środa, 25 maja 2022

Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Mała stabilizacja

  20 maja 2022
  Przez ostatnie dwa tygodnie WIBOR 3M wzrósł o 11 pkt bazowych, czyli bardzo niewiele w porównaniu do wcześniejszej dynamiki. Kontrakty FRA „wyceniają” jego wysokość na 7,3 proc. za pół roku, ale na początku maja było to 7,8 proc.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Zmiana reguł gry

  13 maja 2022
  Nowe obligacje oszczędnościowe w ofercie resortu finansów to kolejny cios w dłużne fundusze inwestycyjne, które nie są w stanie zagwarantować inwestorom osiągnięcia podobnych wyników bez podejmowania dodatkowego ryzyka.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Wyprzedaż bez granic

  06 maja 2022
  Amerykańskie dziesięciolatki przebiły granicę 3 proc., a niemieckie 1 proc. rentowności. Nasze zbliżyły się do 6,8 proc., czyli pułapu osiągniętego na dwa tygodnie w październiku 2008 r., miesiąc po bankructwie Lehman Brothers.
  czytaj więcej
 • WIBOR zanotował symboliczny spadek

  06 maja 2022
  Po mniejszej niż oczekiwano podwyżce stóp procentowych WIBOR 3M obniżył się w piątek o 1 pb. do 6,33 proc., a WIBOR 6M pozostał na poziomie 6,55 proc. Rynek nie ma wątpliwości, że to tylko przerwa we wzrostach. Jeśli ma rację, przeciętny kupon na giełdowych korporatach zbliży się do 11,5 proc.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Dalsze skutki wyprzedaży długu

  29 kwietnia 2022
  Publikacje pierwszych raportów za I kwartał wskazują, że zmiana warunków rynkowych faktycznie odbija się na wynikach, choć być może nie w taki sposób, jaki podpowiada intuicja. Banki tracą kapitały na obligacjach skarbowych.
  czytaj więcej
 • Rząd chce zastąpić WIBOR stawką ON

  25 kwietnia 2022
  Oprocentowanie kredytów hipotecznych będzie ustalane w oparciu o stawkę depozytów overnight, zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Tym samym rośnie ryzyko, że kolejny impuls fiskalny, tym razem skierowany w stronę kredytobiorców, spowoduje wydłużenie okresu podwyższonych stóp procentowych.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Odbicia jednak nie ma

  22 kwietnia 2022
  Sześciomiesięczna stawka WIBOR zbliża się do 6 proc., a temat przytłaczających kosztów obsługi zadłużenia staje się coraz głośniejszy. Na razie dotyczy hipotek, ale resort finansów też nie jest wolny od problemów, choć rozłoży je sobie na kolejne lata.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Panika sprzyja korekcie

  14 kwietnia 2022
  Temat wyprzedaży polskich obligacji przebił się do mediów głównego nurtu, co często bywa sygnałem przesilenia i przynajmniej odreagowania ostatnich strat. Ponad 6,5 proc. rentowności z pięcioletnich papierów skarbowych może okazać się zbyt wielką pokusą dla poszukiwaczy okazji.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI (marzec 2022)

  14 kwietnia 2022
  W marcu obrót na Catalyst osiągnął 878,55 mln zł, co jest wartością znacznie powyżej 12-miesięcznej średniej (356,86 mln zł) i o 21 proc. więcej w lutym.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: 6 procent przebite

  08 kwietnia 2022
  Dziesięcioletnie obligacje USA znalazły się na granicy czterdziestoletniego trendu spadkowego. Ostatnie takie spotkanie miało miejsce w październiku 2018 r., więc sprawa nie jest jeszcze przesądzona, ale tylko w USA. Rentowność naszych papierów jest najwyższa od ponad dziesięciu lat.
  czytaj więcej