piątek, 22 listopada 2024

Newsroom

Raport o bankach spółdzielczych

Kamil Artyszuk, analityk Domu Maklerskiego BPS S.A. | 29 października 2013
Sytuację każdego z banków notowanych na Catalyst, omawia Kamil Artyszuk, analityk Domu Maklerskiego Banku Polskiej Spółdzielczości.

Pełny raport omawiający wyniki banków spółdzielczych do pobrania jest tu. Poniżej krótkie podsumowanie raportu.

Podsumowanie

Większość banków spółdzielczych, których obligacje notowane są na rynku Catalyst wypracowała słabsze wyniki finansowe za sprawą negatywnych tendencji w zakresie kształtowania stóp procentowych, co wpłynęło na obniżenie wyniku odsetkowego. Zakończenie cyklu obniżek stóp procentowych przez RPP i oczekiwania rynku na podwyżki stóp procentowych w przyszłości wskazują na to, że wyniki banków są obecnie w okolicy swoich minimów.

Większość banków spółdzielczych dynamicznie rozwija akcje kredytową. Jednocześnie jakość portfela kredytowego pozostaje dobra, choć od tego ogólnego obrazu niekorzystnie wyróżnia się kilka banków. Informacji na ten temat kredytów zagrożonych nie przedstawił Bank BPS. Natomiast szczególnie pozytywnie wyróżnia się Kujawski Bank Spółdzielczy (KBS Aleksandrów Kujawski), a dużą część portfela kredytowego tego banku stanowią kredyty preferencyjne dla rolników (ponad 44 proc.). Ponadto należy zaznaczyć, że skala działalności tego banku jest mała.

Słabszy niż przed rokiem wynik na działalności bankowej w połączeniu ze wzrostem kosztów działania doprowadził do obniżenia efektywności kosztowej banków spółdzielczych. W dalszym ciągu szczególnie pozytywnie na tym tle wyróżnia się Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej, którego relacja kosztów do dochodów (C/I) kształtuje się na poziomie 52,5 proc. Większość banków spółdzielczych ma jednak wskaźniki powyżej 70 proc., a najgorszy pod tym względem Orzesko Knurowski Bank Spółdzielczy w Knurowie ma C/I na poziomie blisko 97 proc. przez co jest nieefektywny kosztowo.

Mediana współczynnika wypłacalności banków spółdzielczych jest poniżej wartości rekomendowanej przez KNF, ale na bezpiecznym poziomie. Wyraźnie niższe wskaźniki wypłacalności mają największe banki spółdzielcze, które z reguły dynamicznie rozwijają się, co przekłada się na wzrost wymogu kapitałowego. Stosunkowo niski współczynnik wypłacalności ma Podkarpacki Bank Spółdzielczy, ale należy zaznaczyć, że dokonuje on starań zmierzających do poprawy tego wskaźnika. Tym nie mniej czynnik ten zaciążył na naszym wewnętrznym indeksie inwestycyjnym dla tego banku i wyniósł 4/10 wskazując na podwyższone ryzyko inwestycyjne. W tej grupie ryzyka znajduje się także: Bank BPS, SBR Szepietowo i Podlasko Mazurski Bank Spółdzielczy w Zabłudowie. Pozostali emitenci są sklasyfikowani z umiarkowanym ryzykiem.

Więcej wiadomości kategorii Analizy