niedziela, 24 listopada 2024

Newsroom

Obligacje niskich rentowności - banki (DM NWAI)

Adrianna Kocięda, Piotr Miliński i Marek Żmudzin, analitycy DM NWAI | 7 kwietnia 2016
Wprowadzenie podatku od niektórych instytucji finansowych bardzo silnie uderzyło w rentowność kredytów dla najbardziej wiarygodnych podmiotów korporacyjnych. Obserwujemy rosnącą ostrożność banków przy udzielaniu finansowania o niskiej marży i długim terminie zapadalności. W obliczu podwyżek kosztów kredytu, spółki mogą zostać zmuszone do znalezienia alternatywnych form pozyskiwania kapitału. W ten oto sposób, nowa danina może w niezamierzony sposób przyczynić się do rewolucji na rynku obligacji korporacyjnych.

Niniejszy cykl raportów służy ocenie nadchodzących zmian w strukturach finansowania przedsiębiorstw. Analizie poddajemy największych emitentów długu korporacyjnego i sprawdzamy, w jaki sposób będą w kolejnych latach pozyskiwać kapitał. W pierwszej kolejności zajmujemy się strukturą popytu i podaży na polskim rynku obligacji korporacyjnych. Kolejne raporty skupią się na obligacjach emitentów z następujących sektorów: bankowego, energetycznego, paliwowego oraz deweloperów komercyjnych.

Kluczowe wnioski: struktura popytu i podaży oraz sektor bankowy

  • Podatek od aktywów będzie miał silnie negatywny wpływ na segment kredytów korporacyjnych o najwyższej jakości. Ewentualne podwyżki bankowych marż będą najbardziej dotkliwe dla wiarygodnych kredytobiorców, których zobowiązania opiewają łącznie na ok. 50-60 mld złotych.
  • Przeniesienie nawet 10% najlepszych kredytobiorców na rynek obligacji korporacyjnych przekroczy jego możliwości absorpcyjne. Dodatkowo, na rynek trafią niskorentowne papiery korporacyjne, wyprzedawane z portfeli banków. W związku z tym, spodziewamy się dużej presji na ceny długu.
  • Jednymi z nielicznych papierów, które unikną istotnych zmian rentowności będą obligacje samych banków. Podmioty z sektora już teraz zmagają się z dużą nadpłynnością z powodu bardzo szybkiego napływu depozytów. Akcja kredytowa w 2016 będzie miała zdecydowanie słabszą dynamikę, co przełoży się na mniejszą ilość emisji płynnościowych ze strony banków.
  • Dzięki zmianom w prawie, nabywcy listów zastawnych zyskali większą ochronę, co przełożyło się na niższe ryzyko (i wyższy rating) tego typu długu. Niskooprocentowane listy zastawne mogą stać się jednym z podstawowych źródeł finansowania PKO BP, zastępując m. in. euroobligacje z programu EMTN.
  • Emisje długu podporządkowanego (Tier II) w skali całego sektora będą raczej niewielkie. Podmioty, które najbardziej potrzebują uzupełnienia funduszy własnych, mają jednocześnie najmniejsze szanse na uplasowanie długu.

Więcej wiadomości kategorii Analizy