wtorek, 20 października 2020

Newsroom

Aktywa funduszy firmowego długu nadal rosną, ale wolniej

ben | 16 października 2020
Na koniec września wartość aktywów netto (WAN) funduszy polskich obligacji korporacyjnych nieznacznie przekroczyła 12,1 mld zł.

W zeszłym miesiącu WAN funduszy firmowego długu wzrosła o 52,3 mln zł (+0,43 proc.). Szacunkowe saldo wpłat i umorzeń wyniosło zaś ok. 36,5 mln zł, czyli mniej więcej pięciokrotnie mniej niż miesiąc wcześniej.

Wartość aktywów netto funduszy polskich obligacji korporacyjnych_wrzesień 2020

Na spadek zainteresowania funduszami niewątpliwie wpłynęły gwałtownie pogarszające się od połowy września statystyki związane z liczbą wykrywanych przypadków koronawirusa, zarówno w Polsce, jak i w części innych krajów europejskich. Potęgowało to obawy dotyczące zaostrzenia restrykcji sanitarnych, a być może wprowadzenia kolejnego lockdownu, przynajmniej częściowego. Obawy zresztą jak najbardziej słuszne, bo rząd – najwyraźniej zaskoczony jesiennym wzrostem liczby zakażeń, podobnie jak każdego roku drogowcy pierwszym śniegiem – wprowadził już szereg doraźnych restrykcji i planuje kolejne, które bez wątpienia odcisną piętno na sytuacji gospodarczej.

W zaistniałej sytuacji można być niemal pewnym, że październik zakończy się dla funduszy na minusie. Pytanie, jak duży będzie to minus.

Wartość aktywów netto poszczególnych funduszy_wrzesień 2020

Więcej wiadomości kategorii Fundusze

 • Piątek z funduszem: Trzy strategie Avivy

  16 października 2020
  Fundusze zarządzane przez Aviva Investors FIO należą do tego grona, które najmocniej odczuły spadek oprocentowania posiadanego portfela obligacji. W pewien sposób mści się na nich tendencja do unikania ryzyka. Plusem jest poziom opłat za zarządzanie.
  czytaj więcej
 • Dwie trzecie funduszy obligacji korporacyjnych już na plusie

  05 października 2020
  Średnia miesięczna stopa zwrotu funduszy polskich obligacji korporacyjnych wyniosła we wrześniu +0,13 proc., najmniej w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Tempo odrabiania wirusowych strat z lutego i marca nieco więc osłabło.
  czytaj więcej
 • Oprocentowanie spadło, wzrósł udział obligacji firm w aktywach

  25 września 2020
  Między grudniem i czerwcem średnie oprocentowanie obligacji w portfelach funduszy obligacji korporacyjnych spadło o 0,6 pkt proc. za sprawą niższego WIBOR. Udział obligacji w aktywach wzrósł po marcowej fali umorzeń.
  czytaj więcej
 • Piątek z funduszem: Agio Kapitał i Kapitał Plus

  25 września 2020
  Agio Kapitał to jedyny otwarty fundusz obligacji korporacyjnych, który w I półroczu zanotował wzrost średniego oprocentowania portfela obligacji i tylko FIZ Rentier osiąga wyższe kupony. Mimo to, najbardziej korporacyjny z funduszy wciąż nie może odbić się od zerowej stopy zwrotu.
  czytaj więcej

Emisje