piątek, 22 listopada 2024

Newsroom

DM NWAI: 21 kwartałów Catalyst

Grzegorz Balcerski - analityk DM NWAI | 4 marca 2015
Catalyst stał się największym rynkiem obligacji w regionie, ale jednocześnie sam region stanowi mniej niż pół procenta rynku obligacji firm w Europie.

Pełna treść opracowania dostępna jest tu.

„ (…) rynki zaliczane do rynków Europy Środkowo-Wschodniej, które – jak z resztą doskonale widać – nie odgrywają dużej roli w handlu instrumentami dłużnymi na parkietach Europy. Przykładowo udział giełd z regionu CEE w całkowitych obrotach na Starym Kontynencie stanowi zaledwie 0,4% całego handlu sesyjnego. Jest to bardzo mały kawałek tortu wskazujący, że znaczenie rynków naszego regionu jest wciąż małe. Jednocześnie taki a nie inny udział stanowi dużą szansę na rozwój w przyszłości wynikający z potencjału rynków Europy Środkowo-Wschodniej.

Na podobne wnioski natrafić można analizując liczbę debiutów na rynkach. Liczba nowo notowanych obligacji na parkietach CEE stanowi niewielki odsetek debiutów ogółem. W okresie lat 2010-2014 liczba debiutów obligacji w krajach regionu Europy Środkowo-Wschodniej stanowiła średnio 5% debiutów ogółem na europejskich parkietach, przy czym do 2013 roku procent ten się zwiększał, by w 2014 roku spaść o niemal 3 p.p..

Wartość obrotów

Nasz rodzimy Catalyst w ostatnich latach wyrósł na zdecydowanego lidera wśród krajów zaliczanych do regionu CEE. Jego udział w roku 2014 w wartości obrotów sesyjnych wyniósł 43,3%. Biorąc pod uwagę liczbę transakcji podczas sesji polski Catalyst skoncentrował prawie 82% ogółu transakcji. Transakcje pakietowe w regionie zdominowała giełda bratysławska, gdzie obroty w ciągu roku 2014 osiągnęły poziom 8,13 mld EUR, co stanowiło 97,3% wszystkich transakcji hurtowych w Europie Środkowo-Wschodniej.

W ostatnich latach najwyższą pozycję wśród rynków CEE, biorąc pod uwagę płynność obrotu, wywalczył sobie warszawski Catalyst, który na przestrzeni ostatnich 3 lat okazywał się zdecydowanym liderem. Skorzystał on na spadku znaczenia giełd z Węgier i Austrii, na których od 2012 roku włącznie zaobserwować można skokowe obniżenie się wartości obrotów, związanych m.in. obniżką aktywności krajowego sektora publicznego. Wartość obrotów sesyjnych na Catalyscie w 2014 roku osiągnął poziom 563,3 mln EUR, na drugiej w kolejności giełdzie w Pradze odnotowano 296 mln EUR obrotów.

Rosnące obroty sesyjne na polskim rynku obligacji są dobrym prognostykiem dle jego dalszego rozwoju – średniorocznie obroty sesyjne na Catalyst wzrastały o ponad 15% na przestrzeni ostatnich 5 lat."

Więcej wiadomości kategorii Analizy