środa, 17 października 2018

Newsroom

10 emitentów obligacji najczęściej wybieranych przez zarządzających funduszami

ben | 16 maja 2017
W porównaniu z zeszłym rokiem nastąpiły pewne przetasowania, choć rewolucyjnych zmian w portfelach funduszy inwestycyjnych nie odnotowaliśmy. Na Catalyst nadal najchętniej inwestują w obligacje banków, windykatorów i deweloperów. Uwagę zwraca Kruk, w przypadku którego skala zaangażowania funduszy w ciągu roku znacząco wzrosła.

Na koniec grudnia obligacje notowane na Catalyst miało w portfelach 190 funduszy (przed rokiem było ich 165) lub wydzielonych w ich ramach subfunduszy, zarządzanych przez 31 towarzystw funduszy inwestycyjnych (TFI) – wynika z opublikowanych pod koniec kwietnia sprawozdań funduszy inwestycyjnych za 2016 rok. W kręgu ich zainteresowań znalazło się 132 emitentów (rok temu 147).

Przede wszystkim zmienił się lider naszego zestawienia. To Kruk, którego obligacje na koniec ubiegłego roku odnaleźliśmy w portfelach aż 93 funduszy. Rok wcześniej zajmował trzecią lokatę z wynikiem 73.

O ile wg danych na koniec grudnia 2015 roku w pierwszej dziesiątce emitentów, których papiery zarządzający najchętniej dobierają do portfeli swoich funduszy, było aż pięć banków, tak na koniec grudnia 2016 roku ich liczba zmalała do trzech. Wypadły Millennium, BZ WBK i Getin Noble Bank (jego obligacje posiadało w portfelach 40 funduszy, podczas gdy rok wcześniej było ich 65), a na ich miejsce pojawił się Bank Gospodarstwa Krajowego, którego obligacje miało w portfelach 53 funduszy. Popularnością nadal cieszą się papiery mBanku (87) i Aliora (77).

Z kolei najliczniej reprezentowaną branżą w TOP 10 byli tym razem deweloperzy. Ich liczba wzrosła w ciągu roku z trzech do czterech. Chodzi o Robyg (77), Echo Investment (69), Dom Development (55) i GTC (50). W porównaniu z zeszłym rokiem w zestawieniu zabrakło Ghelamco Invest (liczba funduszy posiadających jego obligacje zmalała z 48 do 41).

W pierwszej dziesiątce nie mogło też oczywiście zabraknąć windykatorów. Poza wspomnianym już Krukiem, podobnie jak przed rokiem znalazło się w niej również sporo od niego mniejsze Kredyt Inkaso, którego obligacje spotkały się z zainteresowaniem 72 funduszy. Oznacza to spory wzrost, bo przed rokiem papiery Kredyt Inkaso posiadło 48 funduszy.

Skład TOP 10 domyka firma pożyczkowa IPF Investments Polska, działająca pod marką Provident. Liczba funduszy posiadających jej obligacje wzrosła w ciągu roku z 47 do 53.

10 emitentów, których obligacje najczęściej można spotkać w portfelach funduszy

Żeby dopełnić obraz sytuacji, warto jednocześnie zwrócić też uwagę na inne zestawienie, przedstawiające skalę zaangażowania funduszy w papiery poszczególnych emitentów. Pod tym względem szala zdecydowanie przechyla się na stronę banków. W pierwszej dziesiątce znalazło się ich aż sześć, przy czym dominującą pozycję zajmuje Bank Gospodarstwa Krajowego. Jego notowane na Catalyst obligacje znaleźliśmy w portfelach 53 funduszy, a ich wartość nominalna to 1,97 mld zł.

Następny w kolejności mBank może się pochwalić wynikiem na poziome 614,8 mln zł. Dodając do tego obligacje PKO BP, Alior Banku, BZ WBK i Banku Millennium otrzymujemy kwotę przekraczającą 4,27 mld zł. Oznacza to, że w papierach tylko tych sześciu instytucji fundusze ulokowały ponad jedną trzecią wszystkich pieniędzy, które w ogóle popłynęły od nich na Catalyst.

Poza bankami w TOP 10 znalazły się Kruk, Tauron, Echo Investment i PKN Orlen. Ponownie na szczególną uwagę zasługuje Kruk, ponieważ skala zaangażowania funduszy w jego obligacje w ciągu roku wzrosła z niecałych 250 mln zł do przeszło pół miliarda złotych.

10 emitentów, w których obligacje fundusze zainwestowały najwięcej pieniędzy

W obliczeniach pominęliśmy notowane na Catalyst obligacje PKO Finance, PZU Finance i Orlen Capital.

Więcej wiadomości kategorii Fundusze

Emisje