czwartek, 02 maja 2024

Newsroom

Odsetki z lokat spadają trzykrotnie szybciej niż z obligacji firm

Michał Sadrak, analityk Open Finance | 25 lipca 2013
Średnie oprocentowanie bankowych depozytów jest prawie o połowę mniejsze niż przed rokiem. W tym samym czasie przeciętny kupon dla obligacji korporacyjnych spadł o 15,5 proc.

Przez rok średnie oprocentowanie notowanych na Catalyst papierów dłużnych firm spadło o 1,42 pkt proc. (-15,45 proc. r/r) do 8,7 proc. W tym samym czasie przeciętny poziom odsetek płaconych przez banki na lokatach (w zależności od terminu depozytu) spadł niewiele bardziej, bo o 1,92-2,54 pkt proc. do 2,64-2,85 proc. w skali roku, ale daje to nawet 48-proc. tempo spadku.

W tym samym czasie oprocentowanie obligacji skarbowych spadło o ponad jedną trzecią. Stałokuponowe dwulatki dają zarobić 3 proc. w skali roku wobec 4,75 proc. przed rokiem, zaś zmiennokuponowe trzylatki – 3,3 proc. (w pierwszym półrocznym okresie odsetkowym) wobec 5,14 proc. Stawka na obligacjach 4- i 10-letnich spadła natomiast o 2 pkt proc. odpowiednio do 3,5 i 4 proc. w pierwszym okresie odsetkowym.

 

Porównanie średniego oprocentowania lokat, obligacji skarbowych i średniego oprocentowania obligacji korporacyjnych

Lokaty

Śr. oproc.

Obligacje skarbowe

Oproc. w I okr. odsetkowym

Obligacje korporacyjne

Śr. oproc.

3M

2,70%

2-letnie

3%

Banki

5,86%

6M

2,64%

3-letnie

3,30%

Oproc. stałe

10,83%

12M

2,72%

4-letnie

3,50%

Oproc. zmienne

8,08%

24M

2,85%

10-letnie

4%

Cały rynek

8,70%

Źródło: Open Finance, obligacjeskarbowe.pl, obligacje.pl

Naturalnie w każdym przypadku spadek oprocentowania podyktowany jest tymi samymi względami – cyklem obniżek stop procentowych, podczas którego w ośmiu ruchach zapoczątkowanych w listopadzie ubiegłego roku Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopę referencyjną z 4,75 do 2,5 proc. Różne tempo spadku oprocentowania dla każdej z klasy aktywów (lokaty, obligacje skarbowe, obligacje korporacyjne) wynika natomiast zarówno ze sposobu ustalania wysokości odsetek, jak i ich poziomu wyjściowego.

Banki obcinają oprocentowanie szybciej niż spada stopa referencyjna i stopa WIBOR, po to aby jak najbardziej zmniejszyć negatywny efekt spadku marży odsetkowej oraz wykorzystać cykl obniżek stóp do pozyskiwania relatywnie taniego finansowania (szczególnie długookresowego). Ministerstwo Finansów przy ustalaniu kuponów w kolejnych miesiącach, obok stóp procentowych, sugeruje się także rentownością obligacji na rynku hurtowym (wtórnym oraz pierwotnym). Z kolei relatywnie niewielka zmiana średniego oprocentowania obligacji korporacyjnych wynika z warunków emisji papierów dłużnych, w przypadku których oprocentowanie zmienia się co kwartał lub pół roku. Mówiąc wprost, w przypadku wielu serii obligacji oprocentowanie jeszcze nie w pełni uwzględnia aktualny poziom stóp procentowych. Można więc przypuszczać, że papiery firm mają przed sobą jeszcze nieco głębszy spadek oprocentowania niż lokaty i detaliczne papiery skarbowe.

Należy podkreślić, że w przypadku obligacji korporacyjnych spadek średniego oprocentowania wynika nie tylko ze zmian stóp WIBOR, ale także z wprowadzania na rynek nowych emisji. Przykładem tego mogą być banki (komercyjne i spółdzielcze), dla których średni kupon spadł z 8,25 proc. przed rokiem do 5,86 proc. w lipcu bieżącego roku. Niższe stopy przekładają się nawet na niższe odsetki od papierów stałokuponowych – średnie ich oprocentowanie wynosi 10,83 proc. i jest o 0,39 pkt proc. niższe niż przed rokiem. W przypadku obligacji ze stałym kuponem działa wyłącznie efekt wprowadzania na rynek nowych emisji z niższym – dostosowanym do warunków rynkowych – oprocentowaniem. 

Więcej wiadomości kategorii Analizy