poniedziałek, 14 października 2019

Newsroom

Dobry początek roku dla funduszy obligacji korporacyjnych

ben | 05 lutego 2018
Średnia stopa zwrotu funduszy polskich obligacyjnych w styczniu wyniosła 0,22 proc., czyli parokrotnie więcej niż w przypadku funduszy obligacji skarbowych i uniwersalnych.

Początek nowego roku nie przyniósł większych zmian pod względem stóp zwrotu osiąganych przez fundusze polskich obligacji korporacyjnych. Średnia dla stycznia wyniosła 0,22 proc., czyli mniej więcej tyle ile w poprzednich miesiącach. Jednak nie wszystkie fundusze przyniosły uczestnikom zyski. Trzy (Novo Obligacji Przedsiębiorstw, Eques Pieniężny i Eques Obligacji) spośród 22 funduszy należących do tej kategorii zanotowały bowiem niewielkie, ale jednak straty, odpowiednio -0,01 proc., -0,08 proc. i -0,16 proc.

Natomiast najlepszymi wynikami mogą pochwalić się AGIO Kapitał (0,48 proc.), KBC Obligacji Korporacyjnych (0,43 proc.) i Open Finance Obligacji Przedsiębiorstw FIZ AN seria C (0,4 proc.).

Fundusze polskich obligacji korporacyjnych radziły więc sobie w styczniu lepiej niż fundusze obligacji skarbowych i uniwersalne, dla których średnie styczniowe stopy zwrotu podliczyliśmy na odpowiednio 0,02 proc. i 0,06 proc.

O ile średnie 12-miesięczne wyniki funduszy papierów dłużnych firm są nieco słabsze od funduszy skarbowych i uniwersalnych, to porównując wyniki w nieco dłuższym okresie, np. ostatnich trzech lat, to na zdecydowane prowadzenie wysuwają się te pierwsze ze średnią 7,88 proc. w porównaniu z 1,82 proc. (fundusze skarbowe) i 3,02 proc. (fundusze uniwersalne).

Stopy zwrotu funduszy polskich obligacji korporacyjnych na 31 stycznia 2018 roku

Więcej wiadomości kategorii Fundusze

Emisje