wtorek, 16 sierpnia 2022

Newsroom

Ratingi mBanku i Millennium trafiły na listę obserwacyjną ze wskazaniem negatywnym

msd | 16 marca 2021
Decyzja Fitch Ratings o umieszczeniu ocen obu banków na liście obserwacyjnej ma odzwierciedlać pogląd agencji, co do wzrostu ryzyka prawnego związanego z portfelem kredytów walutowych.

Fitch Ratings argumentuje, że w najbliższych miesiącach zrealizować się mogą niektóre ryzyka związane z ekspozycją banków na walutowe hipoteki, co z kolei mogłoby prowadzić do znacznych strat na tych portfelach. Zdaniem agencji, wpływ tych strat na pozycje kapitałowe mBanku i Millennium mógłby być na tyle duży, że wymagałby obniżenia ich ratingów.

Dalsze działania wobec ocen mBanku i Millennium zostaną podjęte, gdy Fitch nabierze więcej jasności, co do potencjalnych strat, wynika z komunikatu agencji. W wyklarowaniu oceny powinno przynieść oczekiwane na 25 marca rozstrzygnięcie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego i decyzje banków dotyczące uczestnictwa w ugodach proponowanych przez przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego.

mBank oraz Millennium legitymują się długoterminową oceną od agencji Fitch na poziomie BBB-. Ich krótkoterminowy rating to F3. W przypadku pierwszego z banków agencja obniżyła natomiast rating wsparcia z 3 do 5.

We wtorkowym komunikacie Fitch potwierdził także oceny Santadner Banku Polska (BBB+ z perspektywą negatywną) oraz Banku Ochrony Środowiska (BB-/nagatywna).

Na GPW notowane są podporządkowane obligacje mBanku, Millennium i Santandera. W przypadku ostatniego z nich w giełdowym obrocie znajdziemy także zwykłe papiery (niepodporządkowane), ale w euro.

Więcej wiadomości kategorii Ratingi