wtorek, 23 kwietnia 2024

Newsroom

Nieruchomości, giełda, obligacje - jak inwestować w czasach kryzysu?

MATERIAŁ PARTNERA | 25 października 2021
Kryzys może być spowodowany wieloma różnymi sytuacjami. Obecnie mamy do czynienia z kryzysem finansowym i spowolnieniem gospodarczym wywołanymi epidemią COVID-19.

W wyniku szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 rząd podejmuje decyzje o kolejnych ograniczeniach w działalności i lockdownie gospodarki. W takich warunkach trudno jest podejmować racjonalne i trafne decyzje inwestycyjne. Sprawdźmy zatem, jak inwestować w czasach kryzysu?

Obligacje zamiast lokat

Lokaty bankowe mają dziś bardzo niskie oprocentowanie. Nie są więc źródłem realnych zysków dla depozytariuszy. Lepiej więc podjąć pieniądze z zakończonej lokaty i przeznaczyć je na bezpieczne oszczędzanie za pośrednictwem obligacji Skarbu Państwa. To obligacje bezpieczne, bo gwarantowane budżetem krajowym. Jednocześnie trzeba przy tym zdecydować się na trwanie inwestycji przez kilka lat. Więcej zarobić możemy na obligacjach komunalnych, których emitentami są samorządy, albo na obligacje korporacyjne, wprowadzane do obiegu przez różne firmy. Te ostatnie jednak wiążą się z koniecznością poniesienia wyższego poziomu ryzyka inwestycyjnego.

Inwestycje giełdowe

Większości z nas wydaje się, że inwestowanie na giełdzie papierów wartościowych związane jest z wysokim poziomem ryzyka. Wymaga to wiedzy i doświadczenia, by podejmować decyzje w krótkim czasie dotyczące swoich własnych pieniędzy. Jednak nie musi tak być. Inwestycje giełdowe nie zawsze są krótkoterminowe. Bywają i takie, które są prowadzone całymi latami. Weźmy pod uwagę przy tym spółki dywidendowe (dowiedz się więcej). To spółki wypłacające dywidendy swoim akcjonariuszom, zwykle raz do roku w formie gotówkowej. Dywidenda jest dodatkową zachętą do rozpoczęcia inwestowania w akcje danej spółki. Oprócz tego można spekulować cenami akcji, ale to już wiąże się z większym ryzykiem.

Kryzys wbrew pozorom jest czasem, kiedy można mądrze i zyskownie inwestować w akcje mocnych spółek, o wieloletniej historii notowań. Dostępne są one z dużą przeceną, sięgającą kilkudziesięciu procent. Analizując historyczne wyceny na Giełdzie Papierów Wartościowych jesteśmy w stanie zauważyć, że kryzysowa bessa kiedyś się skończy i najczęściej jest ona początkiem historycznych hoss. Pozostaje tylko kupować akcje niedoszacowane, znajdujące się w dołku, które po wyjściu gospodarki z kryzysu zaczną odzyskiwać dawną wartość. Takie zjawisko doprowadzi zaś do naszego bogacenia się. Zawsze inwestycje giełdowe są obarczone pewnym ryzykiem, dlatego powinny one być punktem zainteresowania w pierwszej kolejności doświadczonych inwestorów.

Inwestycje w nieruchomości

Pomimo wcześniejszych przewidywań, rynek nieruchomości w kryzysie spowodowanym pandemią COVID-19 ma się jak najlepiej. Oznacza to, że nieruchomości nie tylko nie staniały, ale systematycznie drożeją. Być może zatem warto zainteresować się możliwością zainwestowania w nie swoich środków finansowych. Trzeba się przy tym nastawić na kosztowną inwestycję, która może potrwać latami. Kupując na przykład ziemię – działkę budowlaną, z pewnością w przyszłości może ona zwiększyć swoją wartość, zwłaszcza jeśli ma korzystną lokalizację. Rozrastanie się miast powoduje, że działki położone dotychczas w dużej odległości od centrum, wręcz na obrzeżach ośrodków miejskich, stają się coraz bardziej pożądane i poszukiwane. To szansa na to, by sprzedać je drożej.

Przy inwestycjach w nieruchomości trzeba dysponować dosyć dużymi środkami, by móc zrealizować taki pomysł na lokowanie swoich pieniędzy.

Więcej informacji o inwestowaniu w czasie kryzysu: https://www.xtb.com/pl/inwestowanie-w-czasie-kryzysu-kb

Więcej wiadomości kategorii Poradniki