sobota, 16 stycznia 2021

Newsroom

Golub GetHouse nie wykupił obligacji

msd | 23 listopada 2020
Należąca do deweloperskiej grupy spółka Golub GetHouse MLT nie spłaciła w terminie obligacji serii R o wartości 14,2 mln zł, wynika z informacji podanych przez poniedziałkowy Puls Biznesu.

Termin wykupu papierów dłużnych serii R wyemitowanych przez spółkę Golub GetHouse MLT upłynął 14 listopada. Emitent przekonuje, że środki na spłatę powinien otrzymać w najbliższych tygodniach. Pochodzić one mają ze sprzedaży flagowej inwestycji, warszawskiego biurowca Mennica Legacy Tower, który grupa Goluba zrealizowała wspólnie z Mennica Polską, giełdową spółką kontrolowaną przez Zbigniewa Jakubsa.

Na początku listopada Mennica Polska poinformowała o rozpoczęciu negocjacji dotyczących odkupienia od grupy Goluba pozostałych 50 proc. spółki celowej Mennica Towers GGH MT, która jest właścicielem biurowca MLT.

„Zamierzeniem stron, przy braku innych czynników siły wyższej, jest finalizacja transakcji w ciągu najbliższych tygodni” – napisał Golub GetHouse w komunikacie skierowanym do właścicieli niewykupionych obligacji.

Jak podano, wykup obligacji ma nastąpić „natychmiast po przelaniu ceny zakupu lub jej części na konto sprzedającego”.

Według rejestru KDPW, spółka Golub GetHouse ma do spłaty 87,7 mln zł obligacji, wliczając wymagalną już serię R na 14,2 mln zł. Tymczasem kolejne terminy wykupu nadchodzą – 30 listopada wygasać będą papiery na 7,1 mln zł.

Problem z obligacyjnym długiem grupy Goluba jest jednak znacznie szerszy. Powiązane z deweloperem spółki, odpowiedzialne nie tylko za projekt MLT, mają do spłaty papiery warte w sumie ponad 960 mln zł, wynika z rejestru KDPW.

Tylko w tym roku podmioty z grupy Golub GetHouse uplasowały 30 serii obligacji, zwykle niedużych, bo ich łączna wartość to około 65 mln zł.

Więcej wiadomości kategorii Purgatorium

Emisje