poniedziałek, 24 lutego 2020

Newsroom

CBA zatrzymało trzech pracowników AgioFunds TFI

msd | 21 sierpnia 2019
Jak wyjaśnia Towarzystwo, sprawa dotyczy jednego z funduszy niepublicznych, utworzonych na potrzeby konkretnego klienta. Według CBA fundusz ten mógł być wykorzystywany do unikania podatku.

Funkcjonariusze CBA zatrzymali osiem osób, w tym trzech przedsiębiorców, dwóch przedstawicieli kancelarii podatkowej oraz trzech pracowników AgioFunds TFI. Jak podaje środowy Puls Biznesu, wśród nich jest członek zarządu Towarzystwa, Marcin Ch., a także szef operacji i szeregowy pracownik.

Wszystko wskazuje na to, że przedsiębiorcy w celu uniknięcia opodatkowania wykorzystywali fundusz inwestycyjny, współpracując przy tym procederze z kancelarią podatkową. Jak ustalili śledczy działanie osób dzisiaj zatrzymanych wyrządziło co najmniej 1 mln złotych szkody w mieniu skarbu państwa. Postępowanie, w ramach którego prowadzone są czynności dotyczy zorganizowanych na dużą skalę oszustw podatkowych, poświadczenia nieprawdy w dokumentach oraz nieujawniania właściwym organom podatkowym przedmiotu oraz podstawy opodatkowania – informowało we wtorek Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Jak podało CBA, zatrzymane osoby mają trafić do Prokuratury Krajowej w Gdańsku, gdzie usłyszą zarzuty. Tymczasem AgioFunds TFI opublikowało w środę oświadczenie, w którym informuje, że żadnemu z pracowników Towarzystwa na razie nie postawiono zarzutów.

Potwierdzamy, iż w dniu wczorajszym (20.08.2019) były prowadzone czynności wyjaśniające w zakresie jednego z funduszy dedykowanych, zarządzanych przez Towarzystwo. Na ten moment żadnemu z pracowników Towarzystwa nie zostały postawione zarzuty. Nie mamy pełnych informacji odnośnie prowadzonego postępowania, a zatrzymania wynikają z potrzeby uzyskania szczegółowych informacji od pracowników współpracujących z Klientem – poinformowało AgioFunds TFI.

Towarzystwo potwierdziło natomiast, że sprawa dotyczy funduszu aktywów niepublicznych, utworzonego na potrzeby konkretnego klienta. Aktywa tego funduszu mają zaś stanowić prywatny majątek klienta. 

Podkreślamy, że kontrola jednego funduszu nie ma wpływu na funkcjonowanie Towarzystwa, ani innych funduszy zarządzanych przez TFI, w szczególności funduszy rynku kapitałowego, kierowanych do szerokiego grona odbiorców – zakończyło AgioFunds TFI.

O AgioFunds TFI niedawno było głośno przy okazji problemów Kani, być może spotęgowanych też obawami o zmiany na rynku firm pożyczkowych. Towarzystwo musiało więc zmierzyć się z falą umorzeń w funduszu obligacji korporacyjnych Agio Kapitał. W czerwcu jego aktywa spadły o 84,2 mln zł do 236 mln zł, zaś w lipcu spadły o kolejne 20,1 mln zł do 216,2 mln zł. 

Więcej wiadomości kategorii Fundusze

Emisje