środa, 18 lipca 2018

Newsroom

Aresztowania w obligacyjnej piramidzie finansowej

msd | 31 lipca 2017
Warszawska prokuratura okręgowa postawiła zarzuty przedstawicielom spółki Horcus Investment Group. Twórcy piramidy finansowej wyłudzili ponad 35 mln zł, a poszkodowanych zostało około 700 obligatariuszy.

Zatrzymanemu Robertowi B. i jego matce Mirosławie B., która pełniła funkcję prezesa zarządu Horcus Investment Group, prokuratura postawiła zarzuty między innymi popełnienia oszustwa znacznej wartości, podawania nieprawdziwych danych przy emisji obligacji oraz prania brudnych pieniędzy. Wobec zatrzymanych zastosowano dwumiesięczny areszt.

Firma od 23 grudnia 2014 roku zajmowała się emisją obligacji. Osoby wchodzące w skład zarządu tej spółki oraz osoby faktycznie kierujące jej działalnością wprowadzały obligatariuszy w błąd co do zamiaru wypłaty odsetek oraz wykupu obligacji. Podawały one także nieprawdziwe dane co do stanu majątkowego firmy oraz realizowanych przez nią inwestycji. W rzeczywistości spółka nie była właścicielem nieruchomości wskazywanych w prospektach emisyjnych, folderach reklamowych oraz na swojej stronie internetowej. Nie realizowała ona także wskazywanych przez siebie inwestycji, w tym tzw. Willi Biruta w Konstancinie – podano w komunikacie Prokuratury Krajowej.

Środki pochodzące z emisji papierów dłużnych, jak zapewniano inwestorów, finansować miały inwestycje HIG na rynku nieruchomości. Spółka miała się bowiem zajmować między innymi rewitalizacją nieruchomości i budową apartamentów w systemie condo. Aktualnie prokuratura otwarcie nazywa spółkę „piramidą finansową”.

Z naszych informacji wynika, że kupony obligacji oferowanych przez HIG sięgały do 10-12 proc. w skali roku. W momencie, gdy pojawiły się problemy z obsługą zadłużenia spółka miała oferować obligatariuszom między innymi dodatkowe gwarancje udzielone przez nieistniejącą w KRS spółkę Instytut Analiz i Nadzoru nad Instrumentami Finansowymi. 

Więcej wiadomości kategorii Purgatorium

Emisje