czwartek, 21 listopada 2024

Newsroom

Marcowe serie obligacji antyinflacyjnych płacą o 20 pb. za mało

Michał Sadrak | 15 marca 2022
Rewizja styczniowego wskaźnika cen towarów i usług może wprowadzić właścicieli marcowych serii obligacji antyinflacyjnych w niemałą konsternację – według finalnych danych, ich kupon mógłby być wyższy o 20 pb.

Z powodu corocznej rewizji wag koszyka inflacyjnego Główny Urząd Statystyczny skorygował dane o inflacji za styczeń, podnosząc roczną dynamikę cen towarów i usług ze wstępnych 9,2 proc. do 9,4 proc. Oznacza to, że cztero-, sześcio-, dziesięcio- i dwunastoletnie obligacje oszczędnościowe, które weszły w marcu w nowy okres odsetkowy, płacą o 20 pb. za mało w stosunku do finalnego odczytu inflacji za styczeń. To się już jednak nie zmieni.

Jak potwierdziliśmy w Ministerstwie Finansów, korekta wskaźnika inflacji w trakcie trwania okresu odsetkowego już nie wpłynie na zmianę oprocentowania. Raz ogłoszona stopa procentowa nie ulega bowiem zmianie.

Według naszych obliczeń, problem może dotyczyć nie więcej niż 3,8 mld zł obligacji antyfinflacyjnych kupionych w poprzednich latach. 

Wpływ corocznych korekt styczniowych danych o inflacji działa jednak w obie strony. W ostatnich ośmiu latach właściciele obligacji oszczędnościowych pięciokrotnie zyskiwali na kuponie 10-20 pb., a w pozostałych trzech przypadkach wychodzili „na zero”.

Najpopularniejsze obecnie obligacje antyinflacyjne to te o czteroletnim okresie spłaty, które w pierwszym 12-miesięcznym płacą stałe 1,8 proc., a w kolejnych latach będą oprocentowane na 1,0 pkt proc. powyżej GUS-owskiego wskaźnika inflacji. 

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Poradniki

  • Jaką pozycję zająć po wygranej Donalda Trumpa?

    15 listopada 2024
    Bez względu na polityczne sympatie i antypatie, inwestorzy muszą przyjąć wynik wyborów w USA i dostosować do niego swoje strategie inwestycyjne. A zmienia się zaskakująco niewiele.
    czytaj więcej
  • Na Catalyst nie brakuje emitentów w dobrej kondycji

    8 listopada 2024
    Na koniec I półrocza siedmiu emitentów mogło pochwalić się brakiem zadłużenia finansowego netto, a szesnastu gotówką wystarczającą do spłaty od ręki wszystkich krótkoterminowych zobowiązań. Mimo to, ich obligacje wciąż oferują kuszącą rentowność.
    czytaj więcej
  • Rekordowa wartość popytu na obligacje korporacyjne

    31 października 2024
    Po zakończonej kilka dni temu emisji Kruka, można już ogłosić, że w tym roku padł rekord popytu zgłoszonego w publicznych emisjach prospektowych. A przecież emisje Bestu i PragmaGO jeszcze trwają, a do tego rok jeszcze się nie skończył.
    czytaj więcej
  • Deweloperzy dobrze przygotowani na spowolnienie

    25 października 2024
    Wskaźniki zadłużenia deweloperów mieszkaniowych na koniec czerwca prezentowały się niżej niż rok i dwa lata wcześniej, za to wskaźniki płynności gotówkowej wzrosły. A to oznacza dobre przygotowanie do spadku popytu.
    czytaj więcej