wtorek, 23 kwietnia 2024

Newsroom

Obligacje: niezmiennie atrakcyjny klasyczny instrument finansowy

Simon Fasdal, dyrektor ds. inwestycji o stałym dochodzie w Saxo Bank | 13 listopada 2015
Obligacje to jedna z najstarszych i najbardziej popularnych metod inwestycji finansowych. Obrót dłużnymi papierami wartościowymi ma już ponad tysiącletnią tradycję. Mimo iż obligacje, w przeciwieństwie np. do akcji czy walut, nie są kojarzone z elitarnością i emocjami, są jednak niezmiennie atrakcyjne dla inwestorów.

Obligacje emituje spółka lub instytucja, aby zwiększyć finansowanie. Gdy inwestor kupuje obligacje spółki czy instytucji, w istocie udziela jej pożyczki na kwotę zainwestowanych środków z terminem spłaty w uzgodnionym uprzednio terminie w przyszłości. W okresie od emisji obligacji do wykupu (spłaty) inwestor otrzymuje serię płatności odsetkowych, tzw. kuponów.

Zysk inwestora, czyli rentowność do terminu wykupu, to ogólny zwrot z inwestycji wyrażony jako procent inwestycji pierwotnej, a jego wartość może się różnić w zależności od profilu ryzyka emitenta obligacji. Inwestowanie w obligacje może stanowić dobry sposób na dywersyfikację portfela. 

Wysoka i niska rentowność

Obligacje o wysokiej rentowności oferują inwestorowi wyższy zysk w postaci kuponów, jednak przy większym ryzyku niewypłacalności. Wysoka rentowność obligacji korporacyjnej danej spółki sugeruje, że emitent nie jest spółką czy instytucją wysokiej jakości i istnieje możliwość, że inwestor nie otrzyma płatności z tytułu kuponów i spłaty zainwestowanego kapitału.

Z kolei obligacje o niskiej rentowności oferują kupony o niższej wartości, jednak ryzyko niewypłacalności jest znacznie mniejsze, a prawdopodobieństwo wypłaty wszystkich kuponów i spłaty kapitału znacznie większe, jeżeli inwestor zachowa obligacje w portfelu do wykupu.

Przy wyborze obligacji konkretnej spółki czy instytucji na cele inwestycyjne należy uważnie przeanalizować rating kredytowy emitenta i związane z tym ryzyko jego niewypłacalności. Podmioty o ratingu „BB” lub niższym uznaje się za niepewne, natomiast najwyższy możliwy rating to „AAA”. Spółki o wysokim ratingu zwykle oferują niższy poziom rentowności, niż spółki o gorszym ratingu. Mimo iż ryzyko inwestycyjne jest znacznie większe w przypadku obligacji o wysokiej rentowności, warto uważnie przeanalizować przyczyny tak wysokiej rentowności.

Okazje na rynkach wschodzących

W ciągu ostatnich 5-10 lat inwestycje na rynkach wschodzących cieszyły się coraz większą popularnością – gwałtowny wzrost gospodarczy i okazje inwestycyjne przyciągnęły gwiazdy międzynarodowej finansjery na nowe rynki, m.in. do państw BRIC. Jednak wszystko ma swój kres i w ciągu ostatnich trzech miesięcy rynki ogarnął strach, co przełożyło się na powszechną awersję do ryzyka związanego z rynkami wschodzącymi.

Mimo iż takie państwa, jak kraje BRIC odnotowywały dwucyfrowy wzrost, okazało się, że poziom ten był niemożliwy do utrzymania w dłuższej perspektywie i obecnie powrócił do znacznie niższych wartości. W efekcie zmiany prognoz dla rynków wschodzących w mediach, rentowności obligacji rynków wschodzących poszły w górę i plasują się obecnie znacznie powyżej pozostałych obligacji o zasadniczo niskiej rentowności. Wzrost rentowności nie we wszystkich przypadkach był jednak w pełni uzasadniony.

Łączny wpływ coraz niższego tempa wzrostu gospodarczego i złych decyzji politycznych przyczynił się do wzrostu ryzyka dotyczącego nie tylko denominowanych w USD obligacji rządowych na rynkach wschodzących, ale również obligacji korporacyjnych na tych rynkach. Naturalnie, ryzyko jest uzasadnione, jednak w wielu przypadkach przeniesienie obaw dotyczących obligacji rządowych na obligacje korporacyjne było bezprzedmiotowe, a inwestorzy, którzy wychwycą te rozbieżności, mogą znaleźć prawdziwe okazje inwestycyjne.

Ponieważ amerykańska Rezerwa Federalna dotychczas nie podwyższyła jeszcze stóp procentowych, naszym zdaniem każde działanie Fed od teraz będzie stricte kosmetyczne i powierzchowne, a decyzja o podwyżce może nawet zostać przełożona na 2016 r. Jeżeli tak się stanie, na rynku obligacji pojawi się wiele okazji, ponieważ premia za ryzyko na rynkach wschodzących związana z działaniami Fed będzie musiała zostać obniżona.

Polityka banków centralnych i wyniki obligacji europejskich

Okazji można szukać nie tylko na rynkach wschodzących. Na posiedzeniu w sprawie polityki pieniężnej w październiku Europejski Bank Centralny (EBC) wyraźnie zasugerował, że zamierza wdrożyć dalsze luzowanie ilościowe, aby przeciwdziałać utrzymującej się na niskim poziomie inflacji. EBC stwierdził, że bierze pod uwagę zarówno obniżenie stopy oprocentowania depozytów, jak i zmianę struktury skupowanych obligacji, co może przedłużyć tenor i zwiększyć ryzyko kredytowe.

Informacja ta naturalnie spowodowała gwałtowny spadek rentowności obligacji rządowych; szczególnie straciły na wartości obligacje krótkoterminowe. Biorąc pod uwagę, że amerykańska Rezerwa Federalna wydaje się w nieskończoność odsuwać decyzję o podwyżce stóp, naszym zdaniem istnieje znaczne prawdopodobieństwo rajdu na rynkach finansowych pod koniec roku. Obligacje europejskie, które ostatnio odnotowywały solidne wyniki, mogą nadal generować zyski dla inwestorów.

Więcej wiadomości kategorii Poradniki