sobota, 23 listopada 2024

Newsroom

Sytuacja na rynku obligacji korporacyjnych w strefie euro

Marta Dancewicz (Filipiak), Tomasz Kuciński - Biuro Analiz Rynku Papierów Dłużnych | 11 lutego 2013
Przełom roku przyniósł odbicie indeksów obligacji korporacyjnych. Widać jednak, że inwestorzy coraz większą uwagę przywiązują do okresu zapadalności obligacji.

Indeks obligacji o ratingu A wzrósł do 2,04 proc. z 1,67 proc. od końca grudnia 2012 r., czyli nieco bardziej niż dla papierów o słabszej ocenie BBB, który zwiększył się do 3,21 proc. z 2,88 proc. w tym samym okresie, co spowodowało niewielki wzrost różnicy pomiędzy indeksami.

Inwestorzy, jak widać, zaczęli obawiać się o dalszą sytuację krajów strefy euro przytłoczeni pojawiającymi się słabymi prognozami, choćby autorstwa MFW, który przestrzegł przed ryzykiem długotrwałego zastoju w strefie euro, jeśli zaangażowanie w reformy nie zostanie podtrzymane. Nie pomagała też niepewność, co do kształtu i momentu ustalenia unijnego budżetu oraz zaskakująco jastrzębie wypowiedzi prezesa ECB, M. Draghiego, po styczniowym posiedzeniu ECB. Kilka kolejnych tygodni powinno pokazać czy spadkowy trend indeksów z 2012 r., który pozwolił na ich obniżenie o około 200 pb. w ciągu dwunastu miesięcy zostanie przełamany i czy po kilku latach spadków nieco zaburzonych na przełomie 2011 i 2012 r. indeksy te znów zaczną rosnąć

Przyglądając się indeksom obligacji grupującym papiery według ich terminu zapadalności, początek 2013 r. przyniósł wzrosty indeksu dla wszystkich terminów. Nieco mocniej urosły indeksy obligacji dłuższych niż krótszych, stąd niewielkie zwiększenie różnicy pomiędzy kategorią papierów 5 i 10 letnich.

Poza niepokojem o sytuację strefy euro jako całości, można też było zauważyć zmianę na europejskim rynku długu polegającą na powolnym wycofywaniu pieniędzy z rynków postrzeganych jako bezpieczne przystanie (np. obligacji niemieckich) i inwestowaniu w rządowe obligacje krajów z peryferii strefy euro. Obligacje krajów peryferyjnych mogą stanowić alternatywę dla niektórych obligacji korporacyjnych, co może odbić się na ich rentownościach. Dodatkowo warto zwrócić uwagę ma prognozy podwyżki stóp w strefie euro w drugiej połowie 2014 r. Wzrost atrakcyjności rządowych obligacji z peryferii strefy euro w połączeniu z podwyżką stóp jest naszym zdaniem czynnikiem ryzyka dla obligacji korporacyjnych.

Analizując indeksy CDS-ów widać natomiast, że ocena samego tylko i wyłącznie ryzyka kredytowego papierów korporacyjnych o inwestycyjnym ratingu ze strefy euro także nieco pogorszyła się, co jednak ciekawe, różnica pomiędzy indeksami CDS na obligacje 5- jak i 10-letnie bije kolejne rekordy poziomów nie widzianych od przynajmniej 5 lat. Widać więc, że inwestorzy coraz większą uwagę przywiązują do okresu zapadalności obligacji, bezpieczniej zdecydowanie czując się z ryzykiem kredytowym w ograniczonej perspektywie czasowej.

Więcej wiadomości kategorii Analizy