środa, 29 maja 2024

„Rynek wiecznej hossy” już w sprzedaży

Z dzisiejszej perspektywy tytuł ebooka może wydawać się nietrafiony, ale w zamierzeniu wcale nie miał sprzedawać iście arkadyjskiej wizji rynku, na którym inwestorom nic nie grozi. Tytuł jest jedynie próbą podsumowania czterech dekad wzrostu cen i spadających rentowności. Odnosi się do hossy, która między napisaniem pierwszego i ostatniego zdania ebooka, została przerwana i stała się przeszłością.

Pracę nad ebookiem o obligacjach rozpocząłem w czerwcu 2021 r., na kilka miesięcy przed ostatecznym załamaniem krajowego rynku obligacji skarbowych i rzecz jasna nie zdawałem sobie wówczas sprawy z tempa zmian, które nadeszły później.

Ponieważ jednak ostatnich dziesięć lat pracy zawodowej poświęciłem rynkowi obligacji, miałem przeczucie graniczące z pewnością, że rynkowe zmiany zbliżają się wielkimi krokami. Pracując nad ebookiem starałem się przygotować poradnik uniwersalny, zakotwiczony jednak w rzeczywistości. W jaki sposób indywidualni inwestorzy obecni na rynku obligacji mogą przygotować swoje portfele do nadchodzących zmian? – oto zdanie, które przewidziałem dla tej publikacji.

„Rynek wiecznej hossy” nie skupia się jednak na konkretnych wydarzeniach. Nie jest gotową poradą inwestycyjną. W kolejnych rozdziałach opisałem główne czynniki ryzyka towarzyszące inwestycjom w obligacje i sposoby lokowania środków w zależności od sytuacji rynkowej. Interpretacja tej sytuacji należy już do czytelnika.

W publikacji przedstawiłem też strategie stosowane przez dłużne fundusze inwestycyjne i możliwości wyboru między nimi w zależności od tego, czego inwestorzy spodziewają się po rynku. W dalszej części opisałem także możliwości samodzielnego dokonywania inwestycji, przedstawiając pokrótce zasady działania rynku pierwotnego oraz wtórnego. Na końcowych stronach opisałem różne strategie inwestycyjne, które można zastosować na tym pasjonującym rynku i sugestie, jak osiągać na nim niemałe zwroty, nawet w okresie tak niesprzyjającej koniunktury jak obecnie. A może raczej – dzięki niesprzyjającej koniunkturze.

Ebook ten zawiera kompendium wiedzy dotyczącej inwestycji w obligacje tak skarbowe, jak i korporacyjne. Jest podsumowaniem tego, czym Obligacje.pl zajmują się od ponad dziesięciu lat, a miejscami nawet nieco wykracza poza to doświadczenie. Sięgam w nim bowiem także po rozwiązania, które stosuję na własny użytek, o których dotąd w serwisie nie pisaliśmy. No, może raz, dawno temu.

Jeśli więc stawiasz pierwsze kroki na rynku obligacji, albo inwestujesz na nim od dawna, ale bez świadomości, że posiadając obligacje można także stracić, ten poradnik jest dla Ciebie. Jeśli zastanawiasz się, czy wyprzedaż obligacji może stać się okazją inwestycyjną – ten poradnik jest dla Ciebie. Jeśli chcesz przygotować portfel na trudniejsze czasy, ale nadal zarabiać więcej niż na lokatach czy w funduszach – ten poradnik jest dla Ciebie.

Główną ideą „Rynku wiecznej hossy” jest chęć podzielenia się wiedzą (przez wielu może być uznana za podstawową, dla innych będzie początkiem świadomych inwestycji na rynku długu). Innymi słowy – ten poradnik powstał dla Ciebie. A do tytułu się nie przywiązuj. Jest nieaktualny, a prawdziwy nigdy nie był.

Dowiedz się więcej o naszym ebooku -> pobierz wstęp gratis.

Kup ebook „Rynek wiecznej hossy" -> CENNIK