piątek, 15 listopada 2019

Newsroom

Aktywa funduszy obligacji korporacyjnych prawie bez zmian

ben | 17 kwietnia 2019
W marcu wartość aktywów netto funduszy polskich obligacji korporacyjnych wzrosła o niecałą 0,1 proc. Zatem już trzeci miesiąc z rzędu można szacować, że saldo wpłat i umorzeń z grubsza było w okolicach zera, bo średnia stopa zwrotu wypracowana przez nie w marcu to 0,14 proc.

W pierwszym kwartale wartość aktywów netto (WAN) funduszy polskich obligacji korporacyjnych wzrosła o 166,8 mln zł, czyli o 1,1 proc. Każdy z trzech miesięcy kończył się na niewielkim, ale jednak plusie. Jest to zasadnicza zmiana w porównaniu choćby z ostatnim kwartałem zeszłego roku, który przyniósł spadek WAN o przeszło 2,3 mld zł.

Wartość aktywów netto funduszy polskich obligacji korporacyjnych_marzec 2019

Powoli można więc już chyba zacząć mówić, że negatywny trend w segmencie funduszy korporacyjnego długu, obserwowany od czasu wybuchu afery GetBacku w marcu ubiegłego roku, wyhamował na dobre. Na horyzoncie nie widać sygnałów, które mogłyby zwiastować powrót tak skrajnie złego sentymentu do tego typu funduszy. Zarządzający mogą teraz pewnie odetchnąć z ulgą, bo nie muszą pod presją, gorączkowo spieniężać lokat funduszy, żeby zaspokoić żądania umorzeń zgłaszane masowo przez inwestorów. Jest więc czas na złapanie oddechu i podleczenie ran. Jednak na powrót dobrej passy sprzed kilku lat, gdy co miesiąc do funduszy obligacji przedsiębiorstw płynęły setki milionów złotych, przyjdzie im chyba jeszcze długo poczekać.

Wartość aktywów netto poszczególnych funduszy obligacji korporacyjnych_marzec 2019

Więcej wiadomości kategorii Fundusze

Emisje