wtorek, 19 marca 2019

Newsroom

Nowa agencja ratingowa na polskim rynku

msd | 16 marca 2018
Polska spółka SPMW Rating została zarejestrowana przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych wśród działających w Europie agencji ratingowych. Pierwsze oceny może wydać w drugiej połowie roku.

SPMW Rating otrzymała od ESMA zielone światło dwa lata po zarejestrowaniu spółki w KRS. Dotychczas prace nad agencją przebiegały w ciszy, jej wyjście na rynek, akurat gdy wszystkie oczy zwrócone są na po raz kolejny odgrzewaną inicjatywę GPW, jest więc pewnym zaskoczeniem.

- Jesteśmy w pełni prywatną inicjatywą, za którą nie stoi żadna duża instytucja. Nad agencją mówiąc nieco żartobliwie pracowaliśmy „po godzinach” – powiedział Jerzy Markiewicz, prezes i jeden ze wspólników SPMW Rating, w rozmowie z Obligacje.pl.

Nowa agencja chce wydawać ratingi przede wszystkim przedsiębiorstwom oraz bankom, rezygnując na razie z firm ubezpieczeniowych.

- Nie chcemy się zamykać na żaden rodzaj ocenianych podmiotów. Chylimy jednak czoła przed INC Rating i prawdopodobnie jednostki samorządu terytorialnego nie znajdą się w kręgu naszych zainteresowań tak mocno, jak przedsiębiorstwa – powiedział prezes SPMW Rating.

Agencja, podobnie jak Instytut Analiz i Ratingów, liczy, że oceny ratingowe mogłyby się przyczynić do rozwoju rynku obligacji korporacyjnych, gdyby zaczęły występować o nie także mniejsze podmioty. Nowy podmiot prawdopodobnie spróbuje więc objąć ratingami ten sam segment rynku, w który celuje też GPW ze swoim IAiR.

- Na polskim rynku wciąż jest za dużo kredytu w stosunku do obligacji. Swoimi ratingami chcielibyśmy się przyczynić do zmian tych proporcji. Uważam również, że na rynku spokojnie znajdzie się miejsce i dla Instytutu, jak i dla nas. Jesteśmy o to spokojni. Wolelibyśmy patrzeć na to w kategoriach partnerstwa niż konkurencji. Jesteśmy także gotowi do wymiany doświadczeń pozyskanych w procesie aplikowania o rejestrację jako CRA w ESMA – dodał także.

Na pierwsze oceny ratingowe od SPMW przyjdzie jeszcze poczekać co najmniej kilka miesięcy. Spółka nie zdradza na razie czy ma już klientów, zastrzega natomiast, że zamierza być konkurencyjna cenowo, tak by znaleźć dla siebie miejsce na polskim rynku, gdzie obok wielkiej trójki (Fitch, Moody’s, S&P) działają także Eurorating oraz INC Rating. Ostatnia z agencji koncentruje się jednak wyłącznie na JST.

- Myślę, że pierwsze ratingi będą się mogły pojawić nie wcześniej niż za cztery miesiące. Co do pierwszych klientów, to mogę powiedzieć na razie tylko, że zachowujemy optymizm – podsumował prezes SPMW Rating.

IAiR, powołany przez GPW jeszcze w 2014 r., chce uzyskać zdolność do nadawania ocen na przełomie 2018 i 2019 r. Tym razem projekt przywrócono do życia przy planowanym współudziale Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Biura Informacji Kredytowej. 

Jerzy Markiewicz, prezes i wspólnik SPMW, w przeszłości pełnił między innymi funkcję wiceprezesa oraz członka zarządu Banku Ochrony Środowiska (nie dostał absolutorium z wykonania obowiązków za 2015 r.). Piotr Soroczyński, drugi ze wspólników, to zaś od niedawna główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej, wcześniej związany z KUKE, a w przeszłości także i Ministerstwem Finansów (w randze podsekretarza stanu) oraz BOŚ Bankiem.

Więcej wiadomości kategorii Ratingi

Emisje