poniedziałek, 29 kwietnia 2024

Newsroom

Podsumowanie tygodnia: Wrześniowe ostatki

Emil Szweda, Obligacje.pl | 02 października 2015
Casus Finance i Regis naruszyły warunki emisji, płynność gotówkowa Włodarzewskiej spadła do krytycznej wartości – raporty na ostatnią chwilę bywają rozczarowujące.

Nie jest to jednak żadna reguła. Wiele firm, których obligacje notowane są na Catalyst ma się czym pochwalić, a i tak publikuje raporty ostatniego dnia, w którym można to zrobić nie naruszając regulaminu rynku (spółki, które na giełdę wprowadziły tylko obligacje, mogą publikować raporty półroczne do 30 września). Jednak od czasów szkolnych wiadomo, że outsiderów, którzy wolą nie wychylać się z wynikami należy szukać w tylnych ławkach. Przednie obsadzone są przez prymusów – w tym wypadku należy to rozumieć jako chęć do najszybszego podzielenia się dobrymi wynikami.

W tym roku największą niespodziankę sprawił Casus Finance, który po przejęciu przez fundusz Lindorff zmienił zasady księgowania na tyle znacząco, że zmniejszył kapitał własny, co doprowadziło do naruszenia warunków emisji obligacji jednej z serii notowanych na Catalyst (Obligacje.pl napisały o tym jako jedyny serwis, nawet spółka nie zorientowała się w naruszeniu warunków), czego efektem był spadek ich notowań na piątkowej sesji. Również Regis naruszył warunki emisji (za mały zysk EBITDA), co jest jednak niedopełnieniem zapowiedzi sprzed emisji i spółka musi liczyć się z konsekwencjami, choć ma też argumenty, które mogą uspokoić inwestorów.

Kolejny raport Włodarzewskiej rozczarowuje poziomem płynności gotówkowej (0,03 to wartość krytycznie niska), ale warto zauważyć, że taki sam poziom płynności natychmiastowej notuje także Rank Progress, którego obligacje silnie drożały w piątek (handel zawieszono przy cenie 87 proc., to jest po wzroście o 15 pkt proc.). Ponieważ wolumen sięgnął 197 sztuk (nominał to 1000 zł), można spekulować, że kupuje zdeterminowany insider (akcje nie zmieniły kursu w piątek). Sytuację finansową Rank Progress może zmienić sprzedaż którejś z galerii handlowych wystawionych na sprzedaż.

Fabryka Konstrukcji Drewnianych nie uplasowała emisji publicznej (z miejsca rozpoczęła jednak ofertę prywatną) – jest to pewna odpowiedź dotycząca stanu rynku pierwotnego. Od dwóch miesięcy nie przeprowadzono na nim emisji publicznej (ostatnią była oferta OT Logisitcs), a mimo to FKD nie udało się pozyskać 7,5 mln zł (próg emisji). Sugeruje to, że inwestorzy nie byli na tyle głodni nowych ofert by godzić się na wyższe ryzyko inwestycji (FKD oferowała 9 proc.). Wniosek z tego taki, że wysokooprocentowane papiery lepiej plasować w emisjach prywatnych lub w mniejszych partiach, wzorem tego jak podchodziły do zagadnienia firmy pożyczkowe w pierwszej połowie roku (kilka emisji na mniejsze kwoty).

Z drugiej strony GPW uplasuje siedmioletnie papiery ze stałym kuponem ustalonym na 3,19 proc. Oferta jednoznacznie dowodzi tego, że inwestorzy mają apetyt na papiery firm o dobrej kondycji finansowej, nawet jeśli ich oprocentowanie jest nominalnie niewielkie. Ale oczywiście GPW plasowała emisję wśród instytucji finansowych, drobni inwestorzy pewnie nie byliby nią zainteresowani.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Start nowego sezonu

    26 kwietnia 2024
    Po ofercie Marvipolu zapisy uruchomiło Echo Investment, które tym razem zdecydowało się na nieznaczne obniżenie oferowanej marży. Niemal równolegle prowadzone są zapisy MCI Management. Sezon emisji rozkręcił się na dobre i przy dobrym wietrze potrwa przynajmniej do końca roku.
    czytaj więcej
  • Stałokuponowe trzylatki wypierają obligacje antyinflacyjne

    23 kwietnia 2024
    Spadek inflacji, a z nią i kuponów od czteroletnich obligacji oszczędnościowych sprawił, że inwestorzy umorzyli już ponad 40 proc. papierów kupowanych na początku 2022 r. Ich miejsce zajmują prawdopodobnie trzyletnie obligacje o stałym oprocentowaniu.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Ostatnia linia obrony

    19 kwietnia 2024
    Nowe, lokalne szczyty rentowności obligacji skarbowych prezentują się niepokojąco, ale wciąż jeszcze mogą się okazać tylko korektą. Póki co, stopy zwrotu większości funduszy dłużnych pozostają dodatnie i przecena długu może być brana za okazję.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

    12 kwietnia 2024
    Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
    czytaj więcej