piątek, 22 listopada 2024

Newsroom

MF obniży oprocentowanie obligacji skarbowych

msd | 26 marca 2015
Od kwietnia trzy-, cztero- i dziesięcioletnie papiery będą niżej oprocentowane w pierwszym okresie odsetkowym. Bez zmian wciąż pozostaną odsetki od obligacji dwuletnich.

Oprocentowanie stałokuponowych dwulatek czwarty miesiąc z rzędu znajdzie się na poziomie 2 proc. w skali roku, mimo że w międzyczasie Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopę referencyjną z 2 do 1,5 proc., w ślad za którą stopa WIBOR3M spadła do 1,65 proc.

Ze niekorzystnymi zmianami muszą się natomiast liczyć inwestorzy zainteresowani papierami zmiennokuponowymi. Oprocentowanie obligacji trzyletnich w pierwszym półrocznym okresie odsetkowym spadnie w kwietniu z obecnych 2,4 proc. do 2,1 proc. Bez zmian natomiast pozostanie wysokość mnożnika dla kolejnych okresów odsetkowych, co znaczy, że w kolejnych półrocznych cyklach oprocentowanie papierów równe będzie jednokrotności stopy WIBOR6M. Należy więc liczyć się z wysokim prawdopodobieństwem spadku odsetek od kupowanych w kwietniu obligacji w okolice 1,5 proc. po sześciu miesiącach, na tyle bowiem kontrakty FRA wyceniają stopę WIBOR6M za pół roku. Co więcej, kontrakty IRS na razie nie zakładają wzrostu tej stawki powyżej 1,7 proc. w perspektywie trzyletniego życia obligacji.

Oprocentowanie obligacji cztero- i dziesięcioletnich spadnie natomiast z obecnych 2,6 i 3 proc. w pierwszym rocznym okresie odsetkowym do odpowiednio 2,3 oraz 2,5 proc. Sposób obliczania odsetek w kolejnych latach wciąż pozostaje bez zmian. Oznacza to, że czterolatki będą oprocentowane na 1,25 pkt proc. powyżej inflacji, zaś marża dla papierów dziesięcioletnich wyniesie 1,5 pkt proc. W okresach deflacji oprocentowanie obligacji równe będzie samej marży (wskaźnik CPI przyjmuje się wówczas jako zero). Najnowsza projekcja Narodowego Banku Polskiego wskazuje, że w najlepszym razie za rok inflacja wzroście w okolice 0,8-0,9 proc. Na tej podstawy nie należy więc oczekiwać, że w kolejnym 12-miesięcznym okresie odsetkowym oprocentowanie obligacji cztero- i dziesięcioletnich wzrośnie.

Ministerstwo Finansów podaje, że obniżka oprocentowania obligacji skarbowych ma charakter dostosowania do aktualnych rentowności na rynku hurtowym. Jeśli im się jednak przyjrzeć, to oferta dla inwestorów detalicznych wciąż oferuje zauważalnie wyższe odsetki. Rentowność obligacji dwuletnich na rynku hurtowym wynosi bowiem 1,62 proc., dla obligacji trzy- i czteroletnich jest to odpowiednio 1,76 i 1,82 proc. Natomiast w przypadku papierów emerytalnych rentowność znajduje się na poziomie 2,25 proc., lecz warto zwrócić uwagę, że tyko w marcu znajdowała się ona w szerokim przedziale 2,1-2,5 proc. To w pewien sposób zaburza możliwość porównywania z ofertą skierowaną do inwestorów indywidualnych, która zmienia się raz na miesiąc.

Dobrą informacją jest natomiast obniżenia opłaty za wcześniejsze wyjście z obligacji dwu-, trzy- i czteroletnich. Cenę przedterminowego wykupu zmniejszono z 1 do 0,7 zł (przy nominale papierów na poziomie 100 zł). Bez zmian pozostaje opłata dla obligacji dziesięcioletnich – 2 zł.  

Więcej wiadomości kategorii Analizy