energii OZE dla każdego projektu. Te dwa źródła będą dominować w strukturze przychodów.

- Emitent, jak i jego podmiot dominujący są spółkami niepublicznymi. Czy do czasu wykupu obligacji rozważane jest przeprowadzenie emisji akcji i upublicznienie?

- W perspektywie krótkoterminowej Polski Solar Holding koncentruje się na opracowywaniu projektów dotyczących energii ze źródeł odnawialnych u naszych lokalnych partnerów w ramach klastrów energii. Spółka będzie nadal rozwijać klastry energii i w perspektywie średnioterminowej Polski Solar Holding może rozważyć emisję akcji. Potencjał modelu biznesowego jest bardzo duży, a zarząd spodziewa się osiągnięcia stabilnych przychodów. PSH adresuje już swoją ofertę do rynku publicznego poprzez publiczną emisję obligacji.

- Sektor OZE uchodził dotychczas za niestabilny pod względem prawnym. Jak spółka ocenia obecne otoczenie prawne i jego perspektywy?

- Sektor energetyki odnawialnej w Polsce przeszedł wiele zmian przez ostatnich kilka lat. Zapisy nowelizacji ustawy o OZE tworzą stabilna perspektywę rozwoju dla OZE i wspierają działalność spółki. Szczególnie korzystne w mojej ocenie są zapisy dotyczące klastrów energii oraz dedykowanych dla nich aukcji. Nasze perspektywy oceniam, z ostrożnym optymizmem, jako wysoce obiecujące. Polski Solar Holding działa w modelu biznesowym gdzie korzyści ze współpracy z sektorem publicznym są obopólne. Warto też wspomnieć o korzyściach dla lokalnej społeczności poprzez jej bezpośrednie zaangażowanie w proces inwestycyjny oraz zapewnienie długofalowego bezpieczeństwa energetycznego. Polski Solar Holding jest w głównym nurcie dynamicznego rozwoju OZE w Polsce i UE.

Więcej wiadomości o Polski Solar Holding Sp. z o.o.

Więcej wiadomości kategorii Emisje