wtorek, 30 listopada 2021

Newsroom

Aktywa funduszy obligacji korporacyjnych odrobinę niższe

Emil Szweda, Obligacje.pl | 16 listopada 2021
W październiku aktywa funduszy zaliczanych do grona obligacji przedsiębiorstw skurczyły się o 0,3 proc., co oznacza, że inwestorzy nie wycofywali środków w reakcji na ujemne stopy zwrotu w minionym miesiącu.

Na koniec miesiąca aktywa funduszy – po usunięciu z zestawienia funduszu zarządzanego przez Millennium (przeszedł do innej kategorii, lepiej odzwierciedlającej jego profil) – podliczyliśmy na 14,7 mld zł, co oznaczało symboliczny spadek w porównaniu do września. Ale liczone od początku roku aktywa i tak wzrosły o 15,8 proc. (2 mld zł), a rok do roku o 15,3 proc. (1,95 mld zł).

Wartość aktywów netto funduszy polskich obligacji korporacyjnych_październik 2021

W liczbach bezwzględnych spadek wyniósł niespełna 38 mln zł, ale oczywiście w rożnych funduszach sprawa przedstawiała się różnie. Największym wygranym miesiąca był fundusz BNP Paribas, który zwiększył aktywa o 90,5 mln zł (13,2 proc.) do 777 mln zł. W naszym cyklu „Piątek z funduszem” napisaliśmy, że wyniki funduszu powinny plasować go powyżej przeciętnej, ale niepotrzebnie zaciągnął ryzyko stopy procentowej.

W pozostałych przypadkach wpłaty i wypłaty często częściowo się równoważyły (dwa fundusze Avivy traciły aktywa, jeden je zyskiwał, Santander Obligacji Korporacyjnych pozyskał 131 mln zł, ale Sandander Prestiż stracił 65, itd.

Lepiej preferencje inwestorów zdaje się oddawać porównanie roczne, w którym większość funduszy pozyskiwała aktywa z nowych wpłat, co jest całkowicie zgodne z naszymi przekonaniami o tym, że fundusze obligacji, które średnio 50 proc. aktywów trzymają w obligacjach o zmiennym oprocentowaniu zależnym od WIBOR, zyskają na wzroście stóp procentowych, przy czym fundusze, które zaciągnęły ryzyko stopy procentowej mogą cierpieć na spadku notowań obligacji o stałym oprocentowaniu.

Wartość aktywów netto poszczególnych funduszy_październik 2021

Więcej wiadomości kategorii Fundusze