sobota, 23 listopada 2024

Newsroom

WIBOR odwrócił się przeciwko obligacjom

Emil Szweda, Obligacje.pl | 5 września 2012
Choć RPP nie zmieniła stóp na dzisiejszym posiedzeniu, to stopy WIBOR spadają od tygodnia, łącznie już o 15 pkt bazowych. To oznacza niższe odsetki od obligacji.

   Zarówno WIBOR trzymiesięczny jak i sześciomiesięczny spadły już poniżej 5 proc., to jest o ok. 15 pkt bazowych w ciągu tygodnia, od kiedy Marek Belka - prezes Narodowego Banku Polskiego - przyznał, że RPP powinna przestać myśleć o podnoszeniu stóp, a powinna zacząć o obniżkach. RPP nie podjęła dziś decyzji o obniżeniu stóp, ale sygnał od prezesa NBP był na tyle przekonujący, że inwestorzy z rynku pienieżnego uważają obniżki za przesądzone. Stopy WIBOR znajdują się obecnie na najniższym poziomie od maja, kiedy RPP podjęła nieoczekiwaną decyzję o podniesieniu stóp procentowych. Można powiedzieć, że efekty majowej podwyżki zostały już przez WIBOR wymazane.

   W przypadku obligacji sprawa może zająć więcej czasu, ponieważ kolejne okresy odsetkowe rozpoczynają się w różnych momentach. Część posiadaczy obligacji może w ogóle nie odczuć żadnych zmian, jeśli np. posiadają obligacje, których okresy odsetkowe rozpoczęły się w kwietniu i na początku maja (przed podwyżkami stóp), a trwają one pół roku. Pozostali mogą spodziewać się zmniejszenia oprocentowania obligacji opartych o WIBOR przy najbliższym rozpoczpoczynającym się okresie odsetkowym. 

   Na tym nie koniec złych wiadomości. Z notowania kontraktów FRA na WIBOR3M wynika, że inwestorzy z rynku pieniężnego spodziewają się spadku tej stopy w okolice 4,5 proc. w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Realizacja tego scenariusza oznaczałaby, że dochody posiadaczy obligacji o zmiennym oprocentowaniu skurczą się wkrótce o 50- 65 pkt bazowych (0,5-0,65 pkt proc.). Czy oznacza to, że warto przeorientować portfele na papiery o stałym oprocentowaniu? Na Catalyst znajdziemy 36 takich serii, a pomijając BGK i zawieszone obligacje Religi, 33. Średnie oprocentowanie wynosi 10,96 proc.

Więcej wiadomości kategorii Analizy