piątek, 26 kwietnia 2024

Newsroom

Obligacje korporacyjne w strefie euro

Marta Dancewicz (Filipiak), Tomasz Kuciński - Biuro Analiz Rynku Papierów Dłużnych | 10 stycznia 2013
Indeksy obligacji korporacyjnych spadały przez większość 2012 r., z wyjątkiem niewielkiego odbicia w połowie roku.

   Spadki nie były jednak równomierne – rentowności obligacji o lepszym ratingu obniżały się zdecydowanie szybciej, niż tych o gorszej ocenie w pierwszych miesiącach 2012 r i w efekcie różnica między nimi osiągnęła w lipcu maksimum ostatnich trzech lat czyli 160 pb. W owym czasie narastały silnie obawy o rozpad strefy euro. Na początku sierpnia natomiast, padły zapowiedzi uruchomienia operacji OMT i inwestorzy zaczęli poszukiwać instrumentów dających wyższe stopy zwrotu, co obniżało rentowności wszystkich obligacji i spowodowało zmniejszenie różnicy między papierami o odmiennych jakościach. Na koniec roku średnia rentowność indeksu obligacji o ratingu A wynosiła 1,67 proc., a BBB 2,86 proc. Różnica pomiędzy nimi wynosiła więc 121 pb. Ostatnie tygodnie minionego roku przyniosły lekki wzrost różnicy pomiędzy ww. indeksami, który wynikał z ponownego, choć krótkiego, o wiele szybszego spadku indeksu dla obligacji o ratingu A niż BBB, co każe sądzić, że sytuacja na rynku w strefie euro wciąż się poprawia, jednak nie na tyle, żeby emisje o lepszej jakości nie cieszyły się istotnie większą popularnością.

   Przyglądając się indeksom obligacji grupującym papiery według ich terminu zapadalności, 2012 r. przyniósł spadek indeksu dla wszystkich terminów, łącznie z dużym spadkiem indeksu dla najdłuższych obligacji, który jednak wcześniej wzrósł bardziej niż pozostałe segmenty rynku. Mimo dynamicznych zmian, różnica pomiędzy indeksami obligacji o średnich i najdłuższych terminach do wykupu utrzymuje się powyżej stanów sprzed roku, na w miarę stabilnym poziomie około 100 pb. Wciąż więc dłuższe obligacje są postrzegane jako bardziej ryzykowne, choć już nie tak jak na przełomie 2011/2012.

   Analizując indeksy CDS-ów widać natomiast, że ocena samego tylko i wyłącznie ryzyka kredytowego papierów korporacyjnych o inwestycyjnym ratingu ze strefy euro spadła do poziomów poniżej wiosny 2012 r., po istotnym pogorszeniu w miesiącach letnich. Zarówno indeksy CDS na obligacje 5- jak i 10-letnie obniżyły się, choć różnica między nimi wzrosła w ostatnich tygodniach roku do poziomów nie widzianych od kilku lat.

   Skłania nas to do konkluzji, że z jednej strony działania Europejskiego Banku Centralnego i w efekcie wzrost płynności na rynku wzmogły zakupy obligacji korporacyjnych jako klasy aktywów relatywnie bezpiecznych i perspektywicznych. Z drugiej jednak strony widać, że w ocenie inwestorów ryzyko kredytowe papierów o dłuższych terminach zapadalności jest istotnie większe niż krótszych.

Więcej wiadomości kategorii Analizy