wtorek, 20 kwietnia 2021

Newsroom

Ratingi mBanku i Millennium trafiły na listę obserwacyjną ze wskazaniem negatywnym

msd | 16 marca 2021
Decyzja Fitch Ratings o umieszczeniu ocen obu banków na liście obserwacyjnej ma odzwierciedlać pogląd agencji, co do wzrostu ryzyka prawnego związanego z portfelem kredytów walutowych.

Fitch Ratings argumentuje, że w najbliższych miesiącach zrealizować się mogą niektóre ryzyka związane z ekspozycją banków na walutowe hipoteki, co z kolei mogłoby prowadzić do znacznych strat na tych portfelach. Zdaniem agencji, wpływ tych strat na pozycje kapitałowe mBanku i Millennium mógłby być na tyle duży, że wymagałby obniżenia ich ratingów.

Dalsze działania wobec ocen mBanku i Millennium zostaną podjęte, gdy Fitch nabierze więcej jasności, co do potencjalnych strat, wynika z komunikatu agencji. W wyklarowaniu oceny powinno przynieść oczekiwane na 25 marca rozstrzygnięcie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego i decyzje banków dotyczące uczestnictwa w ugodach proponowanych przez przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego.

mBank oraz Millennium legitymują się długoterminową oceną od agencji Fitch na poziomie BBB-. Ich krótkoterminowy rating to F3. W przypadku pierwszego z banków agencja obniżyła natomiast rating wsparcia z 3 do 5.

We wtorkowym komunikacie Fitch potwierdził także oceny Santadner Banku Polska (BBB+ z perspektywą negatywną) oraz Banku Ochrony Środowiska (BB-/nagatywna).

Na GPW notowane są podporządkowane obligacje mBanku, Millennium i Santandera. W przypadku ostatniego z nich w giełdowym obrocie znajdziemy także zwykłe papiery (niepodporządkowane), ale w euro.

Więcej wiadomości kategorii Ratingi

 • Fitch obniżył rating Getin Noble Banku do CCC

  24 lutego 2021
  Agencja Fitch Ratings ścięła długookresową ocenę banku z CCC+ do CCC i umieściła ją na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym.
  czytaj więcej
 • Wyższy rating PGNiG

  13 stycznia 2021
  Agencja ratingowa EuroRating podwyższyła rating kredytowy spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. z BBB+ do A-. Perspektywa ratingu została zmieniona z pozytywnej na stabilną.
  czytaj więcej
 • Moody’s obniżył częśc ratingów Banku Pekao

  08 stycznia 2021
  Po przejęciu wybranych aktywów i zobowiązań Idea Banku agencja Moody’s potwierdziła oceny depozytów Banku Pekao, ale równocześnie ścięła mu ocenę indywidualną oraz długoterminową ocenę ryzyka kontrahenta.
  czytaj więcej
 • Rating PGE w dół

  22 grudnia 2020
  Agencja ratingowa EuroRating obniżyła rating kredytowy nadany spółce Polska Grupa Energetyczna S.A. (PGE) o jeden stopień z A- do BBB+. Perspektywa ratingu została zmieniona z negatywnej na stabilną.
  czytaj więcej

Emisje