piątek, 22 listopada 2024

Newsroom

Jak zbudować strategię inwestycyjną z wykorzystaniem obligacji skarbowych?

Bogdan Klimaszewski, Zastępca Dyrektora Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów | 27 września 2013
O zaletach inwestowania w obligacje skarbowe pisze Bogdan Klimaszewski z Ministerstwa Finansów. A my przypominamy nasz tekst sprzed ponad roku "Nie kupujcie obligacji skarbowych".

   Obecnie na rynku dostępny jest szereg instrumentów finansowych, pozwalających pomnażać posiadane oszczędności. Zarówno dla laików, jak i doświadczonych inwestorów, bardzo ważną cechą produktów inwestycyjnych jest bezpieczeństwo oraz gwarancja zysku. Pod tym względem obligacje skarbu państwa wyróżniają się na tle innych rozwiązań, dzięki czemu mogą stanowić filar strategii inwestycyjnej.

   Przeczytaj nasżą polemikę do niniejszego tekstu. "Nie kupujcie obligacji skarbowych".

   Coś dla początkujących inwestorów

   Stawiasz pierwsze kroki w świecie inwestycji? Boisz się zawirowań na rynkach akcji, które mogą w mgnieniu oka zmniejszyć nawet do zera długo gromadzone oszczędności? Wolisz strategię inwestycyjną opartą na bezpiecznych instrumentach finansowych, które gwarantują pewny zysk? Idealnym rozwiązaniem są bez wątpienia obligacje oferowane przez skarb państwa.

   Według raportu, przygotowanego przez magazyn Bloomberg Businessweek, polskie papiery dłużne okazały się najlepszą inwestycją od czasu upadku banku Lehman Brothers w 2008 roku. W zestawieniu znalazły się między innymi przed obligacjami Nowej Zelandii, czy też indeksami papierów dłużnych spółek o niskich ratingach. Warto jednak zwrócić uwagę, że mówimy tutaj o obligacjach w ofercie skierowanej do inwestorów instytucjonalnych. Skoro najwięksi gracze stawiają na stabilność i potencjał inwestycyjny polskich papierów dłużnych, to również dla nabywców detalicznych powinien być to sygnał, że warto w nie inwestować.

   Do bezpiecznych rozwiązań zaliczyć można też depozyty bankowe, jednak od kliku miesięcy ich oprocentowanie zaczęło wyraźnie spadać. Dlatego wśród bezpiecznych produktów inwestycyjnych o niskim poziomie ryzyka, obligacje skarbowe są rozwiązaniem dobrym i, co ważne, dającym pewność zysku. Dzięki nim, możemy zarobić od 3 proc. do 4,00 proc. w zależności od okresu zapadalności.

   Różne oczekiwania – różne obligacje

   Dlaczego warto postawić na obligacje? Gwarantem wykupu obligacji jest skarb państwa, a realizacja tak powstałych zobowiązań będzie dla niego priorytetowa względem finansowania innych, bieżących działań. Inwestorzy mają do wyboru obligacje dwu-, trzy-, cztero- oraz dziesięcioletnie. Dzięki temu każdy, kto buduje swoją własną strategię inwestowania, czy to w terminie krótkim bądź długim, może znaleźć odpowiednie dla siebie rozwiązanie. I tak, w przypadku obligacji dwuletnich o oprocentowaniu stałym, inwestor już w dniu rozpoczęcia inwestycji wie, jaki zysk otrzyma z niej po upływie 24 miesięcy. Rozwiązanie takie może okazać się więc idealne dla osób dokładnie planujących swoje finanse, a także dla tych, którzy wolą inwestować krótkoterminowo.

   Możemy również zdecydować się na papiery oprocentowane zmiennie (trzy-, cztero- oraz dziesięcioletnie). Ich oprocentowanie - podążając za zmianami rynkowymi - chroni nasze oszczędności przed inflacją oraz zapewnia zysk ją przewyższający. Osoby, które chcą otrzymywać regularne wypłaty zysków, swoją strategię inwestycyjną powinny oprzeć na obligacjach trzy- i czteroletnich. Oferują one odpowiednio półroczną oraz roczną wypłatę odsetek. Jeśli myślimy więc o oszczędzaniu na bieżące wydatki, warto wziąć je pod uwagę.

   Natomiast dla tych, którzy nastawiają się na inwestowanie z myślą o dalszej przyszłości, odpowiednią propozycją są obligacje dziesięcioletnie. W ich przypadku odsetki dopisywane są co roku do kapitału, dzięki temu mogą posłużyć jako zabezpieczenie finansowe na przyszłość lub sposób na sfinansowanie np. studiów swojego dziecka. Z analiz Ministerstwa Finansów wynika, że są one produktem, który chętnie wybierają zarówno ludzie młodzi – 30-letni, jak i osoby starsze, nawet po 60. roku życia.

   Obligacje skarbowe dają nam jednak nie tylko gwarancje zysku, ale także natychmiastowy dostęp do gotówki w razie potrzeby. Niezależnie bowiem od terminu wykupu możemy podjąć decyzję o wcześniejszym zakończeniu inwestycji, zachowując przy tym nawet część zgromadzonych odsetek. Inwestowanie w obligacje możemy również zacząć nie posiadając tak naprawdę dużych oszczędności. Aby stać się posiadaczem jednej obligacji wystarczy 100 zł.

   Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego z wykorzystaniem obligacji skarbowych

   Powszechnie znana zasada rynku kapitałowego mówi – dywersyfikuj inwestycje. Oznacza to, że decydując się na lokowanie kapitału powinno się wybierać produkty o różnym stopniu ryzyka i różnej konstrukcji. A wśród nich takie, które są pewne i bezpieczne. Efektywnie zbudowany portfel inwestycyjny zależy od wielu czynników, m.in. celu inwestycyjnego, horyzontu czasowego trwania inwestycji, zasobności portfela, oczekiwanej stopy zwrotu, akceptacji ryzyka, wiedzy i doświadczenia inwestycyjnego. Dlatego rozpoczynając budowę portfela i strategii inwestycyjnej, inwestor powinien przede wszystkim ocenić te czynniki.

   Podsumowując, należy możliwie jak najszerzej dywersyfikować strategię inwestycyjną. Tylko zróżnicowane instrumenty zapewniają długofalowe bezpieczeństwo oraz określony, satysfakcjonujący poziom zysku. Osoby stawiające pierwsze kroki w świecie inwestycji powinny skupić się na prostych instrumentach. Pozwalają one cieszyć się zyskiem, przekraczającym poziom inflacji. Dzięki temu deponowany kapitał nie tylko nie straci więc na wartości, ale również przyniesie nam dodatkowe zyski.

   Bogdan Klimaszewski, Zastępca Dyrektora Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów

Więcej wiadomości kategorii Analizy