niedziela, 21 lipca 2024

Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Kumulacja ofert

  19 lipca 2024
  Trwają zapisy w trzech publicznych emisjach obligacji adresowanych do szerokiego grona nabywców na bazie prospektów emisyjnych, a od poniedziałku do wyboru będą aż cztery takie oferty. Zła wiadomość jest taka, że podobne kumulacje mogą się nie pojawiać w najbliższych miesiącach.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Letnie oferty

  12 lipca 2024
  Z nowymi emisjami publicznymi wróciły na rynek Victoria Dom i PragmaGO, ta druga po zaledwie miesiącu od ostatniej tego typu oferty. Najbardziej na wzroście zainteresowania długiem korzysta skarb państwa, który w czerwcu sprzedał obligacje oszczędnościowe za 10,2 mld zł.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Rozpędzony rynek pierwotny

  05 lipca 2024
  W II kwartale wartość wszystkich niebankowych emisji obligacji korporacyjnych wyniosła 5,5 mld zł i był to drugi do wielkości wynik kwartalny, od kiedy podobne statystyki mogą być prowadzone. Rekord padł za to w statystykach 12-miesięcznych.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Rosną szanse na nowe emisje

  28 czerwca 2024
  Emisja Cavatiny zakończyła się redukcją zapisów o jedną trzecią. W emisji PragmaGO wartej 30 mln zł, inwestorzy złożyli zapisy na 92,5 mln zł. Inwestorzy są głodni papierów, ale emitenci się nie spieszą z kolejnymi ofertami.
  czytaj więcej
 • Czerwcowa inflacja lekko powyżej prognoz

  28 czerwca 2024
  Według szybkiego szacunku GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych rosły o 2,6 proc. r/r w czerwcu wobec 2,5 proc. w maju.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Niebezpieczne oddalenie

  21 czerwca 2024
  Wartość łącznego popytu zgłoszonego we wszystkich tegorocznych emisjach publicznych skierowanych do inwestorów indywidualnych na bazie prospektów emisyjnych przekroczyła 2,05 mld zł i była wyższa od wartości zapisów złożonych w całym 2023 r. Ale kolejne rekordy się oddalają.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI (maj 2024)

  21 czerwca 2024
  W maju obrót na Catalyst osiągnął 514,23 mln zł, powyżej 12-miesięcznej średniej (422,45 mln zł) i o 18,3 proc. więcej niż w kwietniu.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Francuskie kłopoty

  14 czerwca 2024
  Już dwa tygodnie temu agencja S&P obniżyła rating Francji do AA- i było to pierwsze cięcie od 2013 r. Po decyzji prezydenta kraju o rozpisaniu przedterminowych wyborów, konsekwencjami grozi też Moody’s. Inwestorzy kupują obligacje innych krajów, co widać po ratingach, ale też wzroście dolara.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Przybędzie emisji w euro

  07 czerwca 2024
  Zgodnie z oczekiwaniami RPP nie zmieniła stóp procentowych, za to obniżył je Europejski Bank Centralny. Różnica między stawkami EURIBOR i WIBOR przekracza 2 pkt proc. i może skłaniać emitentów do oferowania obligacji we wspólnej walucie.
  czytaj więcej
 • EBC obciął stopy procentowe o 25 pb.

  06 czerwca 2024
  Europejski Bank Centralny obniżył w czwartek główną stopę procentową w strefie euro do 4,25 proc.
  czytaj więcej