sobota, 20 kwietnia 2024

Newsroom

Wzrośnie oprocentowanie obligacji korporacyjnych

Emil Szweda | 09 maja 2012
Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na podwyżkę stóp procentowych o 25 pkt bazowych. Jej decyzja może wpłynąć na wysokość stóp WIBOR, a te na kupony obligacji.

   87 proc. obligacji notowanych na Catalyst ma oprocentowanie zmienne, więc decyzje RPP, a ściślej biorąc - zachowanie stóp WIBOR - mają żywotne znaczenie dla inwestorów operującym na tym rynku. Zresztą zmiany stóp WIBOR przynajmniej w teorii powinny mieć także przełożenie na obligcje o stałym oprocentowaniu, które dostosowują się do nowych warunków przez zmianę wyceny rynkowej.

   Decyzja RPP jest tylko do pewnego stopnia niespodzianką, większość ekonomistów spodziewała się podwyżki po ostatniej retoryce Rady, nie było natomiast consensu co do terminu jej przeprowadzenia.

   O ile mogą wzrosnąć zyski posiadaczy obligacji? Stopy WIBOR po wzroście jesienią ub.r. w ostatnich miesiącach stały w miejscu lub nieznacznie spadały (rzędu kilku punktów bazowych), wobec tego można teoretycznie oczekiwać, że ich przyszły wzrost powinien w pełni odzwierciedlić dzisiejszą decyzję RPP. Ale nie można zapominać o jesiennym wzroście WIBORu, który przecież nie był reakcją na decyzję RPP (wcześniej Rada zakończyła - jak się okazuje chwilowo - cykl podwyżek wiosną 2011 r.), lecz próbą jej zdyskontowania. RPP podwyżki odkładała do teraz, ale może się okazać, że dzisiejsza decyzja RPP jest już w całości uwzględniona przez wysokość stóp WIBOR.

   Aby rozjaśnić te wątpliwości powinniśmy rzucić okiem na notowania kontraktów FRA, które są wyrazem oczekiwań rynkowych (głównie banków) na przyszłą wysokość stóp WIBOR. Przez ostatni miesiąc FRA na WIBOR6M spadły 5,1 do 5,0 proc., co wskazuje, że rynek liczył się z możliwością dalszej stabilizacji WIBORu. Dopiero w ostatnich dniach FRA (na 3M i 6M) zyskały kilka (4-5 pkt) punktów bazowych uprzedzając dziesiejszą decyzję Rady. I taka odpowiedź o wzrost przyszłych dochodów posiadaczy obligacji o zmiennym oprocentowaniu jest zapewne najbliższa prawdy - WIBOR wzrośnie niwelując kilkupunktowe spadki z zimy tego roku i być może dołoży kilka punktów a'konto kolejnej podwyżki stóp. Posiadacze obligacji odczują te zmiany dopiero przy ustalaniu oprocentowania na kolejne okresy odsetkowe, a więc w zależności od posiadanych papierów. Na bardziej płynnym niż Catalyst rynku wcześniej wzrost oprocentowania obligacji zostałby zdyskontowany w cenach akcji, ale w przypadku Catalyst rynek nie jest odpowiednio płynny, a przez to także efektywny, więc równie dobrze ruchu cen możemy się nie doczekać.

   Na marginesie tych rozważań warto przypomnieć, że od trzech lat stopy WIBOR dłuższe niż miesiąc są de facto martwe, ich wysokość ustalana jest w niemalże syntetyczny sposób, ponieważ banki w istocie nadal nie chcą pożyczać wzajemnie środków na terminy dłuższe niż kilka tygodni, a dyskusja na temat zastąpienia WIBORu innym instrumentem zapewne wkrótce rozgorzeje na nowo.

Więcej wiadomości kategorii Analizy