sobota, 23 listopada 2024

Newsroom

Resort finansów po raz kolejny tnie odsetki

Michał Sadrak, analityk Open Finance | 30 listopada 2012
Resort finansów obniży w grudniu oprocentowanie większości obligacji detalicznych. Zysk z dwulatek spadnie poniżej 4 proc.

   Hossa na polskich obligacjach skarbowych na rynku instytucjonalnym niejako wymusza obniżki oprocentowania papierów dostępnych dla inwestorów detalicznych. W grudniowej ofercie spadną więc odsetki od 2-, 3- i 10-letnich obligacji skarbowych. To kolejny miesiąc z kolei, kiedy resort finansów obniża oprocentowanie. W pół roku odsetki spadły o 0,5-1 pkt proc. w zależności od terminu zapadalności papierów.

   W grudniu Ministerstwo Finansów zaoferuje 3,9 proc. na dwuletnich obligacjach ze stałym oprocentowaniem. To o 0,1 pkt proc. mniej niż przed miesiącem i o 0,85 pkt proc. niż pół roku wcześniej. Po raz ostatni oprocentowanie dwulatek wynosiło poniżej 4 proc. w pierwszej połowie 2006 r. Wówczas stopa referencyjna NBP wynosiła 4 proc., czyli była o 0,5 pkt proc. niższa niż obecnie.

   Na papierach trzyletnich resort oferuje 4,6 proc. w pierwszym sześciomiesięcznym okresie odsetkowym, czyli o 0,16 pkt proc. mniej niż w ofercie listopadowej. W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie będzie równe stopie WIBOR 6M. Odsetki od czteroletnich obligacji wyniosą 5 proc. w pierwszym roku odsetkowym. Zaś w kolejnych latach oprocentowanie będzie równe stopie inflacji powiększonej o 1,75 pkt proc. marży. Papiery czteroletnie, jako jedyne nie zanotowały spadku oprocentowania. Największa obniżka (-0,3 pkt proc. m/m) dotknie natomiast obligacji emerytalnych (10-letnich). W pierwszym roku przyniosą one 5,5 proc. zysku. W kolejnych latach marża ponad inflację wyniesie 2 pkt proc. Jeszcze w czerwcu br. oprocentowanie dziesięciolatek w pierwszym okresie odsetkowym było o 1 pkt proc. wyższe i wynosiło 6,5 proc.

   Naturalnie spadek oprocentowania dotyczy - lub dopiero będzie w kolejnym okresie odsetkowym – również papierów notowanych na Catalyst. Ok. 80 proc. obligacji korporacyjnych i wszystkie obligacje spółdzielcze oraz komunalne (za wyjątkiem Warszawy) mają zmienny kupon, ustalany w oparciu o WIBOR oraz marżę. Na marginesie, marże te często przewyższają całkowite oprocentowanie obligacji skarbowych. Co prawda nie są to inwestycje o jednakowym poziomie ryzyka, ale na to akurat wskazuje nawet wysokość potencjalnego zysku – średnia oprocentowanie obligacji firm wynosi aktualnie 10,38 proc. i jest przeszło dwukrotnie wyższe niż dla papierów oferowanych przez resort finansów. 

Więcej wiadomości kategorii Analizy