środa, 9 lipca 2025

Newsroom

Rząd porzuca projekt NABE

msd | 9 lipca 2025
Wydzielenie aktywów węglowych ze spółek z udziałem skarbu państwa nie znajduje ekonomicznego uzasadnienia, wynika z raportu końcowego przygotowanego przez zespół przy Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Firmowany jeszcze przez poprzednie władze projekt wydzielenia aktywów węglowych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) jest nieuzasadniony ekonomicznie i nie będzie kontynuowany – to najważniejsze wnioski z końcowego raportu zespołu powołanego przez MAP.

Według autorów raportu, konsolidacja aktywów węglowych w NABE wytworzyłaby około 53,8 mld zł luki finansowej w latach 2025-2040. Tymczasem, podstawowym założeniem wspólnego podmiotu skupiającego te aktywa było założenie o samodzielnym funkcjonowaniu, bez konieczności subsydiowania.

„Finansowy model NABE został przygotowany na podstawie prognoz miksu energetycznego i danych rynkowych z września 2022 r., kiedy ceny energii elektrycznej na rynku hurtowym przekraczały 1 100 zł za MWh. Wzrost cen wynikał jednak z jednorazowych czynników takich jak wybuch wojny w Ukrainie i pod koniec czerwca 2025 r. ceny energii elektrycznej spadły do ok. 415 zł/MWh” – argumentują autorzy raportu końcowego, przypominając jednocześnie, że od 2022 r. udział produkcji energii elektrycznej z węgla kamiennego i brunatnego zanotował istotny spadek w miksie energetycznym względem początkowych założeń. 

Jak zwrócono uwagę, jednym z argumentów za utworzeniem NABE było przekonanie, że wydzielenie aktywów węglowych umożliwi grupom energetycznym pozyskiwanie finansowania na transformację.

„Tymczasem analiza działań i strategii spółek pokazuje, że są one w stanie finansować nowe inwestycje, nawet przy utrzymaniu węglowych jednostek wytwórczych w strukturach grup wykorzystując m.in. emisję obligacji lub formułę project finance. Inwestycje podejmowane w ostatnich miesiącach przez spółki energetyczne, a także strategie tych spółek uwzględniające utrzymanie aktywów węglowych, zostały dobrze przyjęte przez uczestników rynku” – napisano także.

Zdaniem zespołu ds. NABE, zachowanie bezpieczeństwa energetycznego i pewności dostaw podczas transformacji wymaga innych mechanizmów wsparcia, których uruchomienia wymaga negocjacji z Komisją Europejską oraz notyfikacji pomocy publicznej. Wśród nich wymienia się między innymi wydłużenie czasu funkcjonowania rynku mocy.

Chwilę po środowym ogłoszeniu końca projektu NABE akcje energetycznych spółek z udziałem skarbu państwa zaczęły szybko tracić na wartości, by zaraz równie szybko odrobić całość spadków. Wieści z Ministerstwa Aktywów Państwowych pozostały natomiast bez najmniejszego wpływu na notowania obligacji Enei, PGE, czy Taurona, ponieważ większością z nich po prostu nie handlowano. 

Więcej wiadomości kategorii Catalyst