czwartek, 21 lutego 2019

Newsroom

BZ WBK z perspektywą wyższego ratingu

msd | 30 stycznia 2018
Agencja Moody's pozostawiła długoterminowy rating banku na poziomie A3, ale podwyższyła jego perspektywę ze stabilnej na pozytywną.

Zmiana perspektywy ratingu BZ WBK jest równoznaczna ze wzrostem szans na przyszłe podniesienie samej oceny. Do tego potrzebny byłby zapewne jednak wzrost ratingu samego Santandera, głównego akcjonariusza BZ BWK. Na razie oba banki utrzymują długoterminowy rating depozytów na poziomie A3, co odpowiada A- nadawanemu przez Fitch oraz S&P, dwie inne główne agencje.

Fitch, druga z agencji oceniających BZ WBK, w ostatnim przeglądzie, przeprowadzonym w październiku, utrzymała długoterminową ocenę banku na poziomie BBB+ z perspektywą stabilną. Innymi słowy, ocenia ona BZ WBK o oczko niżej niż Moody’s.

W grudniu BZ WBK ogłosił zamiar zakupu wydzielonej części DB Polska. Warta 1,29 mld zł opłacona zostanie w 20 proc. gotówką, a w pozostałej części akcjami wyemitowanymi na rzecz Deutsche Bank AG. Zdaniem Moody’s transakcja będzie mieć tylko niewielki negatywny wpływ na pozycję kapitałową BZ WBK.

Na Catalyst znajduje się jedna seria obligacji BZ WBK. Są to zwykłe (niepodporządkowane) papiery na 485 mln zł z terminem wykupu w czerwcu 2018 r. Po raz ostatni handlowano nimi w październiku. Aktualna rentowność zakupu, wyliczona z najlepszej oferty sprzedaży, wynosi 1,73 proc. brutto (1,06 proc. netto).

Więcej wiadomości o Santander Bank Polska S.A.

Więcej wiadomości kategorii Ratingi

Emisje