piątek, 18 stycznia 2019

Newsroom

8 proc. z obligacji? Tylko dla orłów

Emil Szweda dla Domu Maklerskiego Michael / Ström | 22 września 2017
Obligacje o ponadprzeciętnym oprocentowaniu wciąż znajdują amatorów chętnych do podjęcia ryzyka. Problem w tym, że nie wszyscy z nich zdają sobie z tego ryzyka sprawę.

Skrót tekstu ukazał się w Gazecie Giełdy i Inwestorów "Parkiet" 16 sierpnia 2017 roku.

W ciągu 12 miesięcy (do końca czerwca br.) na Catalyst zapadały obligacje o wartości 4,2 mld zł, z czego 63 mln złotych nie wróciło do inwestorów. Choć może się wydawać, że problem nie jest duży na tle całego rynku, to nie powinno ujść uwagi, że w grupie niewykupionych na czas emisji znalazły się wyłącznie obligacje o ponadprzeciętnym oprocentowaniu (zwykle 8-9 proc.), z których większości starano się nadać pozory bezpiecznej inwestycji ustanawiając dodatkowe zabezpieczenie.

Ale podwyższone oprocentowanie to nie jedyna cecha, na którą warto zwrócić uwagę przeglądając listę obligacji, które nie zostały wykupione. Druga to wielkość oferty – wszystkie spośród emisji, które nie zostały terminowo spłacone w omawianym okresie, miały wartość do 10 mln zł, co w świecie obligacji jest niską wartością. Zbyt niską, by skłonić inwestorów instytucjonalnych do choćby rozważenia udziału w emisji.

Oczywiście nie każda mała i wysokooprocentowana obligacja nie wraca do właściciela. Przeciwnie. Ze statystyk serwisu Obligacje.pl wynika, że na przestrzeni ostatnich lat większość tego rodzaju emisji była obsługiwana prawidłowo, jednak odsetek tych, które nie zostały spłacone, utrzymywał się na niepokojącym poziomie 25 proc., bez względu na koniunkturę gospodarczą w latach 2013-2017.

W tym miejscu powstaje pewien paradoks rynku. Choć obligacje o podwyższonym oprocentowaniu ze względu na również podwyższone ryzyko powinny być oferowane inwestorom profesjonalnym, to często dzieje się odwrotnie i kupują je indywidualni inwestorzy, zwykle nieprzygotowani do oceny ryzyka. Oczywiście nie można odmówić szans także indywidualnym inwestorom, wśród których są i tacy, którzy świetnie sobie radzą na rynku obligacji i osiągają ponadprzeciętne rezultaty, ale z reguły nie są oni laikami, lecz mają za sobą lata doświadczeń w instytucjach finansowych.

Można sytuację porównać do jazdy samochodem. Zawodowi kierowcy rajdowi i doświadczeni amatorzy potrafią poradzić sobie z szybką jazdą także przy złych warunkach. Kierowcom bez większego doświadczenia pozostaje prawy pas i zdrowy rozsądek.

Początkujący inwestorzy powinni zwrócić więc szczególną uwagę na wysokość oprocentowania i wielkość emisji, ale nie tylko na nie. Inwestor na rynku obligacji różni się od tego z rynku akcji. Na rynku akcji liczy się perspektywa wzrostu zysków przedsiębiorstwa – de facto to ona jest kupowana na giełdzie. Obligacje są bliżej czasu teraźniejszego – liczy się zdolność emitenta do obsługi zobowiązań finansowych. Nie tylko ta z przyszłości, ale także dzisiejsza. Inwestor musi zachować się jak bank decydujący o udzieleniu kredytu – jeśli dłużnik ma dziś zdolność do jego spłaty i wszystko wskazuje na to, że będzie ją miał także w przyszłości, decyzja może być pozytywna. Ale jeśli jedyną zdolnością kredytową spółki są prognozy przyszłych zysków, lepiej byłoby kupić akcje takiej spółki. Jeśli firma osiągnie planowany sukces, zysk akcjonariuszy będzie zapewne znacznie wyższy niż ograniczone do 8 proc. oprocentowanie obligacji.

Niewykupione obligacje z Catalyst w ostatnich 12 miesiącach

Więcej wiadomości kategorii Poradniki

 • Sześć pomysłów na wysoki procent z obligacji

  05 grudnia 2018
  W listopadzie przez Catalyst przeszła kolejna fala niechęci do ryzyka, widoczna we wzroście rentowności obligacji i spadku cen, który nie w każdym wypadku ma pokrycie w zmianie sytuacji samych emitentów. Ci którzy sądzą, że ryzyko warte jest podjęcia, mogą zrobić to taniej, niż kilka miesięcy wcześniej.
  czytaj więcej
 • Obligacje Getin Noble Banku za połowę ceny nominalnej

  30 listopada 2018
  Łowcy okazji już się pojawili, niektóre serie obligacji podporządkowanych GNB odbijały. Perspektywa osiągnięcia ponadprzeciętnych zwrotów przyciąga śmiałków, ostrożnych zaś cała sytuacja straszy.
  czytaj więcej
 • Ile naprawdę można zarobić na obligacjach firm?

  18 września 2017
  Średnie oprocentowanie obligacji oferowanych detalicznym inwestorom na podstawie prospektów emisyjnych (emisje publiczne) wyniosło 5,71 proc. w okresie ostatnich 12 miesięcy.
  czytaj więcej
 • Filozofia konsekwentnego inwestowania popłaca

  31 lipca 2017
  Inwestorom niejednokrotnie reklamowane są strategie czy produkty inwestycyjne, które w przeszłości wygenerowały spory zysk. Problem jednak w tym, że historyczne wyniki nie gwarantują, że w przyszłości one ponownie będą miały miejsce. Natomiast generowanie mniej spektakularnych, ale systematycznych zysków pozwala osiągnąć atrakcyjne wyniki w długim horyzoncie czasowym.
  czytaj więcej

Emisje