sobota, 27 kwietnia 2024

Newsroom

EBC rozdaje karty - miesięczny raport z rynku obligacji

Łukasz Siwek, doradca inwestycyjny, analityk DM NWAI S.A. | 06 października 2014
"Na najwyższą nominalną stopę zwrotu mogą potencjalnie liczyć kupujący obecnie obligacje spółek z sektora gier i IT oraz pożyczek".

Pełna treść komentarza dostępna jest tu.

Rynki zagraniczne

Po sierpniowych znacznych spadkach rentowności europejskich obligacji skarbowych w pierwszej połowie września zaobserwować można było odwrócenie tej tendencji. Zmiana nastrojów inwestorów była przede wszystkim rezultatem zaskakującej decyzji EBC o obniżce stóp procentowych o 10 punktów bazowych, która mogła oddalić wprowadzenie europejskiego QE. Po decyzji EBC stopa główna będzie kształtować się na poziomie 0,05 proc. (poprzednio: 0,15 proc.), stopa depozytowa na poziomie -0,20 proc. (poprzednio: -0,10 proc.), a stopa pożyczkowa na poziomie 0,30 proc. (poprzednio: 0,40 proc.). Rynek nie oczekiwał ich zmian aż do końca 2015 roku.

Na konferencji po posiedzeniu Mario Draghi poinformował o zakupach ABS-ów oraz zabezpieczonych obligacji od października 2014r. Po raz kolejny zapewnił, że Europejski Banki Centralny jest gotów użyć także niekonwencjonalnych środków, żeby zapobiec zbyt długiemu okresowi niskiej inflacji, czego dowodem miało być dyskutowane na posiedzeniu QE.

Paliwa do wzrostu rentowności wystarczyło jedynie na dwa tygodnie, po czym rynki ponownie zaczęły dyskontować scenariusz dalszego luzowania polityki pieniężnej. Kupujących wspierały słabsze od oczekiwanych odczyty z największej gospodarki europejskiej, gdzie wstępny odczyt indeksu PMI dla przemysłu wyniósł zaledwie 50,3 zbliżając się do magicznej granicy 50 pkt., którą przekroczył opublikowany na początku października zrewidowany odczyt tego wskaźnika (49,9 pkt.). Doprowadziło to do sytuacji, w której niemiecki rząd sprzedał 10-letnie obligacje o wartości 4,1 mld EUR po koszcie 0,93 proc., pierwszy raz w historii schodząc z oprocentowaniem poniżej 1 proc..

Na początku października (02.10.2014) oczy świata finansów ponownie zwrócone były na Europejski Bank Centralny. Inwestorzy liczyli, że usłyszą szczegóły i zapowiedzi dotyczące europejskiego programu QE. Mario Draghi nie dał jednak rynkom tego, czego oczekiwały. Klasycznej wersji skupu aktywów QE na razie nie będzie, chociaż ECB nie wyklucza możliwości podjęcia „niestandardowych działań” w przyszłości. Szef EBC ujawnił więcej szczegółów dotyczących, ogłoszonego we wrześniu programu skupu ABS i zabezpieczonych obligacji. Program potrawa co najmniej 2 lata, a jego wartość może sięgnąć 1 bln EUR, z możliwością zwiększenia wartości. Skup obligacji rozpocznie się w połowie października, a zakup ABS-ów w dalszej część bieżącego kwartału.

Rynek polski – obligacje skarbowe

Sytuacja na krajowym rynku skarbowym była w pewien sposób odzwierciedleniem panujących w Europie nastrojów. Oprócz odczytów makroekonomicznych głównymi czynnikami wpływającymi na inwestorów były przewidywania dotyczące wielkości październikowej obniżki stóp procentowych. W tym kontekście szczególnego znaczenia nabierały poszczególne wypowiedzi członków RPP, z których próbowano wyczytać, o ile punktów procentowych w październiku zostanie obniżona stopa bazowa.

Przypomnijmy, że już na początku tygodnia jeden z członków RPP, Jerzy Osiatyński, opowiedział się za redukcją stopy referencyjnej o 50 pkt. na październikowym posiedzeniu. W podobnym tonie wypowiadała się także w kolejnych dniach Elżbieta Chojna-Duch. W zupełnie odmiennym tonie wypowiedział się zaś Jerzy Hausner, który nieoczekiwanie poddał w wątpliwość sens dalszych obniżek stóp procentowych, gdyż może nie przełożyć się to na pobudzenie gospodarki i inflację. Według członka RPP stopy procentowe są już niskie i zdolność do przełożenia niższych kosztów finansowania na wynik przedsiębiorstw nie jest duża, a mogą jedynie mieć wpływ na rynki finansowe. Wypowiedź ta jest tym bardziej zaskakująca, gdyż Jerzy Hausner zaliczany był dotychczasowo do grona gołębi. Rynek jest przekonany co do kierunku działań RPP jednak rozpiętość cięć pozostaje zasadniczym pytaniem przed spotkaniem członków RPP w październiku.

Wzrost oczekiwań widać też w notowaniach kontraktów FRA. Kontrakt na trzymiesięczny WIBOR rozliczany za dwa miesiące notowany był po 1,91 proc., co oznacza, że rynek dyskontuje scenariusz obniżek wynoszących aż 75 punktów bazowych.

Rynek polski – obligacje korporacyjne

Na rodzimym rynku długu korporacyjnego w większości sektorów obserwowaliśmy wzrosty rentowności (spadki Discount Margin wynikają przede wszystkim z obniżających się notowań stawek WIBOR). Inwestorzy jako najbezpieczniejszy oceniają sektor dużych spółek związanych z paliwami, gazem i energią, który jako nieliczny zanotował obniżkę mediany stopy zwrotu mierzona za pomocą Zero Discount Margin (obrazującą rentowności sektora powyżej krzywej stóp procentowych) i kształtuje się obecnie na poziomie 1,08 proc.. O ponad dwa punkty procentowe wyżej wyceniana jest mediana stopy zwrotu sektora bankowego. Na najwyższą nominalną stopę zwrotu mogą potencjalnie liczyć kupujący obecnie obligacje spółek z sektora Gier i IT oraz Pożyczek, których rentowność ZDM wzrosła w porównaniu do ubiegłego miesiąca odpowiednio o 1,34 oraz 0,47 proc..

We wrześniu na rynku zadebiutowało 15 nowych emisji z czego sześć dotyczyło nowych emitentów: Action, ABS Investment, Unidevelopment, Paged, Zakłady Mięsne Mysław oraz ED Invest. Nowi emitenci pozyskali z rynku 228,2 mln PLN. Na koniec września notowanych na GPW było 514 serii obligacji o łącznej wartości 535,5 mld PLN wyemitowanych przez 198 emitentów. Łączne obroty we wrześniu ukształtowały się na poziomie poniżej mediany liczonej od początku 2013 r. i wyniosły ok. 174 mln PLN. Wśród inwestorów największym zainteresowaniem na rynku wtórnym cieszyła się zapadająca w lipcu 2020 r. seria obligacji Getin Noble Banku.

Spośród notowanych serii w najbliższych trzech miesiącach zapada 17 serii obligacji o wartości ok 205 mln PLN. W tym okresie zapada kilka serii obligacji, których ryzyko problemów z wykupem przez inwestorów oceniane jest jako znaczne. Wysokimi rentownościami charakteryzują się przede wszystkim notowania obligacji spółek e-Kancelaria oraz Trust. Niepokój inwestorów potwierdzają również sierpniowe zmiany notowań pozostałych serii tych spółek, które obrazują poniższe tabele (widoczne w pliku PDF – red.).

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Start nowego sezonu

    26 kwietnia 2024
    Po ofercie Marvipolu zapisy uruchomiło Echo Investment, które tym razem zdecydowało się na nieznaczne obniżenie oferowanej marży. Niemal równolegle prowadzone są zapisy MCI Management. Sezon emisji rozkręcił się na dobre i przy dobrym wietrze potrwa przynajmniej do końca roku.
    czytaj więcej
  • Stałokuponowe trzylatki wypierają obligacje antyinflacyjne

    23 kwietnia 2024
    Spadek inflacji, a z nią i kuponów od czteroletnich obligacji oszczędnościowych sprawił, że inwestorzy umorzyli już ponad 40 proc. papierów kupowanych na początku 2022 r. Ich miejsce zajmują prawdopodobnie trzyletnie obligacje o stałym oprocentowaniu.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Ostatnia linia obrony

    19 kwietnia 2024
    Nowe, lokalne szczyty rentowności obligacji skarbowych prezentują się niepokojąco, ale wciąż jeszcze mogą się okazać tylko korektą. Póki co, stopy zwrotu większości funduszy dłużnych pozostają dodatnie i przecena długu może być brana za okazję.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

    12 kwietnia 2024
    Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
    czytaj więcej