niedziela, 22 stycznia 2017

Newsroom

Analiza IIF

Remigiusz Iwan, Rynekobligacji.com | 21 grudnia 2016
Patrząc na poziom kapitałów czy aktywa, otrzymujemy całkiem interesującego emitenta obligacji korporacyjnych, zwłaszcza gdy przeanalizować wskaźniki ważne dla obligatariuszy.

UWAGA! Pełna treść analizy dostępna jest dla zalogowanych użytkowników, którzy przy rejestracji wybrali opcję bezpłatną. Użytkownicy, którzy wybrali rejestrację płatną, muszą mieć wykupiony abonament NEWSY I ANALIZY. Przejdź do CENNIKA.


Podsumowanie

Patrząc na roczne przychody ze sprzedaży, które wynoszą mniej niż 1 mln zł, spółkę IIF (Internet Investment Fund) można określić jako niewielką. Patrząc jednak na poziom kapitałów, które wynoszą 40 mln zł, czy aktywa, wśród których ponad 30 mln zł stanowi wartość akcji Ailleron SA, otrzymujemy całkiem interesującego emitenta obligacji korporacyjnych, zwłaszcza, gdy w analizie uwzględnimy wskaźniki ważne dla obligatariuszy.

Spółka IIF działa od 1999 roku, jest to fundusz technologiczny wczesnego etapu, inwestuje w projekty innowacyjnych technologii, wybierając te na wczesnym etapie rozwoju, aby rozwinąć je i po kilku latach sprzedać z zyskiem.

Wizytówką spółki jest jej główny akcjonariusz i prezes Rafał Styczeń, przed laty współzałożyciel spółki Comarch, a obecnie mocno związany z rozwojem spółki Ailleron (dawniej Wind Mobile). I to właśnie posiadane akcje Ailleron stanowią główne aktywo spółki IIF, która łącznie posiada nieco ponad 30 proc. udziałów w Ailleronie. Drugą istotną inwestycją IIF jest sklep internetowy i zarazem producent mebli (w oparciu o zautomatyzowaną innowacyjną linię produkcyjną) – spółka meble.pl.

Działalność operacyjna ma dla IIF marginalne znaczenie, stąd niewielkie przychody ze sprzedaży, na które składa się wynajem powierzchni w posiadanym przez spółkę budynku. Kluczowa dla wyników spółki jest natomiast wycena bilansowa posiadanych aktywów, czyli przede wszystkim giełdowy kurs akcji Ailleron.

Niezależnie od osiąganych na posiadanych inwestycjach wynikach, należy zauważyć, że sytuacja bilansowa spółki wygląda doskonale, aktywa finansowane są przede wszystkim kapitałami własnymi oraz pożyczką od udziałowca, co oznacza bardzo niski wskaźnik zadłużenia...

Pełna treść analizy dostępna jest tutaj (PDF, 520 KB)

Więcej wiadomości o IIF S.A.

Więcej wiadomości kategorii Analizy

 • Analiza International Personal Finance

  16 stycznia 2017
  "Można zakładać, że nawet najbardziej czarny scenariusz, czyli obniżenie maksymalnych kosztów pożyczek oraz przegrana w sprawach podatkowych, nie będzie oznaczać automatycznego zaprzestania działalności przez grupę na pozostałych rynkach, wywrze jednak (a właściwie już wywiera) wpływ na rentowność wyemitowanych obligacji."
  czytaj więcej
 • Analiza Lokum Deweloper

  09 stycznia 2017
  "Zmiany w prawie dotyczącym FIZ-ów będą miały wpływ na modyfikację struktury grupy Lokum i wpłyną na większe kwoty podatku dochodowego, co obniży rentowność netto."
  czytaj więcej
 • Analiza Polnordu

  13 grudnia 2016
  "Wydaje się, że obligatariuszy spółki nie powinny spotkać negatywne niespodzianki, aczkolwiek patrząc na przeszłość Polnordu, do przyszłości warto podchodzić z pewną ostrożnością."
  czytaj więcej
 • Sześć pomysłów na zarobienie 7 proc. na Catalyst

  02 grudnia 2016
  Przedstawiamy kolejny wybór ciekawych obligacji notowanych na Catalyst przygotowany dla czytelników Obligacje.pl i Pulsu Biznesu.
  czytaj więcej

Emisje